Thomas Cook mówi „stop” męczeniu zwierząt

Pixabay

Thomas Cook zapowiada, że nie będzie już oferował wycieczek do tych miejsc, w których dzikie zwierzęta są przetrzymywane w niehumanitarnych warunkach

Jak podaje brytyjski portal TTG Media, koncern przeprowadził audyt w 25 obiektach, w których goście mogą oglądać dzikie zwierzęta. Analiza wykazała, że warunki życia niektórych z nich są bardzo złe. Badacze znaleźli m.in. delfiny z uszkodzeniami skóry i słonie boleśnie skute łańcuchami.

Thomas Cook poinstruował więc swoich agentów, by zaprzestali sprzedaży biletów do tych atrakcji turystycznych. Audyt przeprowadzony został przez firmę Global Spirit, która w raporcie stwierdziła, że 16 na 25 wizytowanych miejsc nie spełniania minimalnych standardów życia dla zwierząt. Kontrole będą prowadzone w dalszym ciągu, celem jest przebadanie wszystkich 90 obiektów tego rodzaju, które koncern ma w ofercie.

Firma nie poinformowała, jakie ma konkretnie zarzuty wobec poszczególnych atrakcji. Potwierdziła jedynie, że wśród tych, do których nie będzie sprzedawała biletów, znalazły się między innymi Ocean World na Dominikanie, park delfinów Sealanya w Turcji i Baan Chang na Koh Samui w Tajlandii, które turyści odwiedzali, by obserwować słonie. Ze sprzedaży wyłączono także część obiektów na Kubie i w Indiach.

„Sunday Times”, który jako pierwszy poinformował o decyzji koncernu, poprosił o komentarz 5 wymienionych atrakcji, ale nie otrzymał odpowiedzi. Wśród 16 obiektów objętych decyzją koncernu 11 specjalizowało się w pokazach delfinów, w 5 klienci mogli oglądać słonie.

– Nasza branża nie zmienia się dostatecznie szybko – mówi Peter Fankhauser, prezes Grupy Thomasa Cooka i dodaje, że firma chce pokazać światu, że nie akceptuje takiego traktowania zwierząt.

– Cieszymy się, że Thomas Cook podchodzi do tych kwestii poważnie – podkreśla przedstawiciel fundacji na rzecz ochrony wielorybów i delfinów Whale and Dolphin Conservation. – Wiele innych firm turystycznych tego nie robi, a sporo obiektów w dalszym ciągu lekceważy wytyczne zrzeszenia agentów turystycznych ABTA, dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków życia dla dzikich zwierząt – podkreśla przedstawiciel fundacji.

Decyzję o zaprzestaniu sprzedaży biletów do miejsc, w których organizowane są pokazy występów delfinów i wielorybów, w lutym podjął też Virgin Holidays.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair Sun szuka stewardów i stewardes

Czarterowa linia lotnicza Ryanair Sun ogłosiła, że robi nabór pracowników. Doświadczenie w lotnictwie nie ...

Radomskie lotnisko wypromuje się w Kielcach

Port Lotniczy Radom wstąpił do Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego. Liczy, że mieszkańcy sąsiedniego ...

Skąd wezmą pieniądze na megalotnisko

Polski Fundusz Rozwoju przygotował wstępną koncepcję finansowania budowy Centralnego Portu Lotniczego – poinformował prezes ...

Accor sprzedaje akcje Orbisu

Accor podpisał z firmą AccorInvest wiążącą umowę sprzedaży 85,6 procent akcji Orbisu po 115 ...

Węgłowski: Ceny w Polsce do nadrobienia

Dopóki gospodarka będzie się dobrze rozwijać, sektor hotelowy będzie na tym korzystał – mówi ...

Maxy nie wrócą na lato

Nasi klienci polecą boeingami 737 Max dopiero pod koniec lata, a nie na początku ...