W biurach podróży dobry tydzień Egiptu

ROL

Egipt był trzecim pod względem liczby rezerwacji kierunkiem, który na urlop wybierali klienci biur podróży – pokazuje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki

Miniony tydzień przyniósł ponownie duży wzrost sprzedanych wyjazdów. Po piątym tygodniu tego roku (przełom stycznia i lutego), kiedy nadwyżka nad tym samym okresem roku 2017 wyniosła tylko – jak łatwo przyzwyczaić się do dużych skoków sprzedaży! – 10,9 procent („Słabszy tydzień w biurach podróży”) w ostatnim tygodniu system rezerwacyjny MerlinX, na podstawie którego powstają raporty Polskiego Związku Organizatorów Turystyki ,odnotował sprzedaż wycieczek większą o 24,8 procent. A w najważniejszych z punktu widzenia biur podróży statystykach wyjazdów lotniczych był on jeszcze większy, bo sięgnął 28,8 procent. Dużo słabiej rosły rezerwacje w kategorii podróży autokarowych i z dojazdem własnym – odpowiednio o 9,4 i 6,5 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Ciekawe były też przetasowania w tabeli popularnych krajów na wyjazdy. Na trzecie miejsce po Grecji i Turcji wskoczył Egipt. Za nim uplasowała się Hiszpania przed Bułgarią, która z kolei tydzień wcześniej zajmowała miejsce trzecie. Pozostałe miejsca w tabeli miały Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja i Portugalia (w poprzednim tygodniu Malta). Widać coraz wyraźniej, że Tunezja zadomawia się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów. Zresztą jak pokazuje wykaz z wynikami skumulowanej sprzedaży, Tunezja przesuwa się systematycznie w górę tabeli. Pięć tygodni temu zajmowała 19 miejsce, cztery tygodnie temu 17., trzy tygodnie temu 15., a w zeszłym tygodniu już 13.

Jej udział w całej sprzedaży wynosił 1,2 procent (nieco więcej niż Maroka, ale mniej niż Tajlandii). Dla porównania – pierwsza na liście Grecja miała po ostatnim tygodniu, według raportu PZOT, 22,1 procent udziału, Turcja 14,7 procent, Hiszpania 11 procent, Egipt 9,4 procent, a Bułgaria 6,7 procent.

W średnich cenach imprez turystycznych w ostatnim tygodniu obyło się bez rewolucji chociaż trzeba odnotować, że większość cen spadła. Spadki nie były jednak duże, raczej oznaczyły pewne korekty. Nie obyło się jednak bez kilku spektakularnych przecen. I tak średnia cena zarezerwowanej wycieczki na Majorkę (2935 zł) straciła z tygodnia na tydzień 15 procent wartości, przy czym, jak pisaliśmy dwa tygodnie temu, wcześniej w takiej samej skali kierunek ten podrożał. Inaczej było w wypadku Korfu (2200 zł) i Rodos (2386 zł), które niespodziewanie straciły – pierwsza 13,5 procent, a druga 13,1 procent ceny. Mocno traciła też wartość Warna (1851 zł) – 8 procent.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 6. tydzień roku, czyli okres od 5 do 11 lutego 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

DRV pomaga odnaleźć się w internecie

Niemiecki Związek Turystyczny chce, by jego członkowie lepiej korzystali z nowoczesnych technologii. Powołał więc ...

Kvarko inwestuje w sztuczną inteligencję

Kvarko zainwestował 1,2 mln złotych w spółkę Hotel Application, która pracuje nad pierwszym na ...

Rainbow: Dzieci nawet po Dniu Dziecka za darmo

Trwa akcja promocyjna Rainbowa pod hasłem „15 dni dziecka”. Przy zakupie pobytu w wybranych ...

Będą rosły opóźnienia lotów. Lotniska się zatykają

Rok 2018 przyniesie eksplozję opóźnień samolotów w Europie. Potem będzie coraz gorzej, bo europejskie ...

Już 34 tysiące Polaków wróciły LOT-em do Domu

W ramach trwającej od 15 marca akcji LOT do Domu polski przewoźnik przywiózł do ...

Sierpniowe noclegi mocno podrożały

O 7,56 procent była wyższa niż w tym samym miesiącu rok wcześniej średnia cena ...