Podwyżki w biurach podróży nadzieją na powrót normalności?

Fot. Aleksander Kramarz

Początek kwietnia to od lat moment, kiedy wycieczki w biurach podróży drożeją. Nie inaczej jest i w tym roku – wskazuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie o cenach.

W minionym tygodniu wycieczki z wylotami między 3 a 9 sierpnia średnio podrożały w biurach podróży o 29 złotych. We wcześniejszych tygodniach średnia cena wzrosła o 22 złote i dwukrotnie spadała – o 7 i 14 złotych.

Jedyne kierunki, które taniały, to były kierunki hiszpańskie. Najbardziej przeceniona została Teneryfa (przed tygodniem zdrożała najbardziej) – o 48 złotych. W mniejszym stopniu spadły ceny wyjazdów na Majorkę i Fuerteventurę – średnio o 26 i 23 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Klientów w biurach podróży mało, a ceny rosną

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

Czwarty tydzień marca przyniósł w wypadku wielu kierunków duży wzrost cen wycieczek. Jeśli wziąć pod uwagę najpopularniejsze kierunki, to ponownie najbardziej drożały wakacje w Egipcie – średnio o 83 złote. Mniej, bo o 60 złotych drożała Bułgaria, a Turcja – o 45 złotych. W wypadku Grecji średni wzrost cen był nieznaczny i wyniósł 3 złote, a jedynym z tych kierunków, w wypadku których cena spadła, były Wyspy Kanaryjskie. Średnia zmiana wyniosła tam minus 10 złotych, co mogło być w pewnym stopniu odreagowaniem, gdyż tydzień wcześniej Traveldata odnotowała stosunkowo duży wzrost średniej ceny wakacji na Kanarach i było to 59 złotych.

Jak zaznacza prezes Traveldaty Andrzej Betlej, wzrost cen wycieczek na początku kwietnia to zmiana standardowa, obserwowana od lat. Tegoroczna wydaje się więc „świadczyć o utrzymaniu typowego zachowania organizatorów w tym zakresie, a zatem również o nadziejach organizatorów na późniejszą normalizację sytuacji i powrót do turystycznych wyjazdów z biurami podróży”.

Hurghada się ceni

Porównanie średniej ceny z tego roku (zeszły tydzień) z ceną sprzed roku w wypadku wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia, pokazało, że ta tegoroczna była wyższa o 24 złote. Spadek rocznej zwyżki cen wobec poprzedniego tygodnia (53 złote) wynikał z mniejszego tygodniowego wzrostu cen niż miało to miejsce przed rokiem. Dotychczas najmniejszy roczny wzrost cen w tym sezonie odnotowano przed dwoma tygodniami (13 złotych), a największy przed 16 tygodniami (224 złote).

W minionym tygodniu największy średni roczny wzrost cen odnotowano w wypadku wyjazdu do Hurghady, Szarm el-Szejk i na Fuerteventurę – odpowiednio było to 222, 207 i 201 złotych.

Z kolei największy spadek ceny Traveldata wskazała w wypadku wycieczek na Maltę, w wypadku której spadła ona w ujęciu rocznym średnio o 418 złotych i był to już jedenasty tydzień spadku z rzędu. Taniały też, licząc rok do roku, letnie podróże na Cypr i, trzeci raz z rzędu, na Rodos – o 278 i 178 złotych.

Jak podaje autor raportu, dwa ważne czynniki wpływające na koszt wyjazdu, czyli cena paliwa lotniczego i głównych walut miały negatywne znaczenie dla organizatorów. Wprawdzie paliwo było tańsze o 41,4 procent niż przed rokiem, ale złoty był aż o 7,9 procent słabszy wobec dolara i euro. Sumaryczny wpływ tych czynników na koszt wycieczek wyniósł więc 15 – 25 złotych.

„Jak przewidywaliśmy w wielu wcześniejszych materiałach okres znacznie wyższych tegorocznych cen paliwa lotniczego, wobec cen przed rokiem nie trwał zbyt długo, a perspektywy w tym względzie nadal są relatywnie korzystne do czego przede wszystkim przyczynia się negatywny wpływ epidemii tzw. koronawirusa w Chinach na globalną gospodarkę i jej perspektywy. Znaczny wpływ na głębokie spadki cen surowca wywierają też utrzymujące się duże różnice zdań pomiędzy państwami OPEC i Rosją, która nie chce zaakceptować ograniczeń wydobycia proponowanych przez kartel, choć w tej kwestii sytuacja może niebawem ulec zmianie” – komentuje Betlej.

