Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Obyczaje

Obyczaje

W Hiszpanii rekord, w Portugalii mniej Brytyjczyków

Danuta Walewska 04-08-2019, ostatnia aktualizacja 04-08-2019 12:48
źródło: Bloomberg

Po sześciu miesiącach Hiszpania zanotowała rekordowy napływ turystów, w Portugalii ten wzrost znacznie zmalał, bo zabrakło Brytyjczyków

Hiszpański urząd statystyczny INE podał, że po sześciu miesiącach liczba turystów zagranicznych wzrosła o 2,8 procent do rekordowej liczby 38,2 miliona. Sytuacja jest doskonała - mimo spadku przyjazdów w maju o 1,6 procent, pierwszy raz od 8 miesięcy - bo rekord padł przed miesiącami letnich wakacji, zwykle najlepszymi dla tego sektora. W czerwcu nastąpiła poprawa o 3,2 procent do 8,8 miliona przyjezdnych.

Władze zakładają, że latem przybędzie 30 milionów. cudzoziemców, więc rekord powinien zostać utrzymany — pisze Reuter.

Turystyka obok motoryzacji jest jednym z filarów hiszpańskiej gospodarki, przypada na nią 12 procent PKB. 2018 był kolejnym szóstym rekordowym rokiem pod względem frekwencji: kraj ten odwiedziło 82,8 miliona gości. W I półroczu 2019 zostawili 40,36 mld euro, o 3,7 procent więcej niż rok temu — dodał INE.

W dalszym ciągu pierwsze miejsce przypada Brytyjczykom, którzy stanowili 23,3 procent wszystkich odwiedzających, mimo spadku o 5,3 procent wobec czerwca 2018. Zwiększyła się natomiast popularność tego kraju wśród Niemców (+8,4 procent) i Francuzów (+8 procent).

Portugalia mniej popularna

W 2018 r. liczba turystów zagranicznych, którzy odwiedzili Portugalię wzrosła o 7,5 procent do 22,8 miliona, ale oznaczało to spadek z prawie 17 procent rok wcześniej, bo przyjechało mniej Brytyjczyków, stanowiących zwykle większość.

Liczba turystów odwiedzających ten kraj rosła nieprzerwanie od 8 lat, turystyka była ważnym czynnikiem pozwalającym wyjść temu krajowi z kryzysu zadłużenia w latach 2011-2014. Według danych urzędu statystycznego, liczba Brytyjczyków zmalała w 2018 r. o 5,3 procent, bo słabszy funt zwiększył atrakcyjność innych krajów poza strefą euro, zwłaszcza Turcji. Rząd portugalski uruchomił na początku bieżącego roku kampanię zachęcania Brytyjczyków do spędzania czasu w tym kraju. Również mniej Niemców odwiedziło ten kraj. Z drugiej strony wzrosła popularność Portugalii w Ameryce Płn. (wzrost przyjazdów o 24 procent), Brazylii, Chinach i w Hiszpanii.

Liczba gości w hotelach i w kwaterach prywatnych zwiększyła się o 5,1 procent, do 25,2 miliona, a liczba noclegów o 3,1 procent, do 67,7 miliona. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Turystyki (ITA), sektor turystyki zapewnił temu krajowi w 2017 r. 17,3 procent PKB, 33,5 mld euro, urząd statystyczny jest bardziej ostrożny w ocenie, podał liczbę 13,7 procent PKB.

Przeczytaj więcej o:  Hiszpania , portugalia , turyści

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common