Ekspert: Biadolenie gorsze od terroryzmu

AFP

Nie sam terroryzm, ale towarzysząca mu atmosfera niepewności i pesymizmu biznesowego, są najgorsze dla rozwoju turystyki w Niemczech – przekonuje ekspert z Instytutu Badawczego Podróży

Profesor Martin Lohmann, psycholog i doradca naukowy Instytutu Badawczego Podróży (Forschungsgemeinschaft Urlaub und Reise – FUR) od lat zajmuje się badaniem zachowań niemieckich turystów.

– Chęć Niemców do podróżowania nie spadła, ale wręcz wzrosła – mówi Lohmann w rozmowie z magazynem „FVW”. Dodaje, że pesymizm konsumencki dotyczy jedynie wyjazdów zorganizowanych na wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego.

Badacz zarzuca branży, że na początku 2016 roku swoim biadoleniem wywołała zaniepokojenie wśród klientów i agentów. Zamiast skupiać się na zagrożeniach terrorystycznych powinna była koncentrować się na propagowaniu wizji plaży, słonecznego lata i aktywnego wypoczynku.

Według badań FUR ataki, do których dochodziło w ostatnich miesiącach minionego roku, miały wpływ na planowanie wyjazdu 40 procent ankietowanych Niemców. Większość z nich podała, że organizacja wyjazdu wiąże się u nich z pewnymi obawami o bezpieczeństwo. Pytani nie zapowiadali jednak, by strach mógł zatrzymać ich w domu.

Lohmann uważa, że branża nie powinna zapominać o prawdziwych wyzwaniach, do których zalicza starzenie się społeczeństwa, zmiany klimatyczne i upodabnianie się do siebie kierunków wakacyjnych.

– Z prognoz wynika, że południowa i południowo-wschodnia Europa jest obszarem najbardziej narażonym na skutki zmiany klimatu. W regionie tym już teraz notuje się duży wzrost temperatury, zmniejszenie sumy opadów i obniżanie się poziomu rzek, co zwiększyło ryzyko bardziej dotkliwych susz, niższych plonów, utraty różnorodności biologicznej i pożarów lasów – napisano w komunikacie Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), na który powołuje się Lohmann.

Według badaczy EEA najatrakcyjniejsze dziś pogodowo regiony do wypoczynku na południu Europy będą tracić na rzecz północnych krańców Starego Kontynentu. Na południu Europy latem będzie coraz mniej gości, bo pogoda będzie sprzyjać wypoczynkowi poza szczytem sezonu. Na zmianach klimatycznych ucierpi też turystyka zimowa, bo w górach śnieg pojawia się coraz później.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Warszawa zagra w serialu koreańskim

Dzięki staraniom Polskiej Organizacji Turystycznej Warszawa stanie się sceną dla nowego serialu koreańskiego. Spodziewana ...

Tysiące Europejczyków czekają na powrót do domów

Prawie 80 tysięcy obywateli Unii Europejskiej, przebywających w różnych częściach świata, ma problem z ...

„Bezpieczny autokar” już trwa

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk ma nadzieję, że w tym roku nie będzie ...

Wypadek autokaru z dziećmi na Śląsku

Rozpędzona ciężarówka uderzyła w autobus wiozący m.in. dzieci i młodzież na wycieczkę do Zakopanego. ...

Nocleg w jednej gwiazdce droższy niż w dwóch

W lipcu cena noclegu w hotelach jednogwiazdkowych zwiększyła się o 13 procent, a w ...

Jak dobrać obuwie wspinaczkowe?

Wspinaczka i profesjonalne buty to nierozerwalne połączenie. Nawet najprostsze modele są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem ...