Rosjanie zdefiniowali all inclusive

Pixabay

Kiedy standard jest all inclusive, a kiedy już ultra all inclusive? Władze Krasnodaru postanowiły raz na zawsze rozstrzygnąć tę kwestię i wprowadziły nowe, precyzyjne definicje, uwzględniające m.in. obecność w wyposażeniu blendera i mikrofalówki

Władze Krasnodaru, stolicy Kraju Krasnodarskiego, określiły zasady, według których powinny być oferowane usługi zwane z angielska all inclusive i ultra all inclusive – informuje portal Russian Travel Digest (RTD). Opis został opublikowany 13 lipca i ma obowiązywać przedsiębiorców turystycznych już w te wakacje. Mogą stosować go nie tylko hotele, ale też inne obiekty zakwaterowania, włączając w to sanatoria i pensjonaty. Najważniejsze, by spełniały wymogi odnośnie sposobu serwowania jedzenia, świadczenia usług i szkoleń dla pracowników.

Według norm określonych przez władze Krasnodaru obiekty pracujące w ramach all inclusive muszą serwować trzy główne posiłki dziennie (śniadanie, lunch i kolację w formie bufetu) i przekąskę po południu. W ramach dodatkowego posiłku mogą też podać wczesne śniadanie i lekką kolację. Goście muszą mieć nieograniczony dostęp do napojów alkoholowych i bezalkoholowych, przynajmniej tych produkowanych lokalnie.

Standard ultra all inclusive wyróżnia to, że obiekt zobowiązany jest serwować także dania dla dzieci i dietetyków, a w wyposażeniu jednej z restauracji muszą znaleźć się blender, mikrofalówka i krzesełka dla najmłodszych klientów. Na lunch trzeba podawać od ośmiu do dziesięciu różnych przystawek, dwie, trzy zupy, cztery do sześciu dań głównych. Do tego sosy, desery, pieczywo i ciepłe i zimne napoje. Kolacja musi składać się natomiast z tylu samo przystawek i dań głównych, a także sosów, deserów (w tym owoców i słodyczy) i ciepłych napojów. W menu powinna znaleźć się też specjalność szefa kuchni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Amerykańscy agenci turystyczni przyjadą do Poznania

W listopadzie w Poznaniu stu amerykańskich agentów turystycznych specjalizujących się w sprzedaży wycieczek do ...

Paryż i Londyn – dwa miasta, jedna podróż

Paryż i Londyn połączyły siły, by przekonywać młodych Amerykanów, że w trakcie jednej podróży ...

W Krakowie latem rządziły loty do Hiszpanii

W lipcu i w sierpniu pasażerowie korzystający z krakowskiego lotniska latali głównie do Hiszpanii. ...

Strajk w Berlinie: 580 odwołanych lotów

Personel naziemny na berlińskich lotniskach Tegel i Schoenefeld kontynuuje rozpoczętą dzień wcześniej akcję strajkową ...

Wiosną ruszą samoloty z Wrocławia do Stuttgartu

Nowe połączenie z wrocławskiego lotniska uruchomi 25 marca należący do Lufthansy Eurowings Samoloty będą ...

Nowa dyrektor zaczynała jako kelnerka w restauracji hotelowej

Mercure Warszawa Grand ma nową dyrektor

Litwinka Daiva Maciule została dyrektorem generalnym hotelu Mercure Warszawa Grand. Jak się dowiadujemy z ...