Porównywarki cen muszą informować o prowizji

Pixabay

Portale porównujące ceny tych samych usług i towarów od różnych sprzedawców muszą informować, że prezentują oferty tylko tych firm, które płacą im za to prowizję – zadecydował niemiecki sąd

Sąd Najwyższy w Niemczech wydał wyrok, w którym nakazuje porównywarkom cenowym bardziej przejrzyste prowadzenie biznesu. Decyzja, która odnosi się do serwisu pogrzebowego bestattungsvergleich.de, będzie miała wpływ także na całą branżę turystyczną – informuje serwis Biztravel News.

Zdaniem sędziów portal musi jasno informować, że na jego stronie prezentowane są oferty tylko tych serwisów, które współpracują z nim na zasadach komercyjnych. Mowa o umowach, na podstawie których za sprzedaż usługi czy towaru klientowi przekierowanemu z metawyszukiwarki wypłacana jest prowizja. Brak informacji o tej zależności będzie wykroczeniem przeciwko niemieckim przepisom o uczciwej konkurencji. Administrator bestattungsvergleich.de bronił się, mówiąc, że użytkownicy, którzy z serwisu korzystają bezpłatnie, choć nie wyświetlają im się żadne reklamy, powinni domyślać się, że usługa ma charakter komercyjny.

Michael Buller, prezes Stowarzyszenia Internetowych Przedsiębiorców Turystycznych (Verband Internet Reisevertrieb – VIR), uważa, że portale turystyczne, takie jak Expedia, nie zostaną dotknięte konsekwencjami decyzji sędziów. – Każdy klient musi mieć jednak świadomość, że korzysta z normalnego sklepu, a nie z porównywarki cenowej – mówi szef VIR. Przypomina też zasady działania metawyszukiwarek. – W Hotelfinder prezentowany jest tylko ten, kto płaci – podkreśla.

Niemieckie urzędy ochrony konsumentów wracają uwagę, że choć prowizje dla wyszukiwarek nie są zabronione, zakazane będzie kupowanie pierwszych miejsc wyświetlania na liście ofert.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grupa Best Western bogatsza o nową markę i 300 hoteli

Grupa hotelowa Best Western Hotels & Resorts przejęła sieć WorldHotels, liczącą prawie 300 luksusowych ...

Touroperatorzy, weźcie się za rabaciarzy

Niemieckie organizacje zrzeszające agentów turystycznych krytykują firmy, które udzielają klientom rabatów i żądają od ...

Rainbow: Egzotyka tania, bo lekka

Senegal dla turystów bardziej doświadczonych, Kuba jak podróż w czasie, a Oman orientalna bajka, ...

Alarm w Mediolanie. Zginęły trzy furgony

W Mediolanie ogłoszono alarm w związku z zagrożeniem terrorystycznym – podaje „Il Messaggero”. Gazeta ...

Odpoczywaj, Ibis się zajmie twoim Instagramem

„Relax we post” to nowa usługa, którą testuje Ibis w Zurychu i Genewie. Sieć ...

World Travel Show: Jak zjechać z K2 i zwiedzić Meksyk za 17 Zenitów

Można skosztować argentyńskiej yerby lub wychylić na rozgrzewkę kubek góralskiej… kurwicy, a także posłuchać ...