Miliard dolarów – za tyle obecni właściciele są skłonni sprzedać słynny londyński hotel Ritz – pisze agencja Reutera.
Luksusowy hotel Ritz działa w Londynie od 1906 roku. Szwajcarski hotelarz Cesar Ritz stworzył luksusowy hotel, w którym gościli m.in. Charlie Chaplin, przedstawiciele brytyjskiej arystokracji oraz brytyjskiej rodziny królewskiej, a w czasie II wojny światowej Winston Churchill spotykał się tam z Dwightem Eisenhowerem oraz and Charlesem de Gaulle, by omawiać działania wojenne w Europie.
Obecnie hotel ma 111 pokoi, 25 apartamentów, kilka barów i restauracji oraz okazałą palmiarnię, gdzie podawana jest popołudniowa herbata, a mężczyźni muszą mieć na sobie marynarki i krawaty. Mick Jagger nie został tam obsłużony, właśnie z powodu niewłaściwego ubioru.
Od 1995 roku właścicielami hotelu są bracia bliźniacy David i Frederick Barclay, którzy są też właścicielami gazety „Daily Telegraph”. Bracia nie udzielają wywiadów, nie udzielają się też towarzysko i rzadko mówią publicznie o swoich strategiach biznesowych.
Według agencji Reutera bracia są skłonni sprzedać hotel za 1 mld dolarów czyli niespełna 4 mld złotych. Według informatorów agencji pierwsze nieobowiązujące oferty już się pojawiły. Przedstawiciele Barclayów odmawiają jednak jakichkolwiek oficjalnych komentarzy.
Według analityków trudno wycenić realnie wartość takiego hotelu jak Ritz. Jest on tyle wart, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. W tym przypadku bardziej liczy się prestiż, historia i położenie hotelu – w samym sercu Londynu – niż jego realna wartość rynkowa.
W 2018 roku obroty hotelu wyniosły 47 milionów funtów, natomiast zysk operacyjny za ten rok – 15 mln funtów, wynika zz oficjalnych danych finansowych.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.