Wirus uderzył w Novaturasa

Fot. materiały promocyjne

Litewskie biuro podróży poinformowało, że spadek popytu w sektorze turystycznym pogorszy jej wyniki za pierwszy kwartał.

„Po udanym początku 2020 roku w zakresie sprzedaży i rentowności, grupa Novaturas doświadczyła w marcu zmniejszonego popytu na wycieczki turystyczne z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Będzie to miało wpływ na wyniki finansowe pierwszego kwartału, które będą słabsze niż wcześniej planowano” – czytamy w komunikacie opublikowanym przez Novaturasa.

Najbardziej firma cierpi z powodu epidemii w północnych Włoszech. Musiała zawiesić loty do tej części kraju z Łotwy i Litwy.

Epidemia wpływa też na spadek zainteresowania wycieczkami na Teneryfę, a był to jeden z najpopularniejszych kierunków w sezonie zimowym.

Novaturas podkreśla, że na razie trudno mu przewidzieć, jaki będzie wpływ epidemii na jego wyniki finansowe, ale deklaruje, że mocno pilnuje efektywności kosztowej i próbuje dostosować się do nowych warunków.

Już zeszły rok był dla firmy trudny, między innymi z powodu zaostrzonej konkurencji. Przychody spadły o 1,2 procent, do 179,9 mln euro, a zysk netto o 57 procent, do 2,3 mln euro. Ostatni kwartał 2019 r. był już jednak całkiem dobry i jeszcze niedawno zarząd z optymizmem patrzył na 2020 r. Kilka tygodni temu prognozował na ten rok 5-6 mln euro EBITDA, wzrost przychodów o 3-5 procent i zwyżkę liczby klientów o 2-3 procent.

CZYTAJ: Novaturas tracił w 2019 roku klientów i zyski

Grupa Novaturas jest wiodącym operatorem turystycznym w krajach bałtyckich. Od marca 2018 r. spółka jest notowana na GPW w Warszawie i na parkiecie w Wilnie. Na GPW jej kapitalizacja wynosi obecnie 117 mln złotych. W ostatnich dniach – na fali przecen związanych z epidemią koronawirusa – wycena rynkowa Novaturasa mocno spadła.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Paweł Niewiadomski ponownie na czele europejskiej branży turystycznej

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki, został dzisiaj wybrany na drugą kadencję prezesem ECTAA. ...

LOT – 150 tysięcy osób na linii Warszawa – Izrael

Polskie Linie Lotnicze LOT w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku przewiozły około 150 ...

Turyści rezygnują z hoteli

Booking.com docenia rosnącą rolę apartamentów, domków gościnnych i prywatnych mieszkań. 80 procent tegorocznych wyróżnień ...

Niemiecki TUI zamyka biura na lotniskach

Niemiecki TUI likwiduje wszystkie punkty obsługi na lotniskach w Niemczech. Mowa o 18 biurach, ...

Jadwiga Emilewicz spotka się z branżą turystyczną

„Silna turystyka – silna gospodarka” – pod tym hasłem ma się odbyć w poniedziałek ...

Wjazd na Zanzibar dalej bez szczepień

Informacja z Niemiec była myląca – nic się nie zmieniło w kwestii wjazdu turystów ...