Hotele i restauracje zastosują kasy online później

Fot. Adobe Stock

Ministerstwo Finansów pracuje nad rozporządzeniem, które odroczy termin używania kas fiskalnych online dla branż hotelarskiej i gastronomicznej. Nowy termin, który mają określać przepisy, to 1 stycznia 2021 roku.

W dniu, w którym rozporządzenie ministra finansów wejdzie w życie, przedsiębiorcy zyskają pół roku, aby zacząć stosować nowe obowiązki. Jak podkreśla resort finansów, to odpowiedź na prośby biznesu w związku z sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa.

Kasy online – co to jest?

Wyjaśnijmy na początek, że kasy online to urządzenia służące do ewidencji sprzedaży i kwot podatku należnego od sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, przesyłające dane bezpośrednio po sprzedaży do centralnego systemu teleinformatycznego, tak zwanego Centralnego Repozytorium Kas, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

Kasa mająca postać oprogramowania nadal będzie musiała przechodzić proces fiskalizacji i zostać wpisana do Centralnej Ewidencji Kas Fiskalnych. Otrzyma też specjalny identyfikujący ją certyfikat. Będzie też każdego dnia pobierać specjalny token upoważniający ją do rejestrowania sprzedaży.

CZYTAJ TEŻ: PIT daje instrukcję składania wniosków do PFR

Trzy etapy

Warto też wiedzieć, że kasy fiskalne online to nie jest nowy pomysł. Początkowe założenia zakładały, że przedsiębiorcy będą je stosować już w 2018 roku. Jednak później resort finansów swoje plany zmienił. Sfinalizował je w roku 2020, ale rozkładając nowy obowiązek na trzy etapy.

I tak od stycznia 2020 roku kasy online stosują przedsiębiorcy, którzy:
– świadczą usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów;
– sprzedają benzynę silnikową, olej napędowy, gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych.

Drugi etap miał nastąpić w lipcu 2020 roku i nowym obowiązkiem mieli zostać objęci przedsiębiorcy:
– świadczący stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem – stacjonarne placówki gastronomiczne oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
– zajmujący się sprzedażą węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.

I ostatni, trzeci etap ma nastąpić 1 stycznia 2021 roku. Z kolei od tego dnia kasy online będą musieli stosować świadczący usługi:
– fryzjerskie;
– kosmetyczne i kosmetologiczne;
– budowlane;
– w zakresie opieki medycznej świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów;
– prawnicze;
– związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

ZOBACZ TAKŻE: Hotelarze rozczarowani blokowaniem przez rząd restauracji

Teraz Ministerstwo Finansów informuje o odroczeniu terminu dla branż hotelarskiej i gastronomicznej (projektu rozporządzenia w tym zakresie jeszcze nie ma). Niewykluczone jednak, że pojawi się konieczność zmian w tym obszarze dla innych przedsiębiorców, którzy już borykają się ze skutkami covid-19 i wystąpią oni do resortu z takim postulatem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brytyjska turystyka: Potrzebujemy agentów

Brytyjskie organizacje turystyczne chcą nawiązać bliższą współpracę z agentami turystycznymi. Dostrzegły, że sieć sprzedaży ...

AccorHotels prezentuje swoje warszawskie włości

12 hoteli własnych, pięć kategorii, sześć marek, 3300 pokojów, 86 sal konferencyjnych, cztery rodzaje ...

Betlej: Nie warto bać się Turcji

Biuro podróży, które zaoferuje tanie wyjazdy do Turcji, Egiptu i Tunezji dla wchodzących na ...

Niemcy tworzą Centrum Kompetencyjne Turystyki

1,4 miliona euro przeznaczyło niemieckie Ministerstwo Gospodarki na stworzenie i czteroletnie funkcjonowanie Centrum Kompetencyjnego ...

AAAAgencję turystyczną sprzedam

Przepisy dyrektywy unijnej o usługach turystycznych i przepisy dyrektywy o ochronie danych osobowych sprawiają, ...

Biuro podróży ETI zaczyna z trzyosobową załogą

Aleksandra Kusto i Piotr Jedlicki tworzą, obok dyrektora Kamila Kuraka, zespół startującego w Polsce ...