Z kierunków wiodących dla polskich turystów najbardziej drożał – w ujęciu rocznym – Egipt, o 205 złotych. Drugie po Egipcie pod tym względem były Wyspy Kanaryjskie, w wypadku których podwyżka wyniosła 82 złote (tydzień wcześniej było to 119 złotych), a kolejna Turcja, która podrożała o 39 złotych. Wśród drożejących kierunków znalazła się też Bułgaria z średnią zwyżką ceny o 9 złotych (poprzednio wzrosła ona o 10 złotych).

Od drugiej części poprzedniego sezonu letniego pod względem wzrostu średnich cen wycieczek z Egiptem i Turcją przez wiele miesięcy konkurowała Grecja. Tym razem jednak ze średnim spadkiem o 81 złotych już czwarty raz z rzędu była ona najbardziej taniejącym kierunkiem wśród najważniejszych dla polskich turystów – opisuje prezes Traveldaty.

Na mniej popularnych kierunkach najbardziej poszły w górę średnie ceny wakacji w Maroku, Portugalii i Tunezji – odpowiednio o 165, 143 i 100 złotych. W dużo mniejszej skali, bo o 22 złote, zwyżkowały ceny wyjazdów na Majorkę. A w wypadku Albanii, Cypru i Malty były one niższe o 89, 278 i 418 złotych od średnich cen sprzed roku.

Do Grecji z Itaką, do Turcji z Coralem, do Egiptu z TUI

Jak ceny kształtowały się w poszczególnych biurach podróży? W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek w największym stopniu spadły one w Eximie Tours i TUI Poland – po 170 złotych. Sporą obniżkę Traveldata odnotowała też w Grecosie, w którym roczny spadek wyniósł 85 złotych. Inni organizatorzy proponowali wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od 25 (biuro Itaka) do ponad 380 złotych.

W liczbie najatrakcyjniejszych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, na pierwszym miejscu nadal utrzymywał się TUI Poland z liczbą 46 ofert. Za nim znalazły się w tej kategorii Coral Travel i Exim Tours z 24 ofertami.

Najwięcej najniższych cen wakacji w Egipcie autorzy raportu zanotowali w TUI Poland (6) i Coralu Travel (4), w wypadku Grecji przodowały Itaka (10), Coral Travel i TUI Poland (po 8) i Grecos (7), a Wysp Kanaryjskich TUI Poland (9) i Itaka (6). Do Turcji najwięcej najtańszych ofert Traveldata znalazła w Coralu Travel (6), Itace i TUI Poland (po 3 oferty), do Tunezji w Eximie Tours (5), a do Bułgarii w TUI Poland (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie, Grecji, Turcji i Bułgarii, Itaka na Wyspach Kanaryjskich, Coral Travel w Grecji, a Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii – wylicza Betlej.
Materiał kończy tabela szeregująca biura podróży według tego, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne. W zestawieniu zachowano ścisłą porównywalność kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach.

W minionym tygodniu skład pierwszej piątki w dziewiętnastym zestawieniu dla sezonu letniego 2020 pozostał taki sam. Odnośnie kolejności to nastąpiła jedna nieduża zmiana, gdyż pozycję drugą i trzecią ex aequo zajęły Exim Tours i Coral Travel. Przed tygodniem Coral Travel nieco wyprzedzał konkurenta. Uwagę można jeszcze zwrócić na powiększenie przewagi TUI Poland w odchyleniu od średniej nad kolejną dwójką biur wymienionych wcześniej, co jest konsekwencją niewielkiej zniżki w nim średniej ceny oraz kolejna poprawa w tym samym względzie w biurze Itaka – relacjonuje Betlej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polska wśród najgościnniejszych krajów

W plebiscycie Booking.com na najbardziej gościnne miejsca na świecie Polska znalazła się w pierwszej ...

Rubens i Bruegel czekają na turystów

Belgia chce, by mistrzowie malarstwa flamandzkiego przyciągnęli do tego kraju więcej zagranicznych turystów. Rząd ...

TUI ma pomysł na milion klientów

Do 2020 roku Grupa TUI chce pozyskać w Ameryce Południowej i Azji milion nowych ...

Awaria systemu Ryanaira wywołała chaos na lotniskach

Tymczasowa awaria na stronie internetowej i aplikacji mobilnej Ryanaira spowodowała ogromny chaos i opóźnienia ...

Mazury łączą się ze Lwowem

27 marca odbędzie się pierwszy lot na trasie Lwów – Szymany – Lwów. Rejsy ...

Praga miała rekordowe 7 milionów gości

W roku 2016 do stolicy Czech przybyło 7,07 miliona turystów, o 460 tysięcy (6,6 ...