Upadek Thomasa Cooka nakręcił sprzedaż „lastów”

Fot. materiały promocyjne

O 27 procent wzrosła we wrześniu w Niemczech sprzedaż wyjazdów last minute. To wynik upadku Thomasa Cooka – ludzie zostawieni przez bankruta na lodzie, byli zmuszeni kupić sobie nowe oferty.

Na większym popycie wyjazdów z ostatniej chwili skorzystali przede wszystkim agenci stacjonarni, podaje firma Travel Data+Analytics (dawniej GfK). We wrześniu klasyczni doradcy turystyczni zwiększyli obroty o 30 procent. Dane te dotyczą jeszcze sezonu Lato 2019 – wielu Niemców, którzy pierwotnie mieli lecieć na wakacje z Thomasem Cookiem, zdecydowało się zarezerwować wakacje u innego touroperatora właśnie za pośrednictwem agentów. Wzrost sprzedaży zanotowały również biura internetowe, tu zmiana wyniosła 22 procent na plus – relacjonuje niemiecki portal branżowy FVW.

CZYTAJ TEŻ: Młodzi Brytyjczycy wierzą w agentów turystycznych

TDA podkreśla jednak, że w statystykach za dziewiąty miesiąc roku nie widać wykasowanych rezerwacji Cooka, ponieważ z powodów formalnych, związanych z jego upadłością nie można ich ani usunąć, ani zmienić. Ostateczny bilans wypadnie więc prawdopodobnie mniej korzystnie. Niewątpliwie jednak na plus trzeba zaliczyć to, że wizerunek agentów, którzy chętnie pomagali turystom dotkniętym bankructwem Grupy Thomas Cook, z pewnością się poprawił.

W podsumowaniu całego sezonu letniego wzrost sprzedaży wyjazdów z ostatniej chwili niewiele zmienia. Podobnie jak w sierpniu, bilans wychodzi na zero. Nie ma istotnych zmian także w odniesieniu do nadchodzącej zimy. Tak jak w ósmym miesiącu roku również w dziewiątym liczba nowych rezerwacji jest niższa o 3 procent rok do roku, a skumulowany wynik o 4 procent. Z kolei przychody z tytułu wczesnych rezerwacji na kolejne lato spadły we wrześniu o 1,6 punktu procentowego wobec tego samego miesiąca 2018 roku.

ZOBACZ TEŻ: W Niemczech obroty agentów spadają

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hotelarz będzie nowym prezesem POT

Rafał Gucia, spiker sportowy i były dyrektor hoteli, jest kandydatem wskazanym przez ministra sportu ...

Cztery słoneczka w ofercie to nie cztery gwiazdki

Biuro podróży zapłaci za zmarnowany urlop, bo zakwaterowało turystów w brudnych pokojach i hotelu ...

Rybnik ma nową apkę dla turystów

Informacje o firmach, wydarzeniach, komunikacji, trasach rowerowych czy hotelach w Rybniku można znaleźć w ...

Nowa dyrektor zaczynała jako kelnerka w restauracji hotelowej

Mercure Warszawa Grand ma nową dyrektor

Litwinka Daiva Maciule została dyrektorem generalnym hotelu Mercure Warszawa Grand. Jak się dowiadujemy z ...

Orbis wychodzi z giełdy

W grudniu zeszłego roku AccorInvest poinformował, że chce kupić 100 procent akcji Orbisu i ...

Tatrzański Park Narodowy od jutra otwarty

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zdecydowały o udostępnieniu od 4 maja turystom wszystkich szlaków. Przypominają ...