Platforma Obywatelska: Stwórzmy małą tarczę dla turystyki

Rząd broniąc nas przed pandemią szkodzi turystyce. Proponujemy pomoc w nakreśleniu planu wyjścia z chaosu – mówi przewodniczący sejmowej komisji kultury fizycznej sportu i turystyki Ireneusz Raś.

Publikacja: 24.11.2020 16:43

Platforma Obywatelska: Stwórzmy małą tarczę dla turystyki

Foto: Poseł Ireneusz Raś rozmawiał z dziennikarzami w ramach telekonferencji.

Posłowie Platformy Obywatelskiej, Ireneusz Raś i Jakub Rutnicki, obaj członkowie komisji kultury fizycznej sportu i turystyki, wystosowali interpelację do premiera Mateusza Morawieckiego „w sprawie zapowiedzi lockdownu w okresie ferii zimowych w Polsce”.

CZYTAJ TEŻ: Gowin: Stoki narciarskie będą otwarte

Zadają w niej szereg pytań o konsultowanie z branżą turystyczną ostatnich posunięć antycovidowych, o decyzje w sprawie skrócenia ferii i zapowiedź zamknięcia wyciągów narciarskich, o plan chroniący przedsiębiorców turystycznych, a na koniec, „czy biorąc pod uwagę specyfikę i sytuację branży turystycznej rząd nie powinien opracować specjalnej tarczy antykryzysowej dla turystyki?”.

– Rząd nie ma żadnego planu strategicznego dla turystyki na czas pandemii, działa chaotycznie, stracił miesiące, a przecież takie sytuacje, jak obecna ze skróceniem ferii mógł przygotować dużo wcześniej – wskazuje Raś w rozmowie z dziennikarzami. – Jeśli nie zmieni postępowania stanie się grabarzem polskiej turystyki – dodaje.

ZOBACZ TEŻ: Stoki narciarskie tylko dla górali

Podaje przykłady innych krajów – Włoch, Niemiec i Austrii – których władze dużo wcześniej zaczęły rozmawiać z branżą, co zrobić, żeby zimowy wypoczynek w górach był bezpieczny.

Jego zdaniem trzeba usiąść i określić warunki rodzinnego, a więc z założenia bezpiecznego (wszyscy członkowie mieszkają razem), podróżowania.

Zdaniem Rasia, odwołując wyjazdy do połowy stycznia, premier nie przewidział wszystkich konsekwencji tej decyzji. – Nie wolno zamykać gospodarki turystycznej, bez sezonu zimowego ona nie przetrzyma. Przedsiębiorcy zainwestowali w niego, armatki naśnieżające już pracują. Kto im odda teraz pieniądze? – mówi poseł.

A Jakub Rutnicki dodaje, że na zamknięciu polskich ośrodków turystyki zimowej skorzystają ośrodki zagraniczne – na Słowacji, w Austrii i Włoszech.
Posłowie deklarują, że są gotowi wspólnie z rządem i branżą turystyczną przygotować specjalną ustawę, „małą tarczę antykryzysową”, dla turystyki, która przewidywałaby wszystkie implikacje, wynikające z obostrzeń dla tego sektora gospodarki. I wypracować „model funkcjonowania” także na kolejne miesiące.

WARTO WIEDZIEĆ: Branża turystyczna: Nie ma odpowiedzi rządu na nokaut turystyki

Interpelacja (publikujemy bez zmian)

Szanowny Pan

Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów

Interpelacja w sprawie zapowiedzi lockdownu w okresie ferii zimowych w Polsce

Szanowny Panie Premierze,

Pogłębiająca się zapaść gospodarcza państwa jest efektem braku racjonalnej i dogłębnie przemyślanej strategii rządu w zakresie stabilizacji sytuacji w kraju. Pochopne decyzje i brak spójności w stanowiskach rządzących prowadzą do chaosu w państwie i znacząco osłabiają zaufanie publiczne. W ostatnich dniach po raz kolejny pojawiły się sprzeczne komunikaty dotyczące tym razem przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze turystki zimowej.
Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wypowiadając się publicznie 20 listopada, a więc na dzień przed zapowiedzianą na sobotę konferencją rządową, podkreślił, że działania rządu powinny być skierowane na to aby ferie zimowe odbyły się w warunkach które pozwolą całym rodzinom wyjechać na wypoczynek.
Zupełne inne stanowisko przedstawiono jednak podczas zaplanowanej konferencji prasowej (21 listopada br.), gdzie wspólnie z wicepremierem Jarosławem Gowinem ogłosił Pan decyzję o skróceniu i przeniesieniu ferii zimowych na początek 2021 roku oraz wprowadzenie kolejnych ograniczeń w przemieszczaniu się. Ta niespodziewana decyzja zaskoczyła i wzburzyła przedsiębiorców, tym bardziej, że jeszcze dzień wcześniej branża usłyszała z ust wicepremiera Gowina, zapewnienia o szeroko idącej rządowej pomocy.

