OSAT: Podziękujemy Grekom, kody QR przychodzą błyskawicznie

Fot. Filip Frydrykiewicz

Greckie władze usprawniły system generujący kody QR. Dotąd na kody trzeba było czekać wiele godzin, czasem dłużej niż dobę. Teraz przychodzą w ciągu godziny.

Kody QR są niezbędne podróżnym, wybierającym się do Grecji na wakacje. Bez indywidualnie nadanego kodu nie można bowiem wsiąść do samolotu lecącego do Grecji. Żeby dostać kod, turysta musi wypełnić formularz przez internet w greckim systemie pod adresem https://travel.gov.gr/#/. Sam kod może potem ściągnąć na smartfon lub wydrukować, by okazać go na lotnisku.

CZYTAJ TEŻ: Premier Grecji: Druga połowa roku powinna być dla turystyki lepsza

– Problem w tym, że na kod QR trzeba było czekać bardzo długo – mówi prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych Marcin Wujec. – Przychodził mailem w nocy po godzinie 23 poprzedzającej dzień wyjazdu. Tymczasem samoloty do Grecji wylatują o drugiej, trzeciej, czwartej nad ranem, w zależności od lotniska i konkretnego kierunku. Nasi klienci byli więc już często w drodze na lotnisko, kiedy kod wreszcie przychodził. Nie mogli więc wydrukować go sobie. Inni nerwowo sprawdzali co chwila na telefonach, czy kod doszedł, aż do wyczerpania baterii. Zdarzało się, że kod się spóźniał, a oni nie byli wpuszczani do samolotu – relacjonuje.

– Od dzisiaj jest tak, że wypełnia się wniosek, zatwierdza i od razu dostaje się kod, czasem trzeba poczekać godzinę – mówi Wujec. – To wielka ulga dla naszych klientów, a co za tym idzie dla agentów. Dodatkowo Grecy poprawili komunikację, jeśli chodzi o wypełnianie formularza.

OSAT opisywał, jakie problemy rodzi oczekiwania na kody w piśmie, jakie wysłał do ambasady Grecji w Warszawie w czwartek, 15 lipca. W piśmie tym prosił o przekazanie władzom w Atenach apelu o poprawienie mechanizmu uzyskiwania kodów.

– Agenci są zachwyceni zmianą – deklaruje Wujec. – Na pewno podziękujemy pisemnie za szybką reakcję ambasadzie i Nikoletcie Nikolopoulou, kierującej biurem Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej w Polsce, która także zainteresowała się problemem.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Filipiny – wypadek autobusu, wiele ofiar

W wypadku autobusu na Filipinach zginęło 19 osób, a 21 zostało rannych. W górzystym ...

Boeing walczy o MAXy. Chce wznowić już loty

Boeing postawił sobie za cel uzyskać w ciągu kilku tygodni zgodę na wznowienie lotów ...

Hotele w Izraelu na plusie

W 2018 roku wzrosło średnie obłożenie izraelskich hoteli, większy był również przychód na jeden ...

Polska branża spotkań podniesie się w 2023 roku

Prognoza dla Polski zakłada spadek liczby turystów konferencyjnych między 32 a 76 procent w ...

Debata. Tarcza dla turystyki – zabrakło pieniędzy dla organizatorów

Ile dodatkowo rząd musiałby wydać na pomoc dla touroperatorów? Czy wystarczy środków w Turystycznym ...

Austria zamyka turystykę

Dzisiaj w Austrii zamykają się lub ograniczają działalność ośrodki wypoczynkowe, hotele, instytucje kulturalne i ...