Traveldata: Ceny w biurach podróży lekko w górę, ale i mocno w dół

Fot. Aleksander Kramarz

Pierwszy raz od miesiąca ceny w biurach podróży nieco wzrosły, jeśli liczyć tydzień do tygodnia. Zarazem w porównaniu rok do roku różnica osiągnęła rekordową różnicę na minus – pokazują najnowsze dane z raportu Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 wzrosła o 18 złotych. To przełamanie tendencji z ostatnich tygodni, kiedy to średnia cena spadała o 9, 17 i 8 złotych. Wcześniej rosła o 2 i 19 złotych – od tego wyliczenia zaczyna opracowanie Traveldata.

I jak podaje, najwięcej zyskiwała cena wyjazdu do Maroka (ponownie) i na Sycylię (przed tygodniem wystąpił tam znaczny spadek ceny) – średnio 216 i 193 złote Nieco mniej rosła cena wakacji w Tunezji kontynentalnej – o 113 złotych.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Im bliżej lata, tym ceny w biurach podróży niższe

Były też przeceny – największa na wyjazdy do Kalabrii, średnio o 193 złote, na Lanzarote, o 107 złotych, i na Gran Canarię – o 89 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia zamieszczony niżej wykres.

W minionym tygodniu ceny wycieczek z wylotami od 2 do 8 sierpnia najbardziej spadły w wypadku Wysp Kanaryjskich – o 34 złote.

Pozostałe kierunki drożały. Nieznaczny wzrost cen widać było w ofertach wypoczynku w Egipcie – o 2 złote. Więcej podwyżki zaznaczyły się, jeśli chodzi o Grecję i Bułgarię – o 25 i 44 złote. Kolejny też raz najbardziej w ostatnim tygodniu skoczyła średnia cena wycieczki do Turcji – o 62 złote.

Rok do roku największy minus

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że była ona niższa od średniej z poprzedniego sezonu o 128 złotych. Była to rekordowa w tym sezonie zniżka średniej ceny, liczona rok do roku. W ostatnich dziewięciu tygodniach ceny były bowiem niższe od cen sprzed roku o 68, 87, 68, 72, 46, 65, 66, 48 i 36 złotych – wyliczają autorzy raportu.

Największy roczny spadek cen Traveldata ujawniła w wypadku Maroka – o 667 złotych. Znacząco mniejsze ceny obejmowały też podróże na Lanzarote i do Marsa Alam – o 326 i 274 złote.

Pierwszy raz od ośmiu tygodni to nie Portugalia drożała najszybciej, porównując rok do roku. Tym razem była to Kos – o 161 złotych, a także Dalaman i Portugalia– o 143 i 109 złotych.

Jeśli chodzi o oddziaływanie ceny paliwa lotniczego i kursów głównych walut, to w minionym tygodniu z punktu widzenia organizatorów sytuacja była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła bowiem 2,41 złotego za litr, co oznaczało pierwszy raz od prawie roku wzrost o 6,2 procent. Jednocześnie złoty był słabszy wobec euro i dolara o około 4,2 procent.

Nic więc dziwnego, że sumaryczny wpływ tych dwóch elementów na średnią zmianę kosztów wycieczek był znaczny i osiągnął rekordową wielkość i zawierał się w przybliżeniu w przedziale 100 – 110 złotych.


Zdecydowanie największe roczne spadki cen wycieczek, podobnie jak już wiele razy w tym sezonie, miały miejsce w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich gdzie średnie ceny były niższe o 201 i 196 złotych od cen sprzed roku. Mniejsza była skala rocznych przecen ofert wakacji w Grecji – o 56 złotych. A jeszcze mniejsza w wypadku Turcji, 17 złotych.

Kolejny raz z rzędu jedynym z głównych kierunków, w wypadku którego wystąpił wzrost cen wycieczek w ujęciu rocznym była Bułgaria, w której podniosły się one o 18 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki zdecydowanie największą zniżkę Traveldata wskazała wśród ofert wakacji w Maroku – o 667 złotych (oferowało je biuro Rainbow). Znaczne były też roczne przeceny wyjazdów na Cypr, Majorkę i Maltę, które wyniosły odpowiednio 193, 113 i 98 złotych. Umiarkowane były roczne spadki cen wakacji w Tunezji, o 61 złotych. Pozostałe kierunki w porównaniu z sytuacją sprzed roku drożały. Najwięcej Portugalia – o 109 złotych. Dużo mniej wrosły ceny wyjazdów do Albanii – o 11 złotych.

Exim Tours pokazuje, jak przeceniać

W rocznych porównaniach cen wycieczek organizowanych w szczycie sezonu lato 2021 kolejny raz najwięcej przeceniły je Exim Tours i Rainbow – o około 300 i 280 złotych. Znaczne roczne zniżki pokazało badanie cen w ETI – o około 240 złotych. Także Coral Travel i Sun & Fun obniżyły wyraźnie ceny swoich ofert – odpowiednio o 145 i 135 złotych. W mniejszej skali zrobiły to TUI Poland i Itaka – o 70 i 20 złotych. W pozostałych biurach podróży ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 35 złotych do ponad 170 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu kolejny raz znalazł się TUI Poland (53 oferty). Organizator ten wyprzedzał Rainbowa (32) i Coral Travel (27).

W zeszłym tygodniu najwięcej najtańszych wyjazdów wakacyjnych do Egiptu miał TUI Poland (6), Exim Tours (5) i Coral Travel (3), do Grecji Rainbow (9), TUI Poland (8), Coral Travel (7) i Grecos (6 ), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), Rainbow (5) i Itaka (4), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (7), do Tunezji Coral Travel (6), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Coral Travel (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Rainbow w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, a Coral Travel w Grecji, Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

Raport w tym tygodniu zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały imprezy turystyczne (w porównaniach zachowana jest ścisła porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków jest porównywane ofertowo tylko i wyłącznie z tymi właśnie kierunkami u pozostałych organizatorów).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gut-Mostowy: Nie ingerowałem w decyzje o otwarciu stoków narciarskich

Nigdy nie ingerowałem w podejmowanie decyzji o otwarciu stoków narciarskich. Nad protokołami sanitarnymi wypracowanymi ...

Agenci śpiewają, tańczą i opowiadają o wyjazdach

Niemiecki touroperator Schauinsland-Reisen pisze musical, by w ten sposób spopularyzować oferowane przez siebie wyjazdy. ...

Chińczycy przejmują Hotels&Preference

Sieć 140 hoteli, głównie 4- i 5-gwiazdkowych przejmuje Groupe du Louvre, macierzysta spółka Louvre ...

Eksperci: W 2023 roku turystyka znowu zacznie bić rekordy

Do 2023 roku pandemia koronawirusa przestanie mieć wpływ na turystykę światową. Wtedy też sektor ...

Duży ruch na stanowiskach regionalnych przedstawicieli biur podróży

Początek roku zaowocował kilkoma zmianami kadrowymi w biurach podróży. Jakub Koput, Michał Paczkowski i ...

Rusza kampania promująca Dolny Śląsk w Belgii

W związku z wprowadzeniem bezpośredniego połączenia lotniczego między Belgią a Wrocławiem, biuro Polskiej Organizacji ...