Touroperator wytacza proces o kwarantannę. Czy jest zgodna z prawem?

Fot AFP

Biuro podróży Bentour sprawdza, czy obowiązkowa kwarantanna dla osób powracających z krajów uznanych za „ryzykowne”, narzucona przez rząd niemieckiego landu, jest zgodna z prawem. Robi to w imieniu klientki, która po powrocie z Turcji musiała pozostać w izolacji.

Bentour to szwajcarskie biuro podróży specjalizujące się w organizowaniu wyjazdów do Turcji. Firma bardzo aktywnie działa też na rynku niemieckim. Touroperator chce wystąpić do sądu przeciwko rządowi Niemiec w związku z przepisami ograniczającymi swobodę podróżowania – informuje niemiecki portal branży turystycznej Travel Talk.

W Szlezwiku-Holsztynie obowiązuje już przepis zakładający, że osoby powracające z krajów, w których ryzyko zarażenia się koronawirusem jest podwyższone, muszą odbyć dwutygodniową kwarantannę. Nie są z niej zwolnione nawet wówczas, gdy poddadzą się testom na koronawirusa, a ich wynik będzie negatywny. Ten przepis ma od połowy października obowiązywać w całym kraju. Deniz Ugur, prezes Bentouru, uważa za niezrozumiałe, że rząd pozwala podróżować między landami, choć w niektórych odsetek zarażonych jest wysoki, i nie nakazuje izolacji, a nakłada ją na turystów wyjeżdżających do krajów wpisanych na listę ryzykownych.

Ugur złożył już wniosek do sądu o zbadanie zasadności tych przepisów. Co ciekawe, występuje w tej sprawie w imieniu klientki, która po powrocie z Turcji do Szlezwiku-Holsztynu musi odbyć kwarantannę. 48 godzin przed wylotem do domu poddała się testowi na koronawirusa w Turcji, a wynik był negatywny. Touroperator przejął wszelkie koszty związane z postępowaniem i spodziewa się, że w ciągu kilku dni sąd powinien udzielić pierwszej odpowiedzi.

Zdaniem Ugura protokoły sanitarne wdrażane przez przedsiębiorców, np. w Turcji, uzupełnione o prowadzenie testów na szeroką skalę, są bardziej odpowiednie niż ogólny nakaz pozostawania w samoizolacji po powrocie do domu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Turecka turystyka chce dogonić hiszpańską

Nie możemy polegać tylko na Niemcach i Rosjanach. Jeśli chcemy mieć więcej gości, musimy ...

Sąd: Można ważyć stewardesy Aerofłotu

Rosyjski sąd oddalił skargę na dyskryminację ze względu na wygląd, złożoną przez stewardesę, którą ...

Światowy Sojusz Turystyki wkracza do gry

World Tourism Alliance to nowe ciało w świecie międzynarodowych organizacji turystycznych. Powołane przez 89 ...

Dubaj: Jesteśmy rajem dla zakochanych

Romantyczna kolacja w niezwykłej lokalizacji, czas tylko dla siebie w pustynnym apartamencie lub dzień ...

Więcej ekologii i technologii – nowe zasady oceny hoteli

Z początkiem czerwca zaczęły obowiązywać nowe zasady klasyfikowania hoteli Hotelstars Union, które będą musiały ...

Luwr zamknięty. Pracownicy boją się koronawirusa

Muzeum sztuki Luwr w Paryżu było w niedzielę zamknięte dla zwiedzających. Pracownicy wstrzymali się ...