W biurach podróży niskie ceny mimo wakacji

PZOT

Symboliczny, bo tylko 1,7-procentowy wzrost ponad stan z zeszłego roku osiągnęła w minionym tygodniu sprzedaż w biurach podróży. Pocieszające, że chociaż ceny przestały spadać

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, w ostatnim tygodniu, pierwszym tygodniu wakacji,  zainteresowanie klientów wyjazdami wakacyjnymi było o 1,7 procent większe niż rok temu o tej porze. Lepiej sprzedawały się imprezy lotnicze – wzrost w tej kategorii wyniósł 5,9 procent. W innych kategoriach regres był ogromny. Noclegi (tzw. dojazd własny) sprzedawały się o 52,2 procent gorzej niż w 2017 roku, a podróże autokarowe o 24,9 procent słabiej.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Choć nominalne dane raportu są na plusie (1,7 procent), to jednak w rzeczywistości w biurach podróży klientów było mniej niż przed rokiem. Widać to po zmniejszeniu się wcześniej uzbieranej nadwyżki w sprzedaży z 22,8 do 21,8 procent. A jeśli chodzi o imprezy lotnicze, nadwyżka skurczyła się z 25,61 do 25,52 procent.


W minionym tygodniu najlepiej wiodło się Grecji – udział wycieczek sprzedanych do tego kraju powiększył się w ogólnej puli o 0,5 procent, czyli z 27,7 do 28,2 procent. Chociaż zarazem nie drgnął wynik powiększenia sprzedaży – jak wynosił 17,7 procent, tak pozostał na tym poziomie.


Najchętniej klienci sięgali po wyjazdy do Grecji, Turcji, Hiszpanii, Bułgarii (w tej kolejności nie było zmian w porównaniu ze stanem sprzed tygodnia) i Włochom (wyprzedziły Albanię w porównaniu z poprzednim tygodniem). W dalszej kolejności widać w tym rankingu: Albanię, Egipt, Tunezję, Chorwację i Portugalię.


Miniony tydzień przyniósł uspokojenie cen. Nadal jednak pozostają one bardzo niskie. Aż pięć kierunków zmieściło się ze średnią ceną poniżej 2000 złotych. Były to: Warna za 1711 złotych, Burgas za 1719 złotych, Tirana za 1800 złotych, Saloniki za 1851 złotych i Korfu za 1881 złotych. Najdrożej wakacje kosztowały na Sardynii –  2714 złotych i Teneryfie – też 2714 złotych.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Raz na miesiąc PZOT dołącza do cotygodniowego raportu wykres pokazujący już nie sprzedaż, ale konkretnie wyjazdy realizowane z biurami podróży. Okazuje się, że tegoroczny czerwiec zaznaczył się trzecim – po maju (53,6 procent) i kwietniu (30 procent) – wzrostem pod względem wielkości. Wyniosła ona 27,8 procent.


Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 26. tydzień roku, czyli okres od 25 czerwca do 1 lipca 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair: Mamy większe koszty, ale i przewozy

Rosnące koszty paliwa i wynagrodzenia pracowników przy zamrożeniu cen biletów zmniejszą w tym roku ...

Śmiertelne ofiary osuwisk na Bali

Co najmniej 12 osób, w tym troje dzieci, zginęło w wyniku osunięć ziemi na ...

Dubaj i Stambuł bez zakazu laptopów w kabinie

Stany Zjednoczone zniosły zakaz zabierania do kabiny urządzeń elektronicznych większych niż smartfon w przypadku ...

Zaczął się hadżdż – muzułmanie z całego świata pielgrzymują do Mekki

Ponad dwa miliony muzułmanów rozpoczęły hadżdż, pielgrzymkę do świątyni Al-Kaba w Mekce w Arabii ...

Iwona Białobrzycka dyrektorem ZOPOT-u w Londynie

Konkurs na stanowisko dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Londynie wygrała Iwona Białobrzycka. ...

Słowacka turystyka ma w Polsce nową szefową

Bea Egriová to nowa szefowa biura Narodowego Centrum Turystyki Słowackiej w Warszawie. Zastąpiła na ...