Prezydent ogłasza oficjalnie bon turystyczny: 500 złotych na dziecko

Fotorzepa, Jakub Czermiński

500 złotych, tyle ma wynieść bon turystyczny. Dostaną go te same rodziny, które już dostają 500 złotych na niepełnoletnie dziecko – wyjaśnił podczas spotkania z wyborcami w Stalowej Woli prezydent Andrzej Duda.

– Te pieniądze będą tak emitowane, jak 500 plus. Rodziny będą otrzymywały bon turystyczny na dziecko, to będzie 500 zł na każde dziecko w rodzinie do wykorzystania na potrzeby wypoczynku turystycznego, wyjazdów, kolonii, wczasów, wszystkiego tego, co z tym związane – mówił Duda.

CZYTAJ TEŻ: Premierze, nie chcemy protestować, chcemy rozmawiać

Jak dodał kandydat na prezydenta, program bonów może zostać uruchomiony już najbliższe wakacje. Jego zdaniem te pieniądze poprawią sytuację polskich rodzin, ale i dotkniętej skutkami pandemii polskiej branży turystycznej, bo skorzystają na tym przedsiębiorcy świadczący usługi turystyczne w całym kraju.

– Mam nadzieje, że skorzystanie z tego już w te wakacje przez rodziny, przez dzieci, przez młodzież będzie możliwe, a finalnie – że te pieniądze po pierwsze ułatwią życie rodzinom, a po drugie trafią dokładnie do polskiej branży turystycznej w czasach kryzysowych – podkreślił Duda.

Duda zapowiedział, że szczegóły programu będzie odsłaniał podczas kolejnych spotkań, bo rozwiązanie jest już prawie gotowe.

Według portalu prawo.pl, który jak pisze, dotarł do projektu ustawy o bonie, „bon będzie przysługiwał osobie, która w dniu wejścia w życie ustawy ma przyznane prawo do świadczenia wychowawczego (500 plus) oraz rodzinie zastępczej i prowadzącemu rodzinny dom dziecka, który ma prawo do świadczenia na pokrycie kosztów na każde dziecko pod jego opieką”.

ZOBACZ TEŻ: Gut-Mostowy: Bon turystyczny na 90 procent w najbliższych dniach

Bon będzie można wykorzystać w kraju, „w placówkach, które będą w bazie prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną”. Mają się w niej znaleźć między innymi miejsca noclegowe, restauracje, atrakcje turystyczne. Rodzice nie dostaną gotówki, ale wiadomość przesłaną na telefon komórkowy z kodem PIN, którym będą mogli potwierdzić zapłatę (jak za pośrednictwem BLIK). W Prawo.pl, operatorem tych transakcji ma być bank PKO BP i Krajowa Izba Rozliczeniowa. Co na to rodzice, pracodawcy i branża turystyczna?

Nowe założenia bonu diametralnie różnią się od tego co już na początku kwietnia ogłosiła w sprawie bonu minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Według niej bon miał mieć wartość 1000 złotych i miał przysługiwać osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, których wynagrodzenie nie przekracza średniej w gospodarce, czyli w trym roku około 5200 złotych brutto. Z tych 1000 złotych 100 złotych miał dopłacić pracodawca. W sumie bonem miało być objętych około 7 milionów osób.

PORÓWNAJ: Gut-Mostowy: Z elektroniczną kartą 1000+ na wakacje

Mogą Ci się również spodobać

Dubaj: Przyjedź i zwiedzaj tanio

Choć nasze miasto słynie z luksusu i wyrafinowanych rozrywek dla bogatych, podróżni, którzy chcą ...

Ewakuacja pasażerów kolejki linowej nad Renem

60 osób zostało ewakuowanych z wagoników kolejki linowej nad Renem w Kolonii. Ratownicy mają ...

Świat kwitnie i pachnie wiśniami

Jasnoróżowe kwiecie obsypało parki i skwery. Kwitnące wiśnie stały się celem wycieczek i tłem ...

Hotele przyciągają sprzedażą bezpośrednią

Kampanie reklamowe, zachęcające klientów do rezerwowania noclegów bezpośrednio na stronach hoteli, a nie u ...

Iran zakazuje wjazdu do kraju Chińczykom

Władze Iranu zakazały wjazdu do kraju obywatelom Chin – podała agencja informacyjna IRNA. Decyzja ...

W biurach podróży imponujący start nowego sezonu

Mamy pierwszy obraz sprzedaży w biurach podróży ofert na sezon zaczynający się w listopadzie. ...