Droga do przejęcia Condora otwarta, czy LOT się zdecyduje?

Fot. Thomas Cook

Niemiecki sąd odrzucił roszczenia wierzycieli Condora i tym samym otworzył drogę do przejęcia linii przez Polską Grupę Lotniczą. Ta decyzja, tak oczekiwana przez PGL nie mogła przyjść w gorszym momencie.

Zarząd Condora był przekonany, że wszystkie procedury związane z tą transakcją uda się zakończyć jeszcze przed końcem marca. Ostatecznie jednak dopiero we czwartek, 9 kwietnia, rzecznik sądu powiedział, że przejęcie Condora przez PGL będzie zgodne z prawem, a roszczenia wierzycieli uznał za nieuzasadnione.

To nie zmienia sytuacji finansowej Condora, która nadal jest bardzo trudna. Kłopotów dołożyła jeszcze pandemia – wraz z upadkiem wyjazdów turystycznych, skończył się popyt na loty czarterowe. Przewoźnikowi pozostały jedynie rejsy po Niemców, którzy chcieli wrócić do kraju z innych państw, finansowane przez Unię Europejską i rząd w Berlinie. Dlatego Condor poleciał między innymi nawet do Auckland w Nowej Zelandii.

Ten największy niemiecki przewoźnik czarterowy był zobowiązany oddać do 15 kwietnia, czyli do najbliższej środy, 380 mln euro jakie pożyczył mu niemiecki rząd po bankructwie Thomasa Cooka. Kiedy Niemcy podpisywali umowę z PGL w styczniu zapewniali, że pożyczone z państwowego banku rozwojowego KfW oddadzą w wyznaczonym terminie. Wtedy jeszcze Condor był linią dochodową, za rok 2019 wypracował 57 mln euro zysku.

W końcu marca w niemieckiej prasie, przede wszystkim w wydaniu internetowym „Der Spiegela” ukazały się informacje, że w związku z sytuacją na rynku lotniczym i pogarszającą się sytuacją samej PGL, właściciela LOT-u, strona polska zaczęła stawiać warunki finansowe niemożliwe do spełnienia. Teraz „Der Spiegel” napisał nawet, że PGL zażądała pieniędzy za to, że przejmie Condora, ponieważ tylko w ten sposób Niemcy znajdą chętnych do przejęcia tego przewoźnika. Ile w tym prawdy nie wiadomo, ponieważ ani Condor, ani PGL nie komentują tych informacji.

Niemiecka prasa spekuluje, że z polskiej strony żądanie pieniędzy było tylko zagrywką, żeby w negocjacjach mieć jakieś argumenty. Miałyby one zostać wykorzystane – zdaniem niemieckich mediów – przez PGL do wycofania się z zakupu Condora bez płacenia kar umownych.

Zdaniem rzeczniczki Condora obie strony „nadal prowadzą konstruktywne negocjacje i wspólnie oceniają wpływ pandemii Covid–19”. Tymczasem Condor wystąpił do niemieckiego rządu z prośbą o udzielenie kolejnego wsparcia kredytowego w wysokości 200 mln euro i dopłaty do wynagrodzeń, wynikających ze skróconego czasu pracy. Z tego udogodnienia przygotowanego przez niemiecki rząd korzysta również Lufthansa.

Jak podaje prasa niemiecka, w tej sytuacji KfW może rzeczywiście udzielić Condorowi wsparcia i za te pieniądze przejąć udziały w przewoźniku, resztę zaś zaoferuje PGL. Jeśli zaś PGL wycofała się z przejęcia, KfW musiałaby przejąć całą linię, wydając na nią więcej pieniędzy. Później poszukałaby na nią kupca. Problem w tym, że nawet kiedy pandemia zacznie wygasać, nie będzie łatwo znaleźć kupca. Zwłaszcza że w kryzysie są nie tylko linie lotnicze, ale i cała branża turystyczna. Wtedy Condor skazany byłby na bankructwo. Może więc lepiej dogadać się z PGL?

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coraz więcej pasażerów na dworcu autobusowym Warszawa Zachodnia

W 2019 roku główny warszawski dworzec autobusowy obsłużył rekordowe 3,3 miliona pasażerów, liczba odjazdów ...

Hiszpańscy hotelarze: Wzrosty już za nami

Według Federacji Hoteli i Obiektów Zakwaterowania ruch turystyczny w Hiszpanii nie będzie już rosnąć. ...

Maxy nie wrócą na lato

Nasi klienci polecą boeingami 737 Max dopiero pod koniec lata, a nie na początku ...

Unia rozda 18-latkom bilety kolejowe

30 tysięcy młodych Europejczyków dostanie od Unii Europejskiej bilety kolejowe na podróż po Starym ...

Sąd: Płatność kartą bez prowizji

Agenci, którzy przyjmują opłaty przez internet, nie mogą doliczać dodatkowych prowizji do szybkich przelewów ...

LOT wystartował do Delhi

Wczoraj wieczorem dreamliner LOT-u wyruszył z Lotniska Chopina w Warszawie w pierwszy rozkładowy rejs ...