Thomas Cook mówi „stop” męczeniu zwierząt

Pixabay

Thomas Cook zapowiada, że nie będzie już oferował wycieczek do tych miejsc, w których dzikie zwierzęta są przetrzymywane w niehumanitarnych warunkach

Jak podaje brytyjski portal TTG Media, koncern przeprowadził audyt w 25 obiektach, w których goście mogą oglądać dzikie zwierzęta. Analiza wykazała, że warunki życia niektórych z nich są bardzo złe. Badacze znaleźli m.in. delfiny z uszkodzeniami skóry i słonie boleśnie skute łańcuchami.

Thomas Cook poinstruował więc swoich agentów, by zaprzestali sprzedaży biletów do tych atrakcji turystycznych. Audyt przeprowadzony został przez firmę Global Spirit, która w raporcie stwierdziła, że 16 na 25 wizytowanych miejsc nie spełniania minimalnych standardów życia dla zwierząt. Kontrole będą prowadzone w dalszym ciągu, celem jest przebadanie wszystkich 90 obiektów tego rodzaju, które koncern ma w ofercie.

Firma nie poinformowała, jakie ma konkretnie zarzuty wobec poszczególnych atrakcji. Potwierdziła jedynie, że wśród tych, do których nie będzie sprzedawała biletów, znalazły się między innymi Ocean World na Dominikanie, park delfinów Sealanya w Turcji i Baan Chang na Koh Samui w Tajlandii, które turyści odwiedzali, by obserwować słonie. Ze sprzedaży wyłączono także część obiektów na Kubie i w Indiach.

„Sunday Times”, który jako pierwszy poinformował o decyzji koncernu, poprosił o komentarz 5 wymienionych atrakcji, ale nie otrzymał odpowiedzi. Wśród 16 obiektów objętych decyzją koncernu 11 specjalizowało się w pokazach delfinów, w 5 klienci mogli oglądać słonie.

– Nasza branża nie zmienia się dostatecznie szybko – mówi Peter Fankhauser, prezes Grupy Thomasa Cooka i dodaje, że firma chce pokazać światu, że nie akceptuje takiego traktowania zwierząt.

– Cieszymy się, że Thomas Cook podchodzi do tych kwestii poważnie – podkreśla przedstawiciel fundacji na rzecz ochrony wielorybów i delfinów Whale and Dolphin Conservation. – Wiele innych firm turystycznych tego nie robi, a sporo obiektów w dalszym ciągu lekceważy wytyczne zrzeszenia agentów turystycznych ABTA, dotyczące zapewnienia odpowiednich warunków życia dla dzikich zwierząt – podkreśla przedstawiciel fundacji.

Decyzję o zaprzestaniu sprzedaży biletów do miejsc, w których organizowane są pokazy występów delfinów i wielorybów, w lutym podjął też Virgin Holidays.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

MSZ ostrzega przed wyjazdem do Jerozolimy

Czerwone, trzeciego stopnia w czterostopniowej skali, jest ostrzeżenie, jakie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wydało w ...

Portale zdominowały rezerwacje noclegów

W zeszłym roku co czwarta rezerwacja hotelowa w Niemczech została zrobiona przez portal rezerwacyjny. ...

Lotniska Berlina sparaliżował strajk

210 lotów odwołano w czwartek z powodu strajku ostrzegawczego personelu obsługi naziemnej na berlińskich ...

Upadki linii lotniczych to szansa dla TUIfly

Grupa TUI planuje powiększyć flotę samolotów, by wykorzystać szansę, jaka pojawiła się na rynku ...

„Odkryj świat na nowo” – lato 2021 z Itaką już w sprzedaży

„Zostań z nami i odkryj świat na nowo” – pod tym hasłem biuro podróży ...

Prezes LOT: Rozważamy nowe połączenie do USA

Jeśli Polska wejdzie do programu ruchu bezwizowego do USA, ogłosimy kolejne połączenie z Warszawy ...