Hotele i pensjonaty gotowe na lato

Większość Polaków planuje spędzić urlop w kraju. Na zdjęciu Warmia Resort
Większość Polaków planuje spędzić urlop w kraju. Na zdjęciu Warmia Resort
Fot. materiały prasowe

Tegoroczne wakacje dla branży hotelowej i turystycznej są jeszcze do uratowania. Warunków jest jednak sporo.

Pandemia zmienia wakacyjne plany. Dyrektor generalny Gwiazdy Morza Resort Spa & Sport we Władysławowie, Marek Hilla, przypomina badanie Profitroomu, z którego wynikało, że 93 procent klientów hoteli planuje spędzić urlop w kraju. – Te dane pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość – mówi. Ponad 70 procent z nich planuje przeznaczyć na wakacje taki sam lub większy budżet, mimo że przychody gospodarstw domowych mogą się obniżyć (ponad 44 procent badanych). To szansa dla hoteli, aby powrócić na tory, nawet w obliczu licznych obostrzeń.

Dystans i natura

Hilla ocenia, że część turystów zdecyduje się na wyjazd w ustronne miejsce. – Urlop w hotelach planuje jednak, na co wskazują branżowe ankiety, 55 procent Polaków, a 16 procent w prywatnych apartamentach – mówi. Zapewnia, że Gwiazda Morza potrafi sprostać oczekiwaniom obu grup. – Ważny jest dla nich kontakt z naturą, rekreacja, różnorodność posiłków z sezonowych produktów. Goście chcą też odbudować formę fizyczną – podkreśla.

W ocenie dyrektora do nowych wytycznych w wielu wypadkach łatwiej dostosować się hotelom, które stawiają na kosztowne rozwiązania technologiczne. – Mają też duże możliwości wdrażania procedur bezpieczeństwa, a rozbudowane struktury organizacyjne są gwarancją ich przestrzegania – podkreśla.

CZYTAJ TEŻ: Nadeszła odwilż w hotelach i pensjonatach

Tegoroczny sezon da się uratować także w ocenie współwłaściciela spółki Zdrojowa Invest & Hotels Jana Wróblewskiego. Warunki? Otwarcie granic z Niemcami i odmrożenie hotelowych restauracji. – Jeżeli to nie nastąpi, stracimy szczyt sezonu. A to oznacza zamknięcie po wakacjach większości hoteli już na stałe. Branża długo się nie odbuduje – przestrzega. Zapewnia, że hotele są gotowe na przyjmowanie gości (z ofertą gastronomii, spa i wellness). Wszystko z zachowaniem reżimu higieny i bezpieczeństwa.

Wróblewski pytany o konkurencję, jaką są apartamenty wakacyjne, przyznaje, że mają zalety, na przykład odosobnienie i możliwość przyrządzania posiłków w aneksach kuchennych. – Hotele mają jednak zaplecze i środki, dzięki którym wdrażają najwyższe procedury bezpieczeństwa – podkreśla. – Postawiłbym więc znak równości pomiędzy hotelem a lokalem wakacyjnym.

Z kolei dyrektor Warmii Resort, Jacek Dąbrowski, uważa, że turyści postawią na mniejsze obiekty. – Polacy chcą spędzić wakacje w bezpiecznych, kameralnych, komfortowych warunkach – mówi. Docenią wygodne, w pełni wyposażone obiekty z zapleczem kuchennym, jacuzzi. Wybiorą miejsca bez tłoku, bez powierzchni wspólnych, w otoczeniu natury. – Warmia Resort to wille na urządzonym trzyhektarowym terenie, co zapewni gościom bezpieczny dystans – opowiada.

Odrabianie strat

Partner zarządzający spółkami Hotel Professionals i Hotel Professionals Management Group, Alex Kloszewski, komentuje, że w tym roku branża hotelarska w Polsce przejdzie rehabilitację. Ekspert przedstawia możliwy scenariusz. – W maju można oczekiwać powolnego wznowienia ruchu pasażerskiego, jednak w niektórych państwach UE nadal będzie obowiązywało tymczasowe wstrzymanie ruchu turystycznego, na przykład w Hiszpanii czy we Włoszech.

ZOBACZ TAKŻE: Hotele tęsknią za gośćmi, obiecują bezpieczny wypoczynek

Pierwszy popyt na usługi hotelowe w Polsce będzie generowany