Turystyka rozpędza brytyjską gospodarkę

AFP

W czwartym kwartale 2016 roku przychody agencji turystycznych w Wielkiej Brytanii wzrosły o 7,3 procent rok do roku. W efekcie udział branży w brytyjskim PKB wzrósł o 0,05 punktu procentowego

Wstępne analizy Narodowego Urzędu Statystycznego (ONS) z okresu od października do grudnia 2016 roku pokazują, że w stosunku do poprzedniego kwartału brytyjski PKB wzrósł w tym czasie o 0,6 procent. Na tę pozytywną zmianę największy wpływ miał sektor usług, a przede wszystkim aktywność sprzedawców i agentów turystycznych. – Szczególnie duże znaczenie miały agencje turystyczne, które urosły o 7,3 procent, co przełożyło się na udział we wzroście PKB o 0,05 punktu procentowego – informuje ONS. Dobrze radzili sobie też hotelarze. Ich przychody wzrosły o 1,7 procent (co stanowi 0,24 procent udziału w PKB więcej).

Prezes Stowarzyszenia Brytyjskich Biur Podróży (ABTA) Mark Tanzer uważa, że takie dane są dowodem na rosnące zaufanie do agentów turystycznych i potwierdzają kluczową rolę wiedzy i doświadczenia wakacyjnego doradcy.

– Liczby te pokazują znaczący udział branży turystycznej w gospodarce. Roczne wpływy do budżetu sięgają 127 miliardów funtów – podkreśla Tanzer, cytowany przez portal Travelmole. Zdaniem prezesa ABTA nadchodzą jednak trudne czasy, więc rząd powinien mocniej wspierać ten sektor gospodarki. – Obejmuje to m.in. rozwój lotnisk, usuwanie barier wzrostu, takich jak choćby podatek lotniczy, czy zapewnienie najlepszego z możliwych scenariuszy dla Brexitu – wymienia Tanzer.

Do listopada 2016 roku Brytyjczycy zrealizowali 18,5 miliona wycieczek zagranicznych, czyli o 10 procent więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej. Liczba odwiedzin u bliskich wzrosła o 18 procent, a wyjazdy wypoczynkowe i biznesowe o 9 procent.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Wielkiej Brytanii ubywa licencjonowanych biur podróży

1261 licencji, będących brytyjskim odpowiednikiem polskich gwarancji dla organizatorów turystyki, wygasło we wrześniu. 176 ...

Kuba czeka na 5 milionów turystów

Do początku kwietnia Kubę odwiedziło nieco ponad 1,6 miliona gości. Minister turystyki kraju liczy, ...

Travelplanet sprzedał 30 procent więcej wakacji

O 30 procent wzrosła sprzedaż wyjazdów z biurami podróży w porównaniu z zeszłym rokiem. ...

Kolejowymi szprychami do centralnego lotniska

1,6 tysiąca kilometrów nowych lub zmodernizowanych szlaków kolejowych. A na nich pociągi jadące z ...

Betlej: W biurach podróży kręci się spirala niskich cen

Nie ma równowagi podaży i popytu na rynku wycieczek. Mimo że koszty biur podróży ...

DER Touristik kupił ośrodek wypoczynkowy na Maderze

DER Touristik Hotels & Resorts, spółka należąca do niemieckiego koncernu turystycznego DER Touristik, przejęła ...