Novaturas opuszcza cenę

Materiały promocyjne

Nie 56,11 złotego, ale 44,13 złotego będzie ostatecznie kosztować jedna akcja wchodzącej na warszawską i wileńską giełdę spółki turystycznej z Litwy – Novaturasa

Cena akcji Novaturasa w ofercie publicznej została ustalona na 10,5 euro. Kupujących w Polsce będzie ona kosztować 44,13 złotego – podała spółka. To o 21 procent mniej niż przewidywali początkowo właściciele. Podczas konferencji w Warszawie podawali, że ustalili cenę wstępnie na 56,11 złotego („Novaturas: Konkurencja nam niestraszna”).

Nie sprzedadzą też planowanej puli akcji, czyli 3,9 miliona, co miało stanowić połowę wszystkich akcji, ale jedynie 2,1 miliona, czyli 27 procent. Głównym sprzedającym będzie Central European Tour Operator, podmiot należący do funduszu Polish Enterprise Fund VI, zarządzanego przez Enterprise Investors. W ten sposób łączna wartość oferty publicznej wyniesie 22,1 mln euro (92,9 mln złotych), a kapitalizacja spółki (jeśli policzyć wszystkie akcje według tej ceny) sięgnie wtedy 82  mln euro (344,5 mln złotych).

Jak podaje spółka, inwestorzy indywidualni będą mogli kupić 121 902 akcje, które stanowią 5,8 procent wszystkich akcji oferowanych. Zapisy złożone przez nich zostaną zredukowane o około 40 procent. Oferta będzie przeprowadzana w Polsce, na Litwie i w Estonii.

Akcje będą również oferowane wybranym zagranicznym inwestorom instytucjonalnym. Na koniec zostaną wprowadzone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i Nasdaq w Wilnie. Przewidywany pierwszy dzień notowania akcji na obu giełdach to 21 marca 2018 roku.

Debiut Novaturasa na giełdach dyrektor generalny tej firmy Linas Aldonis nazywa dużym sukcesem. – To pierwsza znacząca oferta publiczna akcji na Litwie od 2010 roku. Jednocześnie pierwsza spółka oferowana inwestorom na trzech rynkach, z notowaniami w Warszawie i Wilnie – mówi, cytowany w komunikacie. – Przeprowadzimy transakcję przy dość napiętej sytuacji na lokalnych i międzynarodowych rynkach kapitałowych. Dzięki obecności na giełdzie spółka stanie się jeszcze wiarygodniejszym partnerem dla klientów i partnerów biznesowych i finansowych. Jestem przekonany, że dzięki naszym osiągnięciom i solidnej komunikacji z rynkiem, pozyskamy w przyszłości kolejnych inwestorów, którzy będą chcieli uczestniczyć w naszym rozwoju – dodaje.

Grupa Novaturas jest największym operatorem turystycznym na Litwie, Łotwie i w Estonii. Jego zeszłoroczne przychody wyniosły 141 milionów euro, czyli około 600 milionów złotych. Ma ponad 40 procent udziału w rynku zorganizowanych lotów czarterowych w tym regionie. Wśród swoich atutów wymienia silną, rozpoznawalną markę, dużą lojalność klientów i bardzo dobre relacje z agentami turystycznymi, którzy sprzedają jej wycieczki, a także z dostawcami usług.

Jeszcze latem zeszłego roku Enterprise Investors chciał sprzedać swoje akcje liderowi polskiego rynku turystycznego (w zeszłym roku 2,2 miliarda złotych przychodów), Itace. Jednak w listopadzie się wycofał z umowy, ogłosił wtedy, że wybiera sprzedaż przez giełdę.

W lutym tego roku Itaka ogłosiła rozpoczęcie działalności na rynku litewskim pod własną marką („Itaka: Nie jesteśmy na Litwie nieznani”). Już od sezonu letniego podstawi samoloty czarterowe i będzie zabierać klientów z Wilna do Grecji i Turcji. Jak zapowiada, to dopiero początek szerzej zakrojonych planów. Podobnie drugie duże biuro podróży z Polski, Rainbow, zmierza w te wakacje zabierać turystów z Wilna do Salonik. Te decyzje stworzyły na rynku litewskim nową sytuację – pojawiła się silna konkurencja dla dwóch dominujących tam firm – Novaturasa i Tez Toura. Opisywał tę sytuację analityk rynku turystyki wyjazdowej, prezes Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata, Andrzej Betlej: „Betlej: Novaturas się (prze)ceni(a)”.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Białoruś bez wizy na 10 dni?

Już 50 tysięcy turystów skorzystało z możliwości zwiedzania Białorusi bez wcześniejszego wyrabiania wizy. Władze ...

Wild: Radom atrakcyjniejszy niż Modlin

Nie ma mowy, abyśmy w najbliższych latach próbowali zamknąć lotnisko w Modlinie, ale to ...

Biura podróży: Jest optymizm w turystach

O 46,5 procent więcej klientów niż rok temu zawitało w ostatnim, piątym, tygodniu tego ...

Bug europejskim Edenem

„Wielokulturowy nurt Bugu” został tegorocznym zwycięzcą Konkursu Eden na „najlepsze europejskie destynacje” Głównym organizatorem ...

Iwona Białobrzycka dyrektorem ZOPOT-u w Londynie

Konkurs na stanowisko dyrektora Zagranicznego Ośrodka Polskiej Organizacji Turystycznej w Londynie wygrała Iwona Białobrzycka. ...

Booking.com woli zarabiać na marży niż na prowizji

Booking.com nie chce już jedynie pośredniczyć w wynajmowaniu noclegów na zasadach agencyjnych. Zamiast brać ...