Tysiące małych firm, w tym agentów turystycznych, pozostanie bez pomocy, jeśli do tarczy 6.0 nie zostaną dołączeni przedsiębiorcy samozatrudnieni – pisze Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych do premiera.
W sobotę OSAT wysłał do premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina i do wiceministra rozwoju Andrzeja Guta-Mostowego list w sprawie objęcia pomocą państwa, w dobie kryzysu, jednoosobowych firm turystycznych.
W turystyce wiele osób działa jako tak zwani samozatrudnieni – wyjaśnia prezes OSAT-u Marcin Wujec. – Nikogo nie zatrudniają, a to oznacza, że w ustawie zwanej tarczą 6.0, która jest teraz w Sejmie, nie ma dla nich przewidzianej pomocy. Szacujemy, że w środowisku agentów turystycznych jest ich 30-40 procent.
Tymczasem branża turystyczna jest od marca w permanentnym kryzysie. Ci ludzie bez wsparcia nie dotrzymają do lepszych czasów – dodaje.
CZYTAJ TEŻ: Cała turystyka objęta tarczą 6.0… ale tylko na kilka godzin
Tarcza 6.0 została pomyślana jako ochrona dla branż zamkniętych decyzją rządu z powodu wzrastającej liczby zarażeń koronawirusem na listopad (potem przedłużono ten stan do końca grudnia). Głównie chodzi o gastronomię, fitness, targi, rozrywkę, kulturę. W Senacie senatorowie opozycji dopisali jeszcze kilkadziesiąt zawodów do tej listy, w tym wszystkie związane z turystyką, noclegami i transportem turystycznym. Podczas najbliższego posiedzenia ustawą zajmie się Sejm. Rząd dał już sygnał, że zaakceptuje dodatkową (poza tzw. tarczą 5.0) pomoc dla pilotów i przewodników turystycznych. Co z resztą? Nie wiadomo. Jak mówi dyrektor departamentu turystyki w resorcie rozwoju Dominik Borek, rząd analizuje, czy nie rekomendować izbie jeszcze innych poprawek Senatu.
Na tym etapie prac legislacyjnych nie można już jednak dopisać poprawki w sprawie samozatrudnionych. – Tarcza 6.0 przewiduje jednak, że po jej wejściu w życie rząd będzie mógł tę pomoc przedłużać i nieco modyfikować rozporządzeniami. I na to liczymy. Mamy sygnał z ministerstwa, że nasz postulat nie jest bez szans – mówi Wujec.
WIĘCEJ O TYM: Gut-Mostowy: Dzięki rozporządzeniom pomoc będzie niemal automatyczna
Publikujemy treść listu OSAT-u w całości i bez zmian
„Zwracamy się z prośbą o podjęcie działań podczas debaty sejmowej nad programem Tarcza 6.0. Na komisji Senackiej zgłoszone poprawki dotyczące agentów turystycznych nie zostały uwzględnione, a przedsiębiorcy nie zostali dopisani do programu tarczy.
W konsekwencji tysiące małych firm zostaną bez pomocy. Z badań przeprowadzonych przez OSAT wynika, że około 30% agentów turystycznych to firmy, które działają na zasadzie samozatrudnienia. Rodzinne biznesy, lub firmy prowadzone przez wspólników, którzy jednocześnie są swoimi pracownikami. Dodatkowo sytuacja w branży wymusiła radykalne cięcia zatrudnienia w agencjach turystycznych. Stąd liczba firm, które działają w oparciu o samozatrudnienie i JDG wzrosłą do niemal 60% wszystkich podmiotów działających na rynku.
Jedynym programem skierowanym do to takich firm w obecnym czasie jest tarcza 6.0. Nie mogą skorzystać z ochrony PFR, bo nie zatrudniają pracowników. Dla części z nich sytuacja jest jeszcze trudniejsza, bo wspólnikami są często małżonkowie, a biuro jest jedynym źródłem utrzymania dla całej rodziny.
Prosimy o dopisanie najmniejszych przedsiębiorców, firm które nie zatrudniają pracowników do programu tarczy 6.0. Ta pomoc to podstawa ich przetrwania w tym trudnym okresie”.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.