W biurach podróży Turcja przegoniła Hiszpanię

PZOT

Turcja pierwszy raz od nieudanej próby puczu w 2015 roku znalazła się przed Hiszpanią w rankingu krajów popularnych wśród polskich klientów biur podróży

Być może Turcja niedługo dogoni Grecję w popularności. Na razie jeszcze Grecja dzierży palmę pierwszeństwa, ale Turcja zbliża się do niej wielkimi krokami. Właśnie w ostatnim tygodniu przegoniła Hiszpanię. Nie jest to wykluczone, bo biura podróży przyznają, że takiej eksplozji zainteresowania Turcją się nie spodziewały. Zarazem, jak pokazuje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki*, wakacje w Grecji na razie sprzedają się o 7,7 procent gorzej niż przed rokiem. Ogromnie rośnie też znaczenie Egiptu.

Po kilku tygodniach (praktycznie od początku września) sprzedawania wyjazdów z oferty 2017/2018 stawka najpopularniejszych krajów wygląda następująco: Grecja (18,6 procent udziału w całej sprzedaży, o 7,7 procent mniej rok do roku), Turcja (12,6 procent, brak danych), Hiszpania (12,2 procent, – 11,8 procent), Egipt (7,9 procent, +82,1 procent), Włochy (6,8 procent, +12 procent), Bułgaria (4,7 procent, +15,1 procent), Albania (3 procent, +33,4 procent).

W ostatnim tygodniu sprzedaż wycieczek w biurach podróży była mniejsza o 8,4 procent od tej z zeszłego roku, o tej samej porze. W tej samej mierze spadł popyt na wycieczki samolotowe (-8,3 proc.). Mniejsze było też zainteresowanie ofertami z dojazdem własnym (-5 procent) i autokarowymi (-14,4 procent).

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Skumulowana wartość różnicy między wielkością sprzedanych wyjazdów w tym roku i w zeszłym w tym samym okresie wynosi jednak wciąż 24 procent na korzyść tego roku. A w wypadku imprez samolotowych nawet 25,4 procent.

Po tym, jak Włochy weszły do grupy pięciu, sześciu krajów najczęściej wybieranych na wakacje (obecnie pomaga im też sprzedaż zimowych ofert) prezes PZOT Krzysztof Piątek, autor raportów, zdecydował się dołączyć do listy popularnych kierunków, w odniesieniu do których śledzi ruch cen także Sycylię.

Tak wyglądał zmian średnich cen w najpopularniejszych w ostatnich tygodniach kierunkach rezerwowanych przez Polaków.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

Za przyszłoroczny wyjazd do południowej Turcji (Antalya) klienci płacili w minionym tygodniu średnio 2487 złotych (7423 zł – średnia stawka za całą rezerwację). Hurghada kosztowała w tym czasie 2143 złote (4910 zł), Heraklion 2697złotych (7905 zł), Burgas 2025 złotych (5720 zł), Teneryfa 2932 złote (6376 zł). Raport nie podaje ceny za Sycylię, bo nie mieści się ona w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych kierunków. Z wykresu można jednak wywnioskować, że jej cena oscylowała w ostatnim tygodniu 2930 złotych.

*Raport obejmuje 44. tydzień roku, czyli okres od 30 października do 5 listopada 2017 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 r. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Pracownicy greckich hoteli protestują

W Grecji trwa 24-godzinny strajk pracowników hoteli i restauracji, którzy sprzeciwiają się reformom rynku ...

EasyJet uziemia całą flotę

EasyJet uziemił flotę i odeśle z pracy na dwa miesiące personel pokładowy, a Flydubai ...

Lato 2021 – w niemieckim TUI Kreta wyprzedza Majorkę

Kreta na miejscu pierwszym, za nią Majorka i Rodos. Do tego rosnące zainteresowanie wypoczynkiem ...

POT: Certyfikat dobrych praktyk pomoże turystyce krajowej

Polska Organizacja Turystyczna rozpoczyna certyfikowanie podmiotów turystycznych uczestniczących w programie Polski Bon Turystyczny. Jak ...

Novaturas: Mamy 43 procent wzrostu

Największe litewskie biuro podróży Novaturas w pierwszym półroczu odnotowało wzrost przychodów o 43 procent ...

Houston pełne deszczu, ale bez samolotów

W Houston i okolicach wszystkie porty lotnicze wciąż są zamknięte. Prognozuje się, że tylko ...