Duży popyt na Marsa Alam mobilizuje do inwestowania

AFP

O 300 procent w ciągu 8 lat wzrośnie liczba pokojów hotelowych w Marsa Alam – zapowiada stowarzyszenie przedsiębiorców tego regionu

Jak informuje dziennik „Daily News Egypt” w elektronicznym wydaniu, kurort notuje coraz większe zainteresowanie turystów zagranicznych. Tylko w lipcu tego roku ich liczba zwiększyła się o 141 procent, porównując rok do roku.

Z analizy Stowarzyszenia Przedsiębiorców Marsa Alam wynika, że wraz z przewidywanym wzrostem liczby pokojów, potrzebne będą też nowe elektrownie i stacje odsalania wody. Adel Rady, prezes stowarzyszenia, podkreśla, że dzięki nowym projektom skorzystają nie tylko firmy budowlane i ich dostawcy, ale zwiększy się ogólny dostęp do miejsc pracy. W początkowej fazie rozbudowy zatrudnienie znajdzie dodatkowe 196 osób. Później ich liczba wzrośnie o 223 procent, do 633 osób. W tym czasie pensje wzrosną o 47,5 procent.

Rady tłumaczy, że zwrot z inwestycji w branży turystycznej wynosi teraz mniej niż 5 procent ze względu na niskie ceny zakwaterowania, wskaźnik obłożenia (poniżej 60 procent), rosnące ceny energii, niekorzystny system podatkowy, rosnące odsetki od kredytów i brak państwowej kontroli nad negocjacjami z touroperatorami.

Z analizy stowarzyszenia wynika, że w ciągu 12 lat wartość zleceń od jednego hotelu dla lokalnych dostawców materiałów wyniesie 444,5 miliona funtów egipskich, a transakcje dla firm budowlanych będą warte po 220 milionów funtów.

Stowarzyszenie podaje, że Marsa Alam zyskało na popularności zwłaszcza w lipcu. Najwięcej przyjechało Niemców – 39 tysięcy. Wzrost ich liczby sięgnął 163 procent, porównując rok do roku. Przekłada się to na 31,5-procentowy udział tej nacji w przyjazdach. Na drugim miejscu znaleźli się Czesi (28 tysięcy gości, wzrost o 98 procent, 25-procentowy udział w rynku). Piąta pozycja należy zaś do Polaków (13,9 tysiąca gości, wzrost o 169 procent, 11,5-procentowy udział w rynku).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Polscy policjanci przypilnują narciarzy w Dolomitach

Włosko-polskie patrole policyjne wyruszyły na stoki narciarskie w Dolomitach. Polscy policjanci będą pełnić służbę ...

Centrum handlowe Dubai Mall na topie

Dubai Tourism opublikował coroczny „Visitor Report”, który przedstawia wyniki turystyki przyjazdowej za ubiegły rok ...

Itaka odnowiła gwarancję

Biuro podróży Itaka, największe w kraju, uzyskało gwarancję ubezpieczeniową na kolejny rok działalności – ...

KRD: Spada liczba turystycznych dłużników

Łączne zadłużenie branży turystycznej notowane w Krajowym Rejestrze Długów wzrosło lutego 2016 roku do ...

Sztorm na Bałtyku – nie kursuje prom do Szwecji

Huragan Alfrida przechodzący nad Szwecją pozbawił prądu co najmniej 70 tysięcy gospodarstw domowych. Są ...

Airbnb coraz mocniejszy w podróżach biznesowych

Airbnb kupił platformę Gaest, która specjalizuje się w rezerwacji miejsc na spotkania biznesowe i ...