Ponadto wicepremier Jarosław Gowin wypowiadając się na temat branży narciarskiej i wyciągów narciarskich w wywiadzie dla jednej ze stacji telewizyjnych w dniu 21 listopada wykluczył możliwość ich funkcjonowania. Zdanie zmienił w poniedziałek 23 listopada po naciskach branży ogłaszając, że stoki będą jednak otwarte w ramach wypracowywanego protokołu sanitarnego.

Prezentowany brak spójności stanowisk i totalny chaos w komunikacji między rządem a sektorem turystyki prowadzi tylko do pogłębienia zapaści branży. Praktyczne zamknięcie sezonu zimowego doprowadzi do całkowitej destabilizacji rynku i kolejnej fali upadłości. Zagrożenie płynące z podjętej decyzji dostrzegają nie tylko przedsiębiorcy, ale również samorządowcy gmin utrzymujących się z turystyki zimowej. Samorządowcy z Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska, województwa świętokrzyskiego sprzeciwiają się tej decyzji i apelują o rozwagę rządu.

W związku z powyższym w imieniu branży turystycznej apelujemy do Pana Premiera o ponowną weryfikację podjętych decyzji i przeprowadzenie szerokich konsultacji z branżą, uwzględniając jej postulaty. Ponadto prosimy Pana Premiera udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

1. Jakie konsultacje przeprowadził rząd z branżą turystyczną na temat zasad funkcjonowania turystyki zimowej? Kiedy odbywały się takie rozmowy i jaki był ich efekt? Czy powstał protokół ustaleń z branżą?

2. Czy rząd może zweryfikować swoje stanowisko przedstawione podczas konferencji prasowej w dniu 21 listopada i wprowadzić rozproszone terminy ferii zimowych?

3. Czy rząd nie uważa, że właściwym będzie wprowadzenie zasad wypoczynku rodzin jako najbezpieczniejszej formuły na czas spędzania ferii zimowych i okresu świątecznego?

4. Czy jest możliwość, aby wzorem krajów alpejskich przyjąć szczegółowe rozwiązania umożliwiające prowadzenie działalności w ścisłym reżimie sanitarnym? Czy rząd opracował już takie zasady? Jeśli nie to prosimy o podanie terminu w którym zasady te zostaną przedstawione

5. Czy rząd pracuje nad rozwiązaniami systemowymi, które jasno wskażą przedsiębiorcom drogę do stabilizacji prowadzonej działalności?

6. Czy rząd rozważa udzielenie dofinansowania działań mających na celu wsparcie w realizacji zasad bezpieczeństwa w postaci dofinansowania zatrudnienia dodatkowych osób, których zadaniem będzie kontrolowanie przestrzegania zasad sanitarnych na terenie stacji i kurortów narciarskich?

7. Czy biorąc pod uwagę specyfikę i sytuację branży turystycznej rząd nie powinien opracować specjalnej tarczy antykryzysowej dla turystyki?

Z wyrazami szacunku,
Ireneusz Raś
Poseł na Sejm RP

Jakub Rutnicki
Poseł na Sejm RP

STANOWISKO BRANŻY: Branża turystyczna: Ograniczenie ferii, to pogłębienie naszej zapaści; Rada Turystyki: Gdzie jest zapowiadany program wsparcia dla turystyki?

Oświadczenie (publikujemy bez zmian)

Jak nie wywiesić białej flagi – stanowisko PO wobec zapowiedzi lockdownu w okresie ferii zimowych w Polsce

Przypadkowość, chaos i niekompetencja

Pogłębiająca się zapaść gospodarcza państwa jest efektem braku racjonalnej i dogłębnie przemyślanej strategii rządu w zakresie stabilizacji sytuacji w kraju. Pochopne decyzje i brak spójności w stanowiskach rządzących prowadzą do chaosu w państwie i znacząco osłabiają zaufanie publiczne. W ostatnich dniach po raz kolejny pojawiły się sprzeczne komunikaty dotyczące tym razem przedsiębiorców prowadzących działalność w obszarze turystki zimowej.
Wiceminister Andrzej Gut-Mostowy wypowiadając się publicznie 20 listopada, a więc na dzień przed zapowiedzianą na sobotę konferencją rządową, podkreślił, że działania rządu powinny być skierowane na to aby ferie zimowe odbyły się w warunkach które pozwolą całym rodzinom wyjechać na wypoczynek.

Zupełne inne stanowisko przedstawiono jednak podczas konferencji prasowej (21 listopada br.), gdzie Premier Mateusz Morawiecki wspólnie z wicepremierem Jarosławem Gowinem zdecydował o skróceniu i przeniesieniu ferii zimowych na początek 2021 roku, wprowadzając również kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się. Ta niespodziewana decyzja zaskoczyła i wzburzyła przedsiębiorców, tym bardziej że jeszcze dzień wcześniej branża usłyszała z ust wicepremiera Gowina, zapewnienia o szeroko idącej rządowej pomocy….totalny brak spójności i działania podejmowane „na ślepo”
Ponadto wicepremier Jarosław Gowin wypowiadając się na temat branży narciarskiej i wyciągów narciarskich w wywiadzie dla jednej ze stacji telewizyjnych w dniu 21 listopada wykluczył możliwość ich funkcjonowania. Zdanie zmienił w poniedziałek 23 listopada po naciskach branży ogłaszając, że stoki będą jednak otwarte w ramach wypracowywanego protokołu sanitarnego. Jak tu mówić o wiarygodności?

Prezentowany brak spójności stanowisk i totalny chaos w komunikacji między rządem a sektorem turystyki prowadzi tylko do pogłębienia zapaści branży.

Praktyczne zamknięcie sezonu zimowego doprowadzi do całkowitej destabilizacji rynku i kolejnej fali upadłości. Czy zatem rząd będzie grabarzem turystyki?
Zagrożenie płynące z podjętej decyzji dostrzegają nie tylko przedsiębiorcy, ale również samorządowcy gmin utrzymujących się z turystyki zimowej. Samorządowcy z Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska, województwa świętokrzyskiego sprzeciwiają się tej decyzji i apelują o rozwagę rządu.

W imieniu Platformy Obywatelskiej apelujemy do rządu o ponowną weryfikację podjętych decyzji i przeprowadzenie szerokich konsultacji z branżą, uwzględniając jej postulaty. Z naszej strony deklarujemy zaangażowanie naszych przedstawicieli w rozmowach z branżą dotyczących zimowego wypoczynku. Jesteśmy zdeterminowani aby wypracować systemowe rozwiązania dla przetrwania biznesu turystycznego, dla którego zimowe wakacje są jednym z głównych okresów zarobkowania.

Dlatego już dziś proponujemy:

1. Utrzymanie rozproszenia terminów ferii zimowych

2. Wprowadzenie wypoczynku rodzinnego najbardziej bezpiecznego w sytuacji pandemii

3. Wprowadzenie szczegółowych zasad sanitarnych na stokach narciarskich m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całej stacji narciarskiej; ustalanie bezpiecznej liczny osób w szkółkach narciarskich; ustalanie bezpiecznej liczny osób w kolejkach kabinowych oraz innych otwartych wyciągach narciarskich; zachowanie dystansu społecznego na terenie stacji narciarskich; sprzedaży karnetów i skypass’ów w formie elektronicznej; ustalenie sposobu działania gastronomii w reżimie sanitarnym na terenie stacji i kurortów narciarskich

4. Dofinansowanie ze strony państwa działalności stacji narciarskich w postaci wprowadzenia ulg, które pozwolą zatrudnić większą liczbę osób do obsługi, aby zapewnić skuteczne wypełnianie wytycznych sanitarnych

5. Przyjęcie celowej, małej tarczy antykryzysowej dla turystyki ponieważ istnieje wiele problemów związanych z planowanym zimowym sezonem, które trzeba rozstrzygnąć w ramach wsparcia ze strony rządu. Lista implikacji dla branży wynikających z ostatecznych decyzji rządu powinna być uzgodniona w drodze konsultacji z przedstawicielami branży jak najszybciej

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty