Ekspert: Biadolenie gorsze od terroryzmu

AFP

Nie sam terroryzm, ale towarzysząca mu atmosfera niepewności i pesymizmu biznesowego, są najgorsze dla rozwoju turystyki w Niemczech – przekonuje ekspert z Instytutu Badawczego Podróży

Profesor Martin Lohmann, psycholog i doradca naukowy Instytutu Badawczego Podróży (Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reise – FUR) od lat zajmuje się badaniem zachowań niemieckich turystów.

– Chęć Niemców do podróżowania nie spadła, ale wręcz wzrosła – mówi Lohmann w rozmowie z magazynem „FVW”. Dodaje, że pesymizm konsumencki dotyczy jedynie wyjazdów zorganizowanych na wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego.

Badacz zarzuca branży, że na początku 2016 roku swoim biadoleniem wywołała zaniepokojenie wśród klientów i agentów. Zamiast skupiać się na zagrożeniach terrorystycznych powinna była koncentrować się na propagowaniu wizji plaży, słonecznego lata i aktywnego wypoczynku.

Według badań FUR ataki, do których dochodziło w ostatnich miesiącach minionego roku, miały wpływ na planowanie wyjazdu 40 procent ankietowanych Niemców. Większość z nich podała, że organizacja wyjazdu wiąże się u nich z pewnymi obawami o bezpieczeństwo. Pytani nie zapowiadali jednak, by strach mógł zatrzymać ich w domu.

Lohmann uważa, że branża nie powinna zapominać o prawdziwych wyzwaniach, do których zalicza starzenie się społeczeństwa, zmiany klimatyczne i upodabnianie się do siebie kierunków wakacyjnych.

– Z prognoz wynika, że południowa i południowo-wschodnia Europa jest obszarem najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu. W regionie tym już teraz notuje się duży wzrost temperatury, zmniejszenie sumy opadów i obniżanie się poziomu rzek, co zwiększyło ryzyko bardziej dotkliwych susz, niższych plonów, utraty różnorodności biologicznej i pożarów lasów – napisano w komunikacie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), na który powołuje się Lohmann.

Według badaczy EEA najatrakcyjniejsze dziś pogodowo regiony do wypoczynku na południu Europy będą tracić na rzecz północnych krańców Starego Kontynentu. Na południu Europy latem będzie coraz mniej gości, bo pogoda będzie sprzyjać wypoczynkowi poza szczytem sezonu. Na zmianach klimatycznych ucierpi też turystyka zimowa, bo w górach śnieg pojawia się coraz później.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Iran zakazuje wjazdu do kraju Chińczykom

Władze Iranu zakazały wjazdu do kraju obywatelom Chin – podała agencja informacyjna IRNA. Decyzja ...

TUI chce być w Grecji nie tylko w lato

Budowa dziesięciu nowych pięcio- i czterogwiazdkowych hoteli i organizowanie większej liczby rejsów wycieczkowych planuje ...

Polska nagrodzona za promocję turystyczną w Rosji

Podczas kończących się dzisiaj międzynarodowych targów turystycznych MITT w Moskwie Polska Organizacja Turystyczna została ...

Sekret tanich luksusowych hoteli w Portugalii

Portugalia przyciąga turystów nie tylko szerokimi, piaszczystymi plażami i łagodnym klimatem, ale też nieraz ...

Wizz Air ma bazę w Mołdawii

Wizz Air otworzył wczoraj bazę na lotnisku w Kiszyniowie, w Mołdawii. Będzie tam na ...

Zaćmienie słońca wabi turystów do USA

Większość Amerykanów zamierza oglądać dziś całkowite zaćmienie Słońca. Fenomen astronomiczny ściąga do tego kraju ...