Traveldata: Słabnie nadzieja biur podróży na wiosenny powrót turystów

Fot. Filip Frydrykiewicz

Większość touroperatorów pogodziła się już z utratą sezonu zimowego. Słabnie też ich optymizm, co do powrotu ruchu turystycznego wiosną. Nadzieje pokładają teraz w czerwcu – ocenia nastroje w branży turystycznej Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 2 i 8 sierpnia (szczyt sezonu letniego) wzrosła o 11 złotych – podaje w najnowszym raporcie z badania cen u touroperatorów .

Po jednotygodniowej przerwie powróciły więc do biur nieduże tygodniowe podwyżki. W poprzednim tygodniu bowiem cena wprawdzie spadła o 31 złotych, ale w trzech wcześniejszych zestawieniach rosła co tydzień o 11, 16 i 19 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ceny wakacji zjechały delikatnie w dół

W tym ostatnim tygodniu najwięcej podrożały wakacje na Malcie i Korfu, średnio o 150 i 101 złotych, a także na hiszpańskim wybrzeżu Costa de la Luz – o 44 złote, na którym przed tygodniem ceny znacząco spadły.

Z kolei w spadkach cen przodowały Cypr i Sardynia (na tej ostatniej przed tygodniem ceny najbardziej wzrosły) – o 95 i 68 złotych, a w mniejszym stopniu obniżyły się w wypadku Majorki, o 36 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

W minionym tygodniu ceny wycieczek sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem, na 2 i 8 sierpnia, spadły jedynie w wypadku podróży do Egiptu, a i to o kosmetyczne 2 złote.

Na pozostałych kierunkach ceny wyjazdów rosły, przy czym najbardziej to do Bułgarii – o 41 złotych. Nieco mniej do Grecji i Turcji – o 33 i 28 złotych. Najmniej natomiast na Wyspy Kanaryjskie – o 18 złotych.

Tanie paliwo nie wspiera organizatorów

Porównanie średniej ceny wakacji w 2021 roku ze średnią ceną w tym samym czasie (pierwszy tydzień sierpnia) w 2020 roku pokazało, że tegoroczna średnia cena była niższa od tej z poprzedniego sezonu o 48 złotych – notuje Traveldata.

Tydzień wcześniej takie samo porównanie pokazało, że różnica cen wyniosła minus 36 złotych, a dwa tygodnie wcześniej, że plus 9 złotych.

Największe roczne spadki cen wycieczek odnotowano w wypadku ofert wyjazdów na Cypr, o 232 złote, na Maltę, o 227 złotych, i do Maroka – o 222 złote.

Najbardziej w skali roku, drugi raz z rzędu, wzrosły ceny wakacji w Portugalii i na wyspie Kos – o 212 i 112 złotych. A w mniejszym stopniu podniosły się ceny w Albanii – o 66 złotych.

Jak podają autorzy raportu, oddziaływanie cen paliwa lotniczego (ponoszonych według cen z okresu przed wylotem lub wcześniejszych z uwzględnieniem ewentualnego zabezpieczenia) i kursów dolara i euro w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów było całkowicie neutralne. Cena paliwa lotniczego wyniosła bowiem 2,10 zł/litr wobec 2,73 zł/litr przed rokiem, co oznacza spadek o 23,1 procent. Jednocześnie złoty był słabszy o 4,4 procent w porównaniu z euro i amerykańskim dolarem. Wspólny wpływ tych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się więc w przedziale 5 – minus 5 złotych.

Najwięcej, licząc rok do roku, ceny wycieczek spadły w wypadku podróży do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 98 i 56 złotych. Nieco mniejsze były przeceny ofert wyjazdów do Turcji i Grecji, których ceny spadły o 52 i 33 złote.

Kolejny raz jedynym z tych kierunków, w którym w ujęciu rocznym ceny wycieczek wzrosły była Bułgaria – o 56 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki, zdecydowanie największe roczne zniżki cen wycieczek Traveldata ujawniła w wypadku Cypru, Malty, Maroka i Majorki – chodziło odpowiednio o 232, 227, 222 i 189 złotych. Znacznie mniejszy był roczny spadek cen wyjazdów do Tunezji – o 18 złotych. A w Portugalii i Albanii ich ceny były wyższe niż przed rokiem o 212 i 66 złotych.

