Hotelarze do rządu: Udowodnijcie, że turystyka sprzyja zakażeniom

Fot. AFP

Polska Izba Hotelarzy domaga się od rządu przedstawienia wyników badań polskich wirusologów, które udowodniłyby tezę, że obiekty turystyczne, takie jak hotele czy restauracje, sprzyjają rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Pismo z takim żądaniem Polska Izba Hotelarzy wysłała do wicepremiera Jarosława Gowina, sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Andrzeja Guta-Mostowego i dyrektora departamentu turystyki w tymże resorcie Dominika Borka.

To reakcja na słowa premiera Mateusza Morawieckiego, które padły na wczorajszej konferencji prasowej. – Jest kilka branż, które są najmocniej dotknięte koronawirusem. Te branże musiały być zamknięte, bo zgodnie z opinią ekspertów były jednym z głównych źródeł zakażeń. To są gastronomia, hotelarstwo, turystyka – mówił szef rządu.

– Mówimy sprawdzam. Jeśli premier powołuje się na ekspertów, to proszę pokazać te badania – mówi prezes PIH Marek Łuczyński. – Nie amerykańskie, na które już wcześniej rząd się powoływał, ale nasze, polskie. Branża hotelarska oczekuje jasnych deklaracji, na podstawie jakich badań rząd podejmuje decyzje o zamykaniu hoteli i gastronomii. W listopadzie, podczas spotkania z nami wicepremier Jarosław Gowin zapewnił, że rząd ma polskie badania pokazujące wpływ branży turystycznej na roznoszenie koronawirusa. Ale od tamtej pory nic nie opublikował, chociaż zapewnił nas, że poprosi KPRM o udostępnienie tych, jak sam to nazwał, raportów z prac epidemiologów. Gdzie są te raporty?

CZYTAJ WIĘCEJ: Morawiecki: Turystyka źródłem zakażeń. Musi poczekać na otwarcie

Oto pismo Polskiej Izby Hotelarzy:

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Zima sprzedaje się lepiej

Wyjazdów na zimę 2018/2019 sprzedaliśmy już o 9,2 procent więcej niż o tej samej ...

Wakacje Polaków z dala od tłumów

O 480 procent wzrosło zainteresowanie turystów noclegami w kwaterach na uboczu, w małych miejscowościach ...

Traveldata: Wakacje wcale nie muszą być okazyjnie tanie

Umiarkowane spadki cen wycieczek mogą świadczyć o nadziejach touroperatorów, że w szczycie sezonu letniego ...

Elżbieta Nitsze

IGHP ma nową szefową na Mazowszu

Zarząd Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego powołał na stanowisko dyrektora regionalnego w województwie mazowieckim Elżbietę ...

Wielka Brytania wprowadza kwarantannę dla podróżnych z Polski

Turcja i Polska zostały usunięte z brytyjskiej listy państw wolnych od konieczności odbycia kwarantanny. ...

Majorka ogranicza liczbę plażowiczów

27,6 tysiąca – najwyżej tyle osób może wypoczywać w tym samym czasie na pięciu ...