Upadek Thomasa Cooka nakręcił sprzedaż „lastów”

Fot. materiały promocyjne

O 27 procent wzrosła we wrześniu w Niemczech sprzedaż wyjazdów last minute. To wynik upadku Thomasa Cooka – ludzie zostawieni przez bankruta na lodzie, byli zmuszeni kupić sobie nowe oferty.

Na większym popycie wyjazdów z ostatniej chwili skorzystali przede wszystkim agenci stacjonarni, podaje firma Travel Data+Analytics (dawniej GfK). We wrześniu klasyczni doradcy turystyczni zwiększyli obroty o 30 procent. Dane te dotyczą jeszcze sezonu Lato 2019 – wielu Niemców, którzy pierwotnie mieli lecieć na wakacje z Thomasem Cookiem, zdecydowało się zarezerwować wakacje u innego touroperatora właśnie za pośrednictwem agentów. Wzrost sprzedaży zanotowały również biura internetowe, tu zmiana wyniosła 22 procent na plus – relacjonuje niemiecki portal branżowy FVW.

CZYTAJ TEŻ: Młodzi Brytyjczycy wierzą w agentów turystycznych

TDA podkreśla jednak, że w statystykach za dziewiąty miesiąc roku nie widać wykasowanych rezerwacji Cooka, ponieważ z powodów formalnych, związanych z jego upadłością nie można ich ani usunąć, ani zmienić. Ostateczny bilans wypadnie więc prawdopodobnie mniej korzystnie. Niewątpliwie jednak na plus trzeba zaliczyć to, że wizerunek agentów, którzy chętnie pomagali turystom dotkniętym bankructwem Grupy Thomas Cook, z pewnością się poprawił.

W podsumowaniu całego sezonu letniego wzrost sprzedaży wyjazdów z ostatniej chwili niewiele zmienia. Podobnie jak w sierpniu, bilans wychodzi na zero. Nie ma istotnych zmian także w odniesieniu do nadchodzącej zimy. Tak jak w ósmym miesiącu roku również w dziewiątym liczba nowych rezerwacji jest niższa o 3 procent rok do roku, a skumulowany wynik o 4 procent. Z kolei przychody z tytułu wczesnych rezerwacji na kolejne lato spadły we wrześniu o 1,6 punktu procentowego wobec tego samego miesiąca 2018 roku.

ZOBACZ TEŻ: W Niemczech obroty agentów spadają

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Izrael – samoloty uszkodzone w czasie kołowania

Dwa samoloty zderzyły się podczas kołowania na lotnisku w Tel Awiwie. Nikomu nic się ...

Wyciekły dane ponad 10 milionów klientów sieci hoteli

Dane nawet 10,6 miliona klientów MGM Resorts International wyciekły po tym, jak hakerzy uzyskali ...

Andryszak: Powinniśmy brać przykład z Polaków

Więcej wewnętrznych dyskusji, więcej ofert wyjazdów do dalekich krajów i więcej tańszych hoteli – ...

Litwini namawiani na „Wakacje w Polsce”

Instytut Polski w Wilnie i Polska Organizacja Turystyczna będą przez całe lato promować wypoczynek ...

Lesbos – uchodźców przybywa, turystów ubywa

Wyspy północnej części Morza Egejskiego straciły nadzieję na udany sezon letni. Uchodźcy nadal przybywają ...

Lawina zabiła narciarzy w Szwajcarii

Lawina, która zeszła wieczorem w kantonie Valais w szwajcarskich Alpach, porwała czterech narciarzy Prawdopodobnie ...