TUIfly ustawia się w kolejce po pomoc publiczną

Fot. Bloomberg

W kwietniu koncern TUI dostał od rządu kredyt pomostowy w wysokości 1,8 miliarda euro. Teraz okazuje się, że to zbyt mało, żeby uratować jego linię lotniczą TUIfly.

Linia prowadzi więc rozmowy z niemieckim Gospodarczym Funduszem Stabilizacyjnym o nowym pakiecie pomocowym. Tym razem ma to być 1,2 miliarda euro.

CZYTAJ TEŻ: TUI pozbędzie się nierentownych spółek?

Jednocześnie przewoźnik, który tak jak większość europejskich linii lotniczych musiał w połowie marca uziemić praktycznie całą flotę, zabrał się za ostre cięcie kosztów. — przyznał Marek Andryszak, prezes TUI na Niemcy w rozmowie z „ Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ) .

TUIfly ma 35 boeingów 737, ale zamierzał tę liczbę zwiększyć do 39. Te plany się nie powiodły z powodu kryzysu spowodowanego uziemieniem modeli B737 Max. Kiedy wybuchła pandemia Covid-19 okazało się, że TUIfly Germany ma za dużo nie tylko samolotów, ale i pracowników. Przewoźnik zatrudnia około 2 tysięcy ludzi, w tym 1400 pilotów.

Musi też zmienić siatkę połączeń. Zrezygnował już z postawienia dwóch dreamlinerów na lotnisku w Duesseldorfie. Kolejnym kłopotem będzie powrót maszyn, jakie TUI pożyczył niskokosztowej linii z Grupy Lufthansy, Eurowingsowi.

Są też dobre wiadomości – linia porozumiała się z Boeingiem w sprawie odszkodowania za uziemienie Maxów, Amerykanie zgodzili się również na opóźnienie przynajmniej o dwa lata dostaw kolejnych B737 Max. Zresztą i tak nadal nie wiadomo, kiedy te maszyny będą mogły wrócić do latania w Europie. Ostatni wymieniany termin, to późna jesień 2020 roku. Producent zagwarantował Niemcom, że odszkodowania wypłaci im w gotówce i udzieli zniżek na nowe maszyny.

Kłopoty ma nie tylko TUIfly, ale i cały TUI, który w tej chwili jest największym touroperatorem w Europie. Kryzys Covid-19 zmusił firmę do obniżenia kosztów o 30 procent i zwolnienia 8 tysięcy pracowników – poinformował TUI w maju. Przy tym odbudowa europejskiej branży turystycznej ma potrwać kilka lat.

WIĘCEJ: TUI tnie koszty i zwalnia pracowników

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Klienci Rainbowa zażyczyli sobie więcej wygód

Dla rodzin – pięciogwiazdkowe hotele. Dla dzieci – więcej klubów z animacjami. Dla seniorów ...

PZOT: Dobry tydzień Bułgarii i Egiptu

W biurach podróży ruch ciągle większy niż rok temu. W ostatnim tygodniu odwiedziło je ...

EasyJet uziemia całą flotę

EasyJet uziemił flotę i odeśle z pracy na dwa miesiące personel pokładowy, a Flydubai ...

Gruzini szczęśliwi – nie muszą już mieć wiz do Unii Europejskiej

Gruzini mogą od dzisiaj podróżować do państw Unii Europejskiej bez wiz. Już trzy dni ...

Emirates mówią stop plastikowym słomkom

Dubajski przewoźnik pozbywa się plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku z pokładów swoich samolotów. Z początkiem ...

Pięć procent więcej klientów w samolotach biur podróży

Od stycznia do końca września biura podróży sprzedały 6,2 miliona wycieczek. O 3 procent ...