Tąpnięcie w turystyce – straty liczone w miliardach złotych

Fot. Filip Frydrykiewicz

W marcu z obiektów noclegowych w Polsce skorzystało 65 procent mniej gości niż rok wcześniej. Branża turystyczna może stracić nawet 25,7 miliardów złotych – podał GUS

Turystyka jest jednym z sektorów bezpośrednio dotkniętych kryzysem wynikającym z pandemii koronawirusa i wprowadzeniem 14 marca stanu zagrożenia epidemicznego. Chociaż pierwsza połowa miesiąca była jeszcze okresem w miarę normalnego funkcjonowania dużej części obiektów noclegowych, to druga połowa przyniosła już spadki sięgające 100 procent.

Według wstępnych danych w marcu z noclegów w obiektach turystycznych mających 10 lub więcej miejsc skorzystało 935 tysięcy turystów, w tym 165 tysięcy zagranicznych i 770 tysięcy krajowych – wylicza Główny Urząd Statystyczny w najnowszym podsumowaniu. W porównaniu z tym samym miesiącem zeszłego roku liczba turystów ogółem była mniejsza o 65 procent.

Największe spadki, powyżej średniej krajowej, odnotowano w sześciu województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Najmniej (niecałe 60 proc.) spadła liczba gości w podkarpackim i śląskim.

Turystów krajowych było mniej o 63 procent, natomiast turystów zagranicznych o 69 procent. Szacuje się, że w porównaniu z marcem 2019 roku najbardziej zmniejszyła się liczba gości korzystających z noclegów w schroniskach (o ponad 70 proc.), a najmniej w motelach (o 55 proc.) i zakładach uzdrowiskowych (o 50 procent).

W – zauważa GUS – zmalała też liczba obiektów noclegowych, które ogłaszały się w popularnych portalach rezerwacyjnych. Tu spadek wyniósł o 39 procent, licząc rok do roku.

GUS oszacował też, że w pierwszym kwartale wydatki związane z podróżami turystów z kraju i zagranicy w Polsce wyniosły 10,4 mld złotych i były mniejsze o 17 procent niż normalnie. „Uwzględniając tempo wzrostu wydatków w pierwszych kwartałach trzech ostatnich lat oraz szacunkowe dane dotyczące liczby osób korzystających z turystycznych obiektów noclegowych) i w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego były niższe o ok. 17 proc.” – piszą statystycy.

Z danych GUS wynika, że w całym pierwszym kwartale w porównaniu z okresem sprzed roku turyści najmniej wydali w województwach: opolskim (mniej o 22,9 proc.), lubuskim (22,1 proc.), podlaskim (21,6 proc.), dolnośląskim (18,4 proc.) i mazowieckim (18,1 proc.). Nie pokrywa się to jednak z ewentualną nominalną stratą branży turystycznej, ponieważ w dwóch pierwszych województwach wydatki turystów w pierwszym kwartale br.szacowane są od 201 do 300 mln złotych, z kolei na Dolnym Śląsku czy Mazowszu – od 901 mln do 1,8 mld złotych.

GUS podał, że w województwach: zachodniopomorskim, śląskim, pomorskim i wielkopolskim turyści zostawili od 701 do 900 mln złotych, przy spadkach wydatków wynoszących odpowiednio 16,6, 15,2, 15 i 14,1 procent.

Poważnie ucierpiała też branża na Podkarpaciu, gdzie przy wydatkach wynoszących od 501 do 700 mln złotych, spadek w porównaniu do 2019 r. wyniósł prawie 15,8 procent.

W wypadku województw warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego i podlaskiego wydatki turystów w pierwszym kwartale wahały się od 301 do 500 mln złotych, przy spadkach wynoszących odpowiednio – 16, 14,8, 16, 15,2 i 21,6 procent.

W Świętokrzyskim turyści wydali przez pierwsze trzy miesiące tego roku od 201 do 300 mln złotych, a spadek wydatków z porównaniu tym samym okresem zeszłego roku wyniósł 15,3 procent.

Według GUS jeżeli, obostrzenia związane z koronawirusem będą utrzymane w drugim kwartale to branża turystyczna może stracić od 24 do 25,7 mld złotych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Załogi LOT-u i Condora już się zaprzyjaźniają

Czy Condor przyjmie się w grupie LOT-u?

Przejęcie Condora, największego niemieckiego przewoźnika czarterowego, przez Polską Grupę Lotniczą poruszyło branżę. Takiej konsolidacji ...

Stena Line wietrzy i dezynfekuje promy

Urządzenia rozpylające płyn dezynfekcyjny i system wentylacyjny ze świeżym morskim powietrzem – takie między ...

Ryanair w lipcu rusza nad Morze Śródziemne

Od 1 lipca Ryanair będzie latał na najważniejsze wakacyjne lotniska w Portugalii, Hiszpanii, we ...

Hilton szykuje pierwszy hotel w Toruniu

Hotel na toruńskim Starym Mieście będzie działał pod szyldem Hilton Garden Inn i ma ...

Ministerstwo Rozwoju: Pilny komunikat dla organizatorów turystyki i podróżnych

Otrzymaliśmy właśnie „pilny komunikat dla organizatorów turystyki i podróżnych” z biura prasowego Ministerstwa Rozwoju, ...

Hiszpański armator złożył wniosek o upadłość

Właściciele hiszpańskiego armatora statków wycieczkowych Pullmantur Cruceros złożyli do sądu wniosek o restrukturyzację w ...