OSAT do premiera: Nie zapominajmy o pomocy dla firm jednoosobowych

Marcin Wujec mówi, że setki agentów funkcjonują jako jednoosobowe działalności gospodarcze, nikogo nie zatrudniają. Fot. Filip Frydrykiewicz

Tysiące małych firm, w tym agentów turystycznych, pozostanie bez pomocy, jeśli do tarczy 6.0 nie zostaną dołączeni przedsiębiorcy samozatrudnieni – pisze Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych do premiera.

W sobotę OSAT wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina i do wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego list w sprawie objęcia pomocą państwa, w dobie kryzysu, jednoosobowych firm turystycznych.

W turystyce wiele osób działa jako tak zwani samozatrudnieni – wyjaśnia prezes OSAT-u Marcin Wujec. – Nikogo nie zatrudniają, a to oznacza, że w ustawie zwanej tarczą 6.0, która jest teraz w Sejmie, nie ma dla nich przewidzianej pomocy. Szacujemy, że w środowisku agentów turystycznych jest ich 30-40 procent.

Tymczasem branża turystyczna jest od marca w permanentnym kryzysie. Ci ludzie bez wsparcia nie dotrzymają do lepszych czasów – dodaje.

CZYTAJ TEŻ: Cała turystyka objęta tarczą 6.0… ale tylko na kilka godzin

Tarcza 6.0 została pomyślana jako ochrona dla branż zamkniętych decyzją rządu z powodu wzrastającej liczby zarażeń koronawirusem na listopad (potem przedłużono ten stan do końca grudnia). Głównie chodzi o gastronomię, fitness, targi, rozrywkę, kulturę. W Senacie senatorowie opozycji dopisali jeszcze kilkadziesiąt zawodów do tej listy, w tym wszystkie związane z turystyką, noclegami i transportem turystycznym. Podczas najbliższego posiedzenia ustawą zajmie się Sejm. Rząd dał już sygnał, że zaakceptuje dodatkową (poza tzw. tarczą 5.0) pomoc dla pilotów i przewodników turystycznych. Co z resztą? Nie wiadomo. Jak mówi dyrektor departamentu turystyki w resorcie rozwoju Dominik Borek, rząd analizuje, czy nie rekomendować izbie jeszcze innych poprawek Senatu.

Na tym etapie prac legislacyjnych nie można już jednak dopisać poprawki w sprawie samozatrudnionych. – Tarcza 6.0 przewiduje jednak, że po jej wejściu w życie rząd będzie mógł tę pomoc przedłużać i nieco modyfikować rozporządzeniami. I na to liczymy. Mamy sygnał z ministerstwa, że nasz postulat nie jest bez szans – mówi Wujec.

WIĘCEJ O TYM: Gut-Mostowy: Dzięki rozporządzeniom pomoc będzie niemal automatyczna

Publikujemy treść listu OSAT-u w całości i bez zmian

„Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań podczas debaty sejmowej nad programem Tarcza 6.0. Na komisji Senackiej zgłoszone poprawki dotyczące agentów turystycznych nie zostały uwzględnione, a przedsiębiorcy nie zostali dopisani do programu tarczy.

W konsekwencji tysiące małych firm zostaną bez pomocy. Z badań przeprowadzonych przez OSAT wynika, że około 30% agentów turystycznych to firmy, które działają na zasadzie samozatrudnienia. Rodzinne biznesy, lub firmy prowadzone przez wspólników, którzy jednocześnie są swoimi pracownikami. Dodatkowo sytuacja w branży wymusiła radykalne cięcia zatrudnienia w agencjach turystycznych. Stąd liczba firm, które działają w oparciu o samozatrudnienie i JDG wzrosłą do niemal 60% wszystkich podmiotów działających na rynku.

Jedynym programem skierowanym do to takich firm w obecnym czasie jest tarcza 6.0. Nie mogą skorzystać z ochrony PFR, bo nie zatrudniają pracowników. Dla części z nich sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo wspólnikami są często małżonkowie, a biuro jest jedynym źródłem utrzymania dla całej rodziny.

Prosimy o dopisanie najmniejszych przedsiębiorców, firm które nie zatrudniają pracowników do programu tarczy 6.0. Ta pomoc to podstawa ich przetrwania w tym trudnym okresie”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Hiszpańscy hotelarze spokojnie o sytuacji Cooka

Hiszpańskie organizacje hotelarskie, szczególnie na Wyspach Kanaryjskich i Balearach, z uwagą przyglądają się sytuacji ...

Finnair dodaje połączenia na Goa i do Hawany

Finnair poszerza zimową ofertę o nowe połączenia na Goa, do Hawany, Puerto Plata i ...

W lipcu więcej miast w siatce Emirates

W lipcu linie lotnicze z Dubaju włączą do siatki połączeń 11 miast Europie, Afryce ...

Krakowskie hotele uwielbiane przez gości

12 krakowskich hoteli zyskało wyróżnienie „uwielbiany przez gości” przyznawane przez serwis rezerwacyjny Hotels.com Kraków, ...

W hotelach wzbiera fala zwolnień

Od początku roku do końca października pracę straciło 38 procent zatrudnionych w hotelarstwie – ...

Coral Travel: Ten rok zaliczymy do najlepszych

O tym, czy miniony sezon był udany dla biura podróży, które kierunki miały najwięcej ...