Traveldata: W biurach podróży tydzień obniżania cen

Fot. Filip Frydrykiewicz

Wyspy Kanaryjskie, Turcja, Egipt, Bułgaria – potaniały. Jedynie Grecja zdrożała, a i to niewiele – to wynik badania cen w biurach podróży, jaki przynosi raport Traveldaty.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 2 i 8 sierpnia 2021 roku spadła o 11 złotych – podaje w najnowszym cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży* Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

To rzadka w tym roku sytuacja, żeby cena z tygodnia na tydzień spadła, ostatnio zdecydowanie ceny rosły: o 25, 5, 16, 26, 134, 10, 8, 11, 77 i 4 złote. We wcześniejszych tygodniach spadały o 13 i 25 złotych. Jeśli się ta sytuacja nie powtórzy w kolejnych miesiącach będzie można uznać ją jedynie za drobną korektę.

Zdecydowanie największy spadek cen wycieczek Traveldata zanotowała w wypadku ofert wakacji na Sardynii – średnio o 275 złotych. Mniejsze zniżki miały objęły wyjazdy na Lanzarote i na Cypr – o 186 i 150 złotych.

Największy wzrost cen wyjazdów drugi raz z rzędu objął Maltę, co do której skoczyła ona o 281 złotych. Mniej podrożał wypoczynek na Costa de la Luz i na półwyspie Chalcydyckim – o 246 i 147 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia wykres poniżej.

W minionym tygodniu przeważały przeceny wycieczek. Zwyżkę Traveldata zauważyła jedynie w ofertach wakacji w Grecji – o 33 złote. Pozostałe kierunki taniały – mniej, jeśli chodziło o Bułgarię i Turcję, bo o 10 i 19 złotych. Więcej w wypadku Egiptu i Wysp Kanaryjskich – o 33 i 40 złotych.

Rekordowa podwyżka

Porównanie cen sprzed roku wyjazdów w pierwszym tygodniu sierpnia 2021 pokazało, że średnia cena była wyższa w tym roku od średniej z poprzedniego sezonu o 270 złote.

Był to w tym sezonie, liczonym od połowy listopada 2020 roku, już czwarty przypadek wyższych cen niż w sezonie ubiegłym i jednocześnie rekordowy. W poprzednich trzech zestawieniach średnie ceny wzrosły o 164, 107 i 62 złote, a we wcześniejszych trzech miesiącach były one niższe od cen sprzed roku o 62, 74, 10, 119, 113, 144, 101, 124, 162, 158, 166, 132 i 176 złotych – wyliczają autorzy raportu.

Zdecydowanie największy spadek ceny, liczony rok do roku, piąty raz z rzędu odnotowano w wypadku Szarm el-Szejk – o 296 złotych.

W mniejszym, ale i tak znacznym stopniu spadły ceny wakacji w Marsa Alam i na Tureckiej Riwierze – o 211 i 103 złote. Zdecydowanie większe były zwyżki cen wycieczek, z których największe wystąpiły na Kosie, o 880 złotych, a niewiele mniejsze na Gran Canarii i Teneryfie – o 710 i 705 złotych.

Jak podają autorzy opracowania, w zeszłym tygodniu cena paliwa lotniczego wyniosła 2,68 złotego za litr, co oznaczało wzrost roczny o 48,9 procent. Z kolei złoty w rocznych uśrednionych rozliczeniach turystycznych osłabł o 0,2 procent.

W sytuacji kiedy równocześnie i oddziaływania znacznie wyższych cen paliwa i nieco wyższych kursów walut, sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek wcześniejszej nadal nie sprzyjał organizatorom. Tym razem już trzeci raz z rzędu zawierał się on w przybliżeniu w przedziale od 125 do 135 złotych.

Sytuację w cenach porównywanych rok do roku w ostatnim tygodniu ilustruje mapa, a przebieg ich zmian na najważniejszych kierunkach wykres poniżej.

Wśród wiodących kierunków jedyne roczne spadki cen wycieczek miały miejsce odnośnie w Egipcie, w którym średnia cena była niższa o 192 złote od ceny sprzed roku.

Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w wypadku Wysp Kanaryjskich, o 619 złotych, Grecji, o 402 złote, Bułgarii, o 171 złotych i Turcji, o 143 złote.

Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie najwięcej podrożały wycieczki na Majorkę, do Albanii i do Włoch – odpowiednio o 499, 432 i 339 złotych. Mniej wzrosły ceny wakacji w Hiszpanii kontynentalnej, na Cyprze i na Malcie – o 237, 195 i 194 złote. A w zdecydowanie najmniejszej skali w Portugalii – o 11 złotych. Ta ostatnia sytuacja może mieć związek z wysokim obecnie i systematycznie rosnącym zainfekowaniem Portugalii koronawirusem w wariancie delta.

Sun&Fun, czyli obniżki egipsko-tunezyjskie

Jeśli porównać ceny wyjazdów na szczyt sezonu lato 2021 z tymi sprzed roku pod kątem konkretnych organizatorów, to najbardziej obniżył je Sun & Fun – o około 265, przy czym duży roczny spadek w tym biurze wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla kierunków egipskich i Tunezji. Mniejsze ceny miał też Exim Tours. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 89 (Coral Travel) do nawet 730 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pozycji lidera kolejny raz z rzędu znalazł się TUI Poland z liczbą 38 ofert. Wyprzedzał on Exim Tours z liczbą 25 ofert i Itakę z liczbą 20 ofert.

Porównanie przez Traveldatę cen z uwzględnieniem poszczególnych kierunków i biur podróży ujawniło, że najtańsze wyjazdy do Egiptu miały TUI Poland (5 ofert) i Rainbow (4), do Grecji Exim Tours (8), TUI Poland (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (9) i Itaka (7), do Turcji Coral Travel (8) i TUI Poland (6), do Tunezji Coral Travel (6) i Exim Tours (4), a do Bułgarii Ecco Holiday (3) i Best Reisen (2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i Turcji, biuro Exim Tours również w Grecji i w Turcji, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich.

Na koniec tradycyjnie Traveldata zamieszcza tabelę, w której umieszcza pięć biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. Chodzi oczywiście o porównywalne oferty pod względem kierunków.

Tym razem w zestawieniu TUI Poland awansowało z pozycji czwartej na trzecią, a biuro Grecos zanotowało ruch odwrotny. „Warto też zaznaczyć, że istotnie wzrosła przewaga lidera, czyli biura Exim Tours nad wiceliderem Coral Travel w zakresie odchylenia od średniej ceny referencyjnej. Powodem była dalsza obniżka cen ofertowych w tym pierwszym biurze przy jednoczesnym ich podniesieniu w biurze drugim”.

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 2 do 8 sierpnia 2021. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 8 lipca 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 1 lipca 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 8 lipca 2020 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Malta szykuje korytarze turystyczne dla wybranych

Punkty usługowe, restauracje, hotele, atrakcje turystyczne są już na Malcie otwarte. Wszystko w nowym ...

Galeria Beksińskiego zamknięta przez całe lato

Galeria Beksińskiego w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, tak jak i pozostałe wnętrza tej ...

Niemcy: Przyjedź, by poczuć atmosferę naszych miast

Atmosfera dzielnic dużych miast i małych miasteczek, dawne rzemiosło, kulinaria i wypoczynek na łonie ...

Hiszpania coraz bliżej decyzji o wpuszczeniu turystów

Hiszpania, której gospodarka zależy w 12 procentach od turystyki, zamierza otworzyć swe granice w ...

Air France poleci do Tajpej

Od 16 kwietnia 2018 linie Air France będą oferowały trzy loty tygodniowo do Tajpej ...

Portugalia dla Polaków bez kwarantanny, ale nie bez testu PCR 

Portugalia kontynentalna przyjmuje od poniedziałku, 17 maja, turystów z krajów należących do Unii Europejskiej, ...