Niemieccy turyści ruszyli na zakupy. Później niż zwykle

Fot. Pixabay

Być może jeszcze za wcześnie, by mówić o stałym trendzie, ale od połowy lutego Niemcy rezerwują coraz więcej wyjazdów. Wskazują na to obroty agentów stacjonarnych i internetowych.

Deutscher ReiseVerband (DRV, niemiecki odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) podaje w informacji prasowej, że sprzedaż w agencyjnych biurach stacjonarnych i internetowych zaczyna rosnąć. Tę pozytywną zmianę widać już od połowy lutego – wynika z danych instytutu analitycznego Travel Data + Analytics (DTA).

– Dzięki perspektywie szczepień i większej dostępności testów rośnie przekonanie, że wkrótce znów będzie można podróżować – komentuje prezes DRV Norbert Fiebig. – Liczymy się z efektem odłożonego popytu, bo wiele osób w zeszłym roku nie wyjechało na urlop i przesunęło go na 2021 rok – dodaje.

W ostatnich tygodniach wpływy z tytułu nowych rezerwacji odpowiadały 20 procentom wartości osiągniętych w zeszłym roku. – Spadku rezerwacji imprez zorganizowanych o ponad 80 procent rok do roku nie będzie się dało szybko nadrobić. Ten rok znów przyniesie branży turystycznej straty – obawia się prezes. Warto pamiętać, że przełom roku i pierwsze tygodnie nowego roku to miesiące największej sprzedaży imprez turystycznych w Niemczech.

CZYTAJ TEŻ: Lato 2021 – w niemieckim TUI Kreta wyprzedza Majorkę

Większość osób zamawia wyjazdy dopiero na lato i na kolejne miesiące, nawet na 2022 rok. Pierwsze podsumowania pokazują, że 60 procent rezerwacji dotyczy lata, a 25 procent jesieni, po październiku. Na bieżący sezon zimowy i święta wielkanocne przypada tylko 13 procent wartości rezerwacji, które wpłynęły w połowie lutego.

Brak jasnej strategii otwarcia i pewności, czy na Wielkanoc będzie można wyjeżdżać, to powody, dla których klienci zwlekają z podjęciem decyzji. Można się spodziewać, że w kwietniu i maju pojawią się zamówienia last minute, o ile restrykcje będą poluzowane. Na najbliższe tygodnie, czyli jeszcze na marzec, sprzedaż jest niewielka. Są to głównie wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie, Malediwy i Kubę.  Od wyjazdów odstrasza klientów biur podróży konieczność odbycia kwarantanny po powrocie.

Z danych wynika, że latem najpopularniejszy będzie wypoczynek nad Morzem Śródziemnym, w Grecji i w Turcji. Ten pierwszy kierunek znajduje się na szczycie rankingów popularności. Mniejsze zainteresowanie budzą Baleary, za to ponadprzeciętnie rośnie liczba zamówień na rejsy wycieczkowe (na 2022 rok) i podróże do dalekich krajów.

ZOBACZ TAKŻE: Niemiecka turystyka ma plan odmrażania podróży. Osiem punktów

Fiebig nie chce na razie prognozować, jak zakończy się bieżący rok obrotowy (od 1 listopada 2020 do 31 października 2021 roku). – Sukcesem będzie, jeśli agenci i touroperatorzy dojdą do 50 procent obrotów z 2019 roku – uważa. – Ankiety z ostatnich tygodni pokazują, że Niemcy chcą wyjeżdżać i czekają w blokach startowych – dodaje.

Turyści chętnie kupują imprezy zorganizowane, bo mają pewność, że w razie problemów biuro się nimi zaopiekuje. Organizatorzy oferują też atrakcyjne warunki za wcześniejszą rezerwację i godzą się na daleko idącą elastyczność, jeśli chodzi o zmiany i odstąpienia od umowy.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Lotnisko we Wrocławiu ma 2,45 miliona podróżnych

Przez pierwsze dziesięć miesięcy 2017 roku Port Lotniczy Wrocław obsłużył ponad 2,45 milionów pasażerów. ...

Pogoda popsuła sezon Żegludze Augustowskiej

Ten rok będzie gorszy dla Żeglugi Augustowskiej od poprzedniego. Przewiozła ona o 16 procent ...

Sri Lanka obniża opłaty liniom lotniczym

Rząd Sri Lanki zadecydował o obniżeniu opłat lotniskowych, pasażerskich i ceny paliwa lotniczego, by ...

Ryanair dodaje loty z Modlina na Teneryfę

Ryanair ogłosił zwiększenie częstotliwości lotów z Modlina na Teneryfę do trzech tygodniowo latem tego ...

Traveldata: Wakacje 2020 roku kosztują drożej

Majorka – 700 złotych, Portugalia – 500 złotych, Grecja, Bułgaria, Turcja – ponad 300 ...

Teneryfa: Zakładamy linię lotniczą. Przywieziemy sobie turystów

Powołamy na Teneryfie własną linię lotniczą – poinformował prezydent lokalnego rządu, do którego należeć ...