Rainbow z największymi obniżkami

Jeśli liczyć rok do roku, to najbardziej ceny obniżyły biura podróży Rainbow i Coral Travel – o 310 i 270 złotych. Nieco mniej Exim Tours i Grecos – o 195 i 170 złotych. W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od około 35 (biuro TUI Poland) do 260 złotych.

Z kolei w liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszych miejscach znalazły się biura TUI Poland (54 takich ofert), Rainbow (34) i Coral Travel (25 ofert).

Przy czym w ostatnim tygodniu najwięcej najtańszych ofert wyjazdów do Egiptu miały TUI Poland (7) i Coral Travel (5 ofert), do Grecji Rainbow (9), Grecos i Coral Travel (po 8), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9), Rainbow (6) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji TUI Poland (6) i Exim Tours (3), a do Bułgarii TUI Poland i Coral Travel (po 3 oferty) – wylicza w raporcie Traveldata.

W porównaniu z sytuacją sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Egipcie i w Tunezji, biuro Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a biuro Coral Travel w Grecji, Turcji i Bułgarii.

W ostatniej części materiału autorzy przedstawiają w tabeli biura podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom wyjazdy. Jak zaznaczają, zachowują przy tym ściśle porównywalność oferowanych kierunków – biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko z organizatorami, którzy oferują te same kierunki.

Tym razem najistotniejsza zmiana miała miejsce na pozycji lidera tabeli, na którą w wyniku utrzymania poprzedniego poziomu cen ofertowych (przy niedużych zwyżkach w innych biurach) awansował z drugiego miejsca Coral Travel.

Jak czytamy na zakończenie raportu, większość krajowych touroperatorów pogodziło się już z utratą zdecydowanej części sezonu zimowego 2020/2021. Słabnie też optymizm wobec możliwości powrotu istotniejszego ruchu turystycznego wiosną tego roku, a oczekiwania odnośnie realnego początku sytuowane są dopiero w czerwcu.

„Rzecz jednak w tym, że wszystkie dotychczasowe plany okazywały się nazbyt optymistyczne w stosunku do oczekiwań. Tym razem może być podobnie, gdyż mimo wsparcia walki z pandemią przez nowo opracowane szczepionki, mamy obecnie już do czynienia z szybko rozprzestrzeniającą się nową odmianą koronawirusa, która jest blisko dwukrotnie bardziej zaraźliwa od poprzedniej”.

Obserwowanie cen wycieczek w biurach podróży i cen letnich przelotów na kierunkach turystycznych powinno pokazywać, jak touroperatorzy i linie lotnicze oceniają w rzeczywistości popyt na letnie podróże.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Spadki na Lotnisku Chopina – czartery radzą sobie lepiej

W styczniu z usług największego polskiego lotniska skorzystało 197 tysięcy pasażerów, o 85,4 procent ...

Siłownia równie ważna jak Wi-Fi

Możliwość uprawiania sportu staje się dla gości hotelowych tak ważna, jak kiedyś dostęp do ...

Lufthansa: Do USA z lekką taryfą

Taryfa pod nazwą „light” ma ułatwić tanie latanie do Stanów Zjednoczonych klientom linii lotniczych ...

Czy LOT kupi niemieckiego Condora?

Polskie Linie Lotnicze LOT złożyły ofertę zakupu czarterowej linii lotniczej Condor. Condor jest na ...

Trump spotkał się z branżą turystyczną

Spadek liczby przyjazdów z zagranicy, program ruchu bezwizowego i poprawa infrastruktury to główne tematy, ...

DRV: W tym roku w turystyce 70 procent strat, ale przyszły będzie lepszy

W 2020 roku obroty niemieckiej branży turystycznej spadły o 67 procent, licząc rok do ...