Travelplanet: Sprzedaż wycieczek rośnie o 80 procent

Jacek Przybylski

Rezerwacje wycieczek na tegoroczne wakacje w Travelplanet rosną o 76 procent. Prawie co trzeci klient wybiera się do Grecji, co piąty do Turcji, a co siódmy do Bułgarii

Multiagent Travelplanet podsumował swoją sprzedaż sezonu letniego. Jak informuje prezes tej firmy Robert Gołuński, kiedy porównać rezerwacje dokonane do lutego 2017 i lutego 2018 widać potężny skok. Wzrost sprzedaży wynosi 76 procent. – A trzeba pamiętać, że już poprzedniej zimy mieliśmy do czynienia z niespotykanym przyspieszeniem rezerwacji na lato. Na początku marca 2017 ten wzrost, w porównaniu z rezerwacjami liczonymi do marca 2016 wynosił prawie 60 procent – mówi Gołuński.

Najpopularniejsze letnie kierunki wśród klientów Travelplanet to: Grecja, Turcja, Bułgaria, Hiszpania, Egipt i Albania. Taka sama była rok temu, ale zmieniły się mocno udziały poszczególnych kierunków w całości sprzedaży. Najbardziej straciła Grecja – rok temu miała 40,8 procent udziału, teraz ma 30,8 procent. Bułgaria spadła z 15,6 do 14, 4 procent, a Hiszpania z 12,8 do 93, procent. Zyskały za to, i to sporo, Turcja – z 7,3 do 20,6 procent i Egipt – z 4,5 do 6 procent.

Wyjazdy z biurami podróży w okresie 1 czerwca – 30 września 2018 według rezerwacji założonych do 8 lutego (porównanie z takimi samymi danymi sprzed roku)

– Na pozycję wicelidera wraca Turcja, która straciła ją w ubiegłym sezonie na rzecz Bułgarii – komentuje Gołuński. – Po nieudanym zamachu stanu w 2016 roku wiele osób uznało, że sytuacja w tym kraju jest na tyle niestabilna, że lepiej pojechać na wakacje gdzie indziej. I choć teraz za stabilizacją w tym kraju stoją represje wobec opozycji, najwidoczniej to akurat nie determinuje decyzji turystów. Wraca do niej Tunezja, która przed zamachami w 2015 roku była w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków.

Zmienia się geografia wyjazdów, ale też ich koszty. Średnia cena jaką płacili klienci Travelplanet była mniejsza w wypadku wyjazdów do wszystkich, oprócz Chorwacji (plus 3,8 procent), ważniejszych krajów wakacyjnych. Najbardziej przeceniony został Egipt – o 12,2 procent. Niemało straciły na cenie też Albania, Portugalia i Bułgaria – odpowiednio 8,8, 7,5 i 5,3 procent.

Średnia rezerwacja ze wszystkich kierunków na lato na osobę to 2385 złotych. Jest ona o 2,9 procent mniejsza niż przed rokiem (2456 zł). – Ten spadek to efekt mocnego przesunięcia popytu z europejskich krajów basenu Morza Śródziemnego na kraje, które wcześniej turyści uznawali za niebezpieczne, jak Egipt i Tunezja, a w których wakacje spędza się taniej niż w Europie – wyjaśnia Gołuński. – Turystom przestała również przeszkadzać sytuacja w Turcji, gdzie reżim bezpardonowo rozprawia się z opozycją.

– Ale na poszczególnych kierunkach również widać spore spadki średniego kosztu pobytu: W Grecji to ok 100 zł mniej, Hiszpanii o ok. 130 zł mniej, Albanii, bardzo popularnej od dwóch sezonów – o 200 zł mniej a w Egipcie o ponad 300 zł mniej – dodaje prezes Travelplanet.

Wskazuje też, że spadkom cen ofert sprzyja wysoki kurs złotówki wobec euro i dolara, ale przede wszystkim utrwalający się wśród turystów zwyczaj rezerwowania wakacji na wiele miesięcy przed wylotem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Grecja liczy straty z turystyki

Rząd Grecji szacuje, że w tym roku przychody z turystyki wyniosą 5 miliardów euro, ...

Polacy będą mogli polecieć bez wiz do Doliny Krzemowej

Szef LOT-u Rafał Milczarski dotrzymał słowa. Obiecał, że po zniesieniu wiz do USA linia ...

Betlej: To będzie rekordowy rok turystyki wyjazdowej

Zapowiadają się rekordowe zyski biur podróży. Mało że dynamicznie rośnie sprzedaż wyjazdów zagranicznych, to ...

Wizz Air zaprasza studentów do gry

Roczny nieograniczony dostęp do podróży lotniczych w siatce połączeń Wizz Aira otrzyma zespół, który ...

Ponad połowa Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje

Pandemia covidu-19 i związane z nią ograniczenia pokrzyżowały plany wyjazdowe prawie dwóm trzecim Polaków ...

Strajk greckich strażników starożytności

Akropol, muzea i inne atrakcje turystyczne w Atenach i na Krecie są dzisiaj zamknięte. ...