Partner strategiczny:
Tutaj jesteś: rp.pl » Turystyka » Statystyki Turystyki

Biura Podróży

W biurach podróży Egipt i Turcja na czele

F.F. 16-10-2018, ostatnia aktualizacja 16-10-2018 21:57

3 procent – tyle wyniosła różnica między liczbą sprzedanych wyjazdów przed rokiem i w drugim miesiącu października. Najchętniej klienci sięgali po wycieczki do Egiptu

Cotygodniowy raport ze sprzedaży w biurach podróży, jaki przygotował Polski Związek Organizatorów Turystyki na podstawie wyników z systemu rezerwacyjnego MerlinX*, przynosi pozornie optymistyczny wynik – biura podróży odwiedziło o 3 procent więcej klientów niż przed rokiem. Pozornie, bo okazuje się, że w liczbach bezwzględnych musiało być ich jednak mniej niż rok temu - skumulowany wynik spadł bowiem o 0,1 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży - ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku

Co ciekawe, okazuje się, że zwykle rosnąca ponad średnią liczba wycieczek samolotowych tym razem była od owych 3 procent mniejsza, wyniosła bowiem 2 procent. Czego zatem było więcej? Sprzedaż samych noclegów (dojazd własny) urosła o 11,5 procent, rok do roku. Ale najbardziej zaskoczył ruch w wycieczkach autokarowych, tu wzrost wyniósł aż 81,4 procent.

Zwykle najpopularniejsze kierunki, greckie, tym razem były już, ze względu na kończący się sezon letni, w odwrocie. Wśród dwudziestu najpopularniejszych wśród klientów Rodos pojawia się dopiero na 11 miejscu, Kos na trzynastym, a Heraklion na dziewiętnastym. W ostatnim tygodniu królowały kierunki egipskie, zaraz po najpopularniejszej tureckiej Antalyi uplasowały się Hurghada i Marsa Alam, a po Fuertaventurze (czwarte miejsce) – Szarm el-Szejk. Wysoko w rankingu znalazły się też kolejne Wyspy Kanaryjskie: Teneryfa i Gran Canaria. A dalej marokański Agadir i hit biura podróży Itaka, Nosy Be, czyli niewielka wysepka u wybrzeży Madagaskaru. Pierwszą dziesiątkę zamknęły Wyspy Zielonego Przylądka.

Drużynowo wygrał więc Egipt przed Turcją, Hiszpanią, Grecją, Portugalią, Marokiem Madagaskarem, Wyspami Zielonego Przylądka, Tunezją i Włochami.

Najdroższe wśród poszczególnych kierunków były Nosy Be i Wyspy Zielonego Przylądka, chociaż średnia cena za tak dalekie podróże raczej nie razi wysokością. W wypadku Nosy Be było to 4274 złote, a Wysp Zielonego Przylądka – 4126 złotych. Do najtańszych należały z kolei kierunki greckie – Rodos za 1699 złotych i Kos za 1700 złotych. Tunezyjski Monastyr był niewiele droższy, bo średnia cena wyniosła 1749 złotych, a w wypadku kolejnego, Heraklionu, 1813 złotych. Poniżej granicy 2000 złotych znalazły się jeszcze Antalya z ceną 1985 złotych i Malaga za 1994 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów - wybrane kierunki, ostatnie tygodnie

Źródło wykresów: PZOT

Po 41 tygodniu tego roku skumulowana nadwyżka nad poprzednim sezonem wynosiła 19,6 procent (tydzień wcześniej 19,7 procent), a w wypadku imprez samolotowych 22,66 procent (przed tygodniem 22,76 procent).

*Raport obejmuje 41. tydzień roku, czyli okres od 8 do 14 października 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Przeczytaj więcej o:  biuro podróży , Itaka , Madagaskar , Nosy Be , PZOT

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Notowania walut

  • brak danych
X-Trade Brokers SA

TV.RP.PL

common