Komisja Europejska: Zamknijmy granice do 15 maja

Fot. AFP

Komisja wezwała w środę państwa członkowskie należące do strefy Schengen i państwa stowarzyszone w ramach Schengen do przedłużenia do 15 maja ograniczenia innych niż niezbędne podróży do Unii Europejskiej.

Komisja wzywa do skoordynowanego przedłużenia ograniczenia, ponieważ działania na granicach zewnętrznych będą skuteczne tylko, gdy będą wdrażane przez wszystkie państwa na wszystkich granicach w tych samych terminach i w jednolity sposób – czytamy w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: MSWiA informuje, co się zmienia na granicach

Ograniczenie podróży i wezwanie do jego przedłużenia ma zastosowanie do „obszaru Unii Europejskiej+”, który obejmuje wszystkie państwa członkowskie strefy Schengen (w tym Bułgarię, Chorwację, Cypr i Rumunię) i cztery państwa stowarzyszone w ramach Schengen (Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), czyli łącznie 30 państw.

– Wszystkie państwa członkowskie wprowadziły ograniczenia kontaktów personalnych, aby zminimalizować interakcje społeczne i spowolnić rozprzestrzenianie się wirusa – mówi cytowana w komunikacie wiceprzewodniczący ds. promowania europejskiego stylu życia Margaritis Schinas. – Ograniczenie innych niż niezbędne podróży do Unii Europejskiej z państw trzecich stanowi uzupełnienie tych środków na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Widać już pierwsze obiecujące wyniki tego podejścia, konieczne jest jednak przedłużenie ograniczenia podróży, aby nadal zmniejszać ryzyko rozprzestrzeniania się choroby. Nie powinniśmy otwierać granic, zanim nie zapewnimy bezpieczeństwa wewnątrz Unii.

Komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson dodaje: Skoordynowane działania na granicach zewnętrznych mają kluczowe znaczenie. Musimy jednak również współpracować na granicach wewnętrznych, aby zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie rynku wewnętrznego i terminowe dostawy istotnych produktów, takich jak żywność, leki i sprzęt ochronny.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koniec Lotu do Domu: wróciło 55 tysięcy Polaków

Stały wzrost liczby zakażeń i zgonów w całej Unii Europejskiej, a także rozwój pandemii poza nią, w tym w krajach, z których co roku podróżują do Unii Europejskiej miliony ludzi powoduje, że konieczne jest przedłużenie ograniczenia podróży. Chodzi o zmniejszenia ryzyka rozprzestrzenienia się choroby.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ocenia, że ryzyko zakażenia jest umiarkowane w przypadku stosowania środków ograniczających ryzyko i bardzo duże w wypadku stosowania niewystarczających środków ograniczających ryzyko. Ryzyko przeciążenia systemów opieki zdrowotnej i społecznej ocenia jako wysokie, nawet jeśli stosowane są środki je ograniczające.

Od czasu wprowadzenia ograniczenia podróży 16 marca ogólny ruch pasażerski został ograniczony prawie do zera – realizowane obecnie loty to prawie wyłącznie loty towarowe i zapewniające konieczny powrót obywateli poszczególnych krajów do domów z zagranicy. Podobną tendencję w zakresie ruchu pasażerskiego daje się zauważyć również w innych rodzajach transportu, takich jak transport promowy, autokarowy i kolejowy.

Konieczność ewentualnego kolejnego przedłużenia ograniczenia podróży po 15 maja będzie oceniona na podstawie rozwoju sytuacji epidemicznej.

Mogą Ci się również spodobać

Polak z koronawirusem przyleciał z Dominikany

W samolocie LOT-u wiozącym Polaków z Dominikany znajdował się pasażer zakażony koronawirusem. O sytuacji ...

Air France-KLM: Więcej dalekich lotów na zimę

Uruchomienie sześciu nowych kierunków międzykontynentalnych w sezonie zimowym zapowiada Air France-KLM. A wiosną Air ...

Traveldata: Wakacje nie chcą być tańsze

W basenie Morza Śródziemnego wakacje muszą kosztować ponad 3 tysiące złotych. Ale tańszy wypoczynek ...

Belgia skontroluje pasażerów szybkich kolei

Rząd w Belgii wprowadza dodatkowe zabezpieczenia na dworach kolejowych w związku z zagrożeniem terrorystycznym. ...

Jasionka z historycznym wynikiem liczby pasażerów

Podrzeszowskie lotnisko w Jasionce obsłużyło w minionym roku 693,5 tysiąca pasażerów. To najlepszy wynik ...

Kenia – chiński turysta zginął zabity przez hipopotama

Podczas robienia zdjęć nad jeziorem Naivasha w Kenii zginął chiński turysta, którego zaatakował hipopotam ...