TFG: Zakazać działalności 120 biurom podróży

Bloomberg

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny postuluje wykreślenie z ewidencji organizatorów turystyki 120 biur podróży. Prawdopodobnie większość z nich i tak nie działa. Fundusz zgromadził już 20 milionów złotych

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny skierował do marszałków województw wnioski o wykreślenie 120 organizatorów turystyki. Wskazani touroperatorzy, chociaż istnieją w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, nie rozliczają się z funduszem ze składek ani nie składają mu informacji o swojej działalności. Ustawa o TFG nakazuje, by nawet jeśli biuro podróży objęte jest stawką „0” (wycieczki krajowe), i tak składało do TFG deklaracje o zawartych umowach.

Najwięcej wniosków trafiło do marszałków województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, pomorskiego i śląskiego. Żaden wniosek nie został natomiast wysłany do: łódzkiego, opolskiego, podkarpackiego i podlaskiego.

– Sprawa dotyczy około 3 procent przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych i najprawdopodobniej obejmuje te biura podróży, które nie prowadzą już działalności, a jedynie nie dopełniły formalności wykreślenia się z rejestru – wyjaśnia dyrektor Biura Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego Renata Mentlewicz.

TFG działa jako drugi filar zabezpieczeń dla turystów na wypadek niewypłacalności touroperatora. Gwarantuje dodatkowe pieniądze, w sytuacji gdy upadłe biuro podróży nie może zapewnić powrotu swoich klientów do kraju, a środki z pierwszego filaru (gwarancja) są niewystarczające na ten cel. Podobnie dzieje się z pokryciem roszczeń zgłoszonych przez klientów bankruta.

Touroperatorzy zobowiązani są do przekazywania do TFG comiesięcznych deklaracji o sprzedanych imprezach i składek przeznaczonych na dodatkowe zabezpieczenie turystów. Nie wszyscy jednak tak zrobili. Fundusz rozpoczął zatem wyjaśnianie, które biura podróży zaniechały nowych obowiązków. Sporządził listę 618 biur zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych, ale niewykonujących  obowiązków wobec TFG. Wysłał do nich wezwania.

W efekcie ponad trzystu touroperatorów złożyło zaległe deklaracje i opłaciło składki (z odsetkami). Pozostała część odebrała nasze wezwania, ale się nie podporządkowała prawu. – Dla zapewnienia ochrony klientów imprez turystycznych musimy uporządkować ich formalny status – tłumaczy Mentlewicz. – To w sprawie tych biur TFG wysłał 120 wniosków do marszałków województw o wykreślenie ich z rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, z czym wiąże się zakaz prowadzenia działalności przez trzy lata.

Formalnie to marszałkowie, prowadzący nadzór nad biurami podróży, muszą teraz rozpocząć postępowania wyjaśniające. Odbywa się ono zgodnie z Kodeksem postępowania administracyjnego. Do organizatorów wysłane więc będą zawiadomienia. Każdy będzie mógł się jeszcze odnieść do nich.

Jak zapewnia biuro prasowe Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w strukturze którego działa TFG, ta sytuacja nie powinna uderzyć w klientów biur podróży. Nawet bowiem jeśli przedsiębiorca zostanie wykreślony z rejestru, i tak będzie musiał wywiązać się z umów z nimi. Poza tym, jeżeli biuro podróży wpisane jest do ewidencji, to znaczy, że ma zabezpieczenie (głównie gwarancję ubezpieczeniową lub bankową), a to oznacza również, że jest objęte gwarancjami w ramach TFG.

Ponad 4,2 tysiąca organizatorów turystyki składa comiesięczne deklaracje o sprzedanych imprezach. W wyniku uiszczanych przez nich składek TFG zgromadził obecnie ponad 20 mln złotych na potencjalne wypłaty odszkodowań dla klientów w ramach II filaru zabezpieczeń na wypadek niewypłacalności biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Star Alliance ujednolica zasady bezpieczeństwa

Linie lotnicze należące do sojuszu lotniczego Star Alliance ujednoliciły zasady podróżowania po epidemii. Pasażer ...

Barceló chce być największe w Tunezji

Prawie 1,5 tysiąca pokojów w sześciu hotelach cztero- i pięciogwiazdkowych powstanie w Tunezji. W ...

W Itace posypały się kary za rabaty

Prawie co czwarty agent biura podróży Itaka oferował klientom niedozwolone rabaty. Touroperator zastosował wobec ...

Latem co piątą złotówkę wydajemy na podróże

Zbliża się lato. Jak wynika z European Summer Barometer coraz więcej pieniędzy wydajemy w ...

Polish Prestige Hotels dołącza do IGHP

– Dziś czujemy, że znaczne zwiększenie siły konkurencyjnej wobec międzynarodowych sieci hoteli jest kolejną ...

Rosja straszy, że znów zawiesi loty do Turcji

Rosja ostrzegła przewoźników czarterowych, że może ponownie wprowadzić zakaz lotów do Turcji – informuje ...