W biurach podróży dobry tydzień Egiptu

ROL

Egipt był trzecim pod względem liczby rezerwacji kierunkiem, który na urlop wybierali klienci biur podróży – pokazuje najnowszy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki

Miniony tydzień przyniósł ponownie duży wzrost sprzedanych wyjazdów. Po piątym tygodniu tego roku (przełom stycznia i lutego), kiedy nadwyżka nad tym samym okresem roku 2017 wyniosła tylko – jak łatwo przyzwyczaić się do dużych skoków sprzedaży! – 10,9 procent („Słabszy tydzień w biurach podróży”) w ostatnim tygodniu system rezerwacyjny MerlinX, na podstawie którego powstają raporty Polskiego Związku Organizatorów Turystyki ,odnotował sprzedaż wycieczek większą o 24,8 procent. A w najważniejszych z punktu widzenia biur podróży statystykach wyjazdów lotniczych był on jeszcze większy, bo sięgnął 28,8 procent. Dużo słabiej rosły rezerwacje w kategorii podróży autokarowych i z dojazdem własnym – odpowiednio o 9,4 i 6,5 procent.

Jak zmieniała się sprzedaż w biurach podróży – ostatnie tygodnie, w porównaniu z tym samym okresem zeszłego roku.

Ciekawe były też przetasowania w tabeli popularnych krajów na wyjazdy. Na trzecie miejsce po Grecji i Turcji wskoczył Egipt. Za nim uplasowała się Hiszpania przed Bułgarią, która z kolei tydzień wcześniej zajmowała miejsce trzecie. Pozostałe miejsca w tabeli miały Włochy, Albania, Chorwacja, Tunezja i Portugalia (w poprzednim tygodniu Malta). Widać coraz wyraźniej, że Tunezja zadomawia się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych krajów. Zresztą jak pokazuje wykaz z wynikami skumulowanej sprzedaży, Tunezja przesuwa się systematycznie w górę tabeli. Pięć tygodni temu zajmowała 19 miejsce, cztery tygodnie temu 17., trzy tygodnie temu 15., a w zeszłym tygodniu już 13.

Jej udział w całej sprzedaży wynosił 1,2 procent (nieco więcej niż Maroka, ale mniej niż Tajlandii). Dla porównania – pierwsza na liście Grecja miała po ostatnim tygodniu, według raportu PZOT, 22,1 procent udziału, Turcja 14,7 procent, Hiszpania 11 procent, Egipt 9,4 procent, a Bułgaria 6,7 procent.

W średnich cenach imprez turystycznych w ostatnim tygodniu obyło się bez rewolucji chociaż trzeba odnotować, że większość cen spadła. Spadki nie były jednak duże, raczej oznaczyły pewne korekty. Nie obyło się jednak bez kilku spektakularnych przecen. I tak średnia cena zarezerwowanej wycieczki na Majorkę (2935 zł) straciła z tygodnia na tydzień 15 procent wartości, przy czym, jak pisaliśmy dwa tygodnie temu, wcześniej w takiej samej skali kierunek ten podrożał. Inaczej było w wypadku Korfu (2200 zł) i Rodos (2386 zł), które niespodziewanie straciły – pierwsza 13,5 procent, a druga 13,1 procent ceny. Mocno traciła też wartość Warna (1851 zł) – 8 procent.

Zmiana średniej ceny wyjazdów – wybrane kierunki, ostatnie tygodnie.

Źródło wykresów: PZOT

*Raport obejmuje 6. tydzień roku, czyli okres od 5 do 11 lutego 2018 roku i dotyczy sprzedaży wyjazdów na sezon zaczynający się 1 listopada 2017 roku, a kończący się 31 października 2018 roku. Polski Związek Organizatorów Turystyki przygotował go na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, przez który przechodzi prawdopodobnie ponad połowa sprzedaży wyjazdów organizowanych przez polskie biura podróży.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow zaprasza na zimowe „Wakacje po 50-ce”

Rainbow rozpoczął przedsprzedaż wyjazdów na zimę 2019/2020 do krajów Europy i Bliskiego Wschodu. Wśród ...

Priceline Group zmienia się w Booking Holding

Priceline Group, właściciel Booking.com, zmienia nazwę na Booking Holdings. W ten sposób podkreśla znaczenie ...

Grecję od sukcesu dzieli 12 kroków

Grecka organizacja SETE przedstawiła 12 obszarów, które wymagają poprawy, aby tamtejsza branża turystyczna mogła ...

Korridy na Balearach bez przelewu byczej krwi

Rząd Balearów zmienił przepisy dotyczące organizacji walk z bykami. Jedynym rekwizytem torreadora będzie peleryna, ...

Wspólny Bilet – dalej jedziesz, mniej płacisz

Pasażerowie kolei mogą korzystać już ze Wspólnego Biletu. Od niedzieli jeden dokument obowiązuje we ...

W biurach podróży Turcja przegoniła Hiszpanię

Turcja pierwszy raz od nieudanej próby puczu w 2015 roku znalazła się przed Hiszpanią ...