Ponad cztery metry długości ma dokument, w którym Niemiecki Związek Turystyczny za pomocą grafik tłumaczy, wynikające z nowej ustawy, zmiany w organizacji pracy agentów turystycznych
Niemiecki parlament przyjął nową ustawę turystyczną wdrażającą dyrektywę unijną o imprezach i powiązanych usługach turystycznych. Według Niemieckiego Związku Turystycznego (Deutscher ReiseVerband – DRV), zmian będzie bardzo dużo. Organizacja zebrała je w jednym dokumencie graficznym, przygotowanym przez ponad 60 ekspertów podzielonych na kilka grup roboczych.
– Teraz branża może przygotować się na wejście nowych przepisów. Model opracowany przez DRV jest do tego dobrą podstawą. Można już zacząć wdrażać konkretne rozwiązania – mówi Dirk Inger, dyrektor zarządzający DRV.
Zmiany wynikające z implementacji dyrektywy unijnej dotyczą zarówno agentów stacjonarnych, jak i sprzedających przez telefon i internet. Zmienią się m.in. zasady współpracy między usługodawcami, touroperatorami i biurami agencyjnymi. Jednym z nowych obowiązków będzie poinformowanie klientów jeszcze przed złożeniem rezerwacji o rodzaju kupowanych produktów turystycznych i przysługującej im ochronie.
Opracowanie po wydrukowaniu liczy ponad cztery metry długości. Pokazano w nim w formie obrazkowej poszczególne etapy sprzedaży i związane z nimi dodatki do systemów rezerwacyjnych. Zdaniem ekspertów z DRV odpowiednio dobrane narzędzia same rozpoznają, na jakim etapie jest sprzedaż, i wydrukują dokumenty do podpisania. Formularzy na poszczególne fazy sprzedaży jest bowiem aż siedem.
DRV podaje, że teraz zajmie się przygotowaniem gotowych scenariuszy działania, które poprowadzą agencje turystyczne przez okres przejściowy.
W Polsce również trwają przygotowania do wprowadzenia nowej dyrektywy. Projekt nowej ustawy o imprezach turystycznych nie wyszedł jednak jeszcze z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na etapie konsultacji społecznych budził wiele zastrzeżeń Polskiej Izby Turystyki, która ze szczególną uwagą śledzi prace legislacyjne nad nowym prawem.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.