Porównywarki cen muszą informować o prowizji

Pixabay

Portale porównujące ceny tych samych usług i towarów od różnych sprzedawców muszą informować, że prezentują oferty tylko tych firm, które płacą im za to prowizję – zadecydował niemiecki sąd

Sąd Najwyższy w Niemczech wydał wyrok, w którym nakazuje porównywarkom cenowym bardziej przejrzyste prowadzenie biznesu. Decyzja, która odnosi się do serwisu pogrzebowego bestattungsvergleich.de, będzie miała wpływ także na całą branżę turystyczną – informuje serwis Biztravel News.

Zdaniem sędziów portal musi jasno informować, że na jego stronie prezentowane są oferty tylko tych serwisów, które współpracują z nim na zasadach komercyjnych. Mowa o umowach, na podstawie których za sprzedaż usługi czy towaru klientowi przekierowanemu z metawyszukiwarki wypłacana jest prowizja. Brak informacji o tej zależności będzie wykroczeniem przeciwko niemieckim przepisom o uczciwej konkurencji. Administrator bestattungsvergleich.de bronił się, mówiąc, że użytkownicy, którzy z serwisu korzystają bezpłatnie, choć nie wyświetlają im się żadne reklamy, powinni domyślać się, że usługa ma charakter komercyjny.

Michael Buller, prezes Stowarzyszenia Internetowych Przedsiębiorców Turystycznych (Verband Internet Reisevertrieb – VIR), uważa, że portale turystyczne, takie jak Expedia, nie zostaną dotknięte konsekwencjami decyzji sędziów. – Każdy klient musi mieć jednak świadomość, że korzysta z normalnego sklepu, a nie z porównywarki cenowej – mówi szef VIR. Przypomina też zasady działania metawyszukiwarek. – W Hotelfinder prezentowany jest tylko ten, kto płaci – podkreśla.

Niemieckie urzędy ochrony konsumentów wracają uwagę, że choć prowizje dla wyszukiwarek nie są zabronione, zakazane będzie kupowanie pierwszych miejsc wyświetlania na liście ofert.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Emirates zapakuje laptopa przed wylotem do USA

Korzystaj z laptopa i tabletu jak najdłużej, a my przechowamy go tylko na czas ...

Studenci zaprojektują salon sprzedaży dla agentów

Niemieckie stowarzyszenie niezależnych agentów turystycznych VUSR stworzy laboratorium, w którym wraz ze studentami zaprojektuje ...

TFG instruuje, jak wypełnić deklaracje o składkach

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny nagrał i udostępnił na swojej stronie internetowej filmy, pokazujące jak poprawnie ...

ABTA: Klienci muszą znać zakres ochrony

Jasna informacja o ochronie przy upadłości linii lotniczej i równe traktowanie wszystkich klientów to ...

Betlej: Zysk biur podróży największy w historii

Właściwe dostosowanie liczby ofert do popytu zapewnia biurom podróży przyzwoite zyski. Na koniec roku ...

LOT kończy akcję LOT do Domu

Rząd chce zamknąć akcję LOT do Domu przed świętami. Zdaniem ekspertów tysiące przyjezdnych, głównie ...