Pierwsze duże bankructwo w holenderskiej turystyce

Fot. www.d-reizen.nl

Sieć agencji turystycznych z Holandii D-Reizen zbankrutowała. Należało do niej 230 salonów sprzedaży, firma zatrudniała 1,1 tysiąca pracowników. Powodem upadłości było zadłużenie wobec TUI Nederland.

Sąd z Haarlemu w Holandii ogłosił bankructwo sieci agencji turystycznych D-Reizen. To pierwsza tak poważna upadłość w branży turystycznej w tym kraju – oceniła organizacja holenderskiej branży turystycznej ANVR. Szacuje ona, że bankructwem zagrożone jest co trzecie biuro turystyczne w kraju.

Sieć D-Reizen powstała w 1965 roku, należało do niej 230 salonów sprzedaży w całym kraju, firma zatrudniała  1,1 tysiąca pracowników. Jak wynika z informacji na jej stronie internetowej, w tym czasie obsłużyła ponad 4 miliony klientów. Przedsiębiorstwo już od wielu miesięcy borykało się z problemami finansowymi, pandemia wywołana przez koronawirusa praktycznie pozbawiła ją dochodów. Dziennik „Algemeen Dagblad” podał, że bezpośrednim powodem bankructwa były roszczenia TUI Nederland, których D-Reizen nie był w stanie spłacić. W siedzibie firmy wyłączone są telefony, nie działa skrzynka e-mailowa.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecki touroperator zbankrutował przez koronawirusa

Jak podaje niemiecka firma Statista, w styczniu 2020 roku do D-Reizen należało około 213 salonów sprzedaży, co stawiało firmę na pierwszym miejscu w zestawieniu największych sieci turystycznych. Na drugim znajdował się TUI Nederland ze 181 biurami, na trzecim VakatineXperts ze 139. Pod względem obrotów największy był jednak TUI (ponad 2 miliardy euro), na drugiej pozycji znalazł się BCD NV, właściciel marek Travix, CheapTickets, Vliegwinkel i Budget Air (około 1,53 miliarda euro), na trzecim D-rt Groep, do którego należy D-Reizen i VakantieXperts z przychodami rzędu 651 milionów euro.

Przez pewien czas D-rt Groep należała do niemieckiego przedsiębiorstwa Raiffeisen Touristik Group. W grudniu firmy doszły do porozumienia, na mocy którego ta pierwsza wróciła w holenderskie ręce. Przejęli ją prezes D-rt Groep Jan Henne De Dijn i Marije Haeck, do której należy think-tank BeBr.

ZOBACZ TAKŻE: Upadło niemieckie biuro podróży, specjalista od Azji

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kanada – 1000 dolarów za odwołany lot

Kanada zwiększa prawa pasażerów – za opóźnienia i odwołania rejsów będą mogli żądać od ...

Sąd rozpatrzy skargę LOT-u

Sąd Najwyższy dopuścił do rozpoznania skargę kasacyjną złożoną przez PLL LOT na wyrok sądu ...

Chaos na lotnisku w Barcelonie

Po zaleceniu przez Brukselę kontroli paszportowej dla mieszkańców Unii Europejskiej, podróżujących poza strefę Schengen, ...

Andrzej Kozak

Louvre Hotels Group powierza menedżerom nowe stanowiska

Nowe funkcje menedżerskie w grupie hotelowej Louvre Hotels Group objęli Szymon Ciężkowski i Andrzej ...

Szczyrk gotowy do sezonu narciarskiego

W Szczyrku powstały nowe wyciągi i systemy naśnieżania. To jest już inny, nowoczesny Szczyrk ...

W Egipcie więcej zachorowań wywołanych przez bakterię E. coli

Niemieckie MSZ zmieniło komunikat dotyczący wyjazdów do Egiptu. Ostrzega w nim przed ryzykiem chorób ...