Koronawirus wypłoszył gości z hoteli

Fot. Adobe Stock

Firmy i klienci indywidualni masowo odwołują rezerwacje w hotelach. Branża szacuje spadek przychodów na setki milionów złotych.

Sytuacja w branży hotelarskiej zmienia się praktycznie z godziny na godzinę i staje się coraz bardziej dramatyczna. Jeszcze w niedzielę wieczorem Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego podsumowywała ankietę, jaką w ciągu dwóch dni nadesłało przeszło 400 hoteli. Oszacowano, że łączne przychody całej branży (liczy około 2,7 tys. hoteli, które poddały się kategoryzacji) spadną w samym marcu o 30 procent, czyli prawie o 80 mln złotych. Spadek przychodów za okres od marca do maja miał sięgnąć 250 mln złotych. Tymczasem w poniedziałek po południu okazało się, że będzie znacznie gorzej. W okresie od marca do końca pierwszego półrocza 2020 r. należałoby oczekiwać spadku przychodów nawet o 60 procent.

CZYTAJ TEŻ: Rząd zaproponuje, jak opanować tsunami w turystyce

W pokojach hula wiatr

Te dane mogą się zmieniać tak dynamicznie, jak liczba zarażonych koronawirusem. PrzedstawicieleHarmony Polish Hotels, organizacji zrzeszającej kilkadziesiąt obiektów,  już teraz informują o spadku rezerwacji o 80 procent. Prawdopodobnie będzie się to pogłębiać.

Czterogwiazdkowy hotel Warszawa w Augustowie, w którym zwykle zatrzymują się goście pobliskiej fabryki British American Tobacco (BAT) dostał od fabryki pismo o wstrzymaniu do odwołania wszystkich przyjazdów pracowników firmy z zagranicy. – Jestem po rozmowach z kolegami i koleżankami z innych hoteli. Wszyscy potwierdzają, że anulowanie przez firmy sięga 80 procent – mówi współwłaściciel hotelu Warszawa Andrzej Burkiewicz. Augustowski hotel o tej samej porze w zeszłym roku miał na drugi kwartał rezerwacje za ponad milion złotych, obecnie ma ich zaledwie za 70 tysięcy złotych, a i to są one niepewne. – Firmy domagają się w umowach klauzuli, że w razie nasilenia zarażeń koronawirusem, będą mogły bezkosztowo odwołać przyjazdy– dodaje Burkiewicz.

Jeszcze kilka dni temu wydawało się, że niektóre hotele mogą rekompensować utratę klientów firmowych gośćmi indywidualnymi, którzy zrezygnowali z wyjazdów turystycznych za granicę. Ale wraz z informacjami o postępach koronawirusa, szanse maleją. W Ostródzie, w której jest szpital z zakażonymi, w hotelu dysponującym 130 pokojami zajęte były zaledwie trzy. Z kolei w hotelu we Wrocławiu, który nigdy nie stał pusty, od dwóch dni nikt nie przenocował.

Niech rząd pomoże

Hotelarze zaczynają mocno ciąć koszty, część już wysyła pracowników na bezpłatne urlopy. – Jeżeli to potrwa dłużej, nie wiem, czy 10 kwietnia będę miał pieniądze na wynagrodzenia – mówi jeden z nich.

Przedstawiciele branży przekonują, że potrzebują pilnego wsparcia ze strony rządu. IGHP przedstawi swoje postulaty w Ministerstwie Rozwoju we wtorek. Oczekuje działań osłonowych, m.in. zawieszenia składek ZUS, co pomoże utrzymać pracowników, zawieszenia VAT dla wsparcia płynności finansowej i kredytów obrotowych na preferencyjnych warunkach oraz udzielania poręczeń lub gwarancji państwowych w wypadku trudności ze spłaceniem zaciągniętych już kredytów inwestycyjnych. – Mamy nadzieję, że realizacja naszych postulatów pomoże złagodzić sytuację branży – mówi „Rzeczpospolitej” prezes IGHP Ireneusz Węgłowski.

Tymczasem drastyczny odpływ gości widać we wszystkich miejscach zagrożonych epidemią. Włoska organizacja turystyczna Confturismo-Confcommercio oszacowała spadek liczby turystów mających odwiedzić Włochy od marca do maja na przeszło 31 milionów. Z kolei właściciele hoteli we Florencji i okolicach zakładają na najbliższe tygodnie 200 mln euro strat.

Mogą Ci się również spodobać

Tunezyjska turystyka chce być eko

Do Morza Śródziemnego trafia prawie 600 tysięcy ton plastiku rocznie, co negatywnie wpływa na ...

Ryanair otwiera dwie trasy z Polski do Lwowa

Ryanair wprowadził do letniego rozkładu dwa nowe połączenia z Polski do Lwowa – z ...

Włoskie muzea oblegane

44,5 miliona biletów sprzedano w ubiegłym roku do włoskich państwowych muzeów, miejsc udostępniania zabytków ...

Turyści na wyspie Krk

W Chorwacji przybywa turystów

188 tysięcy turystów przyjechało do Chorwacji w pierwszych dwóch tygodniach czerwca – informuje Ministerstwo ...

Migdal: Mówimy tylko o sukcesach

O Zachodniopomorskim Szlaku Żeglarskim, sztuce przyjmowania nowych członków do regionalnej organizacji turystycznej i rekordowej ...

Stewardesa Ryanaira: Mało płacą, dużo wymagają

Mała pensja, konieczność opłacenia sobie samemu szkolenia i zabierania własnego jedzenia na pokład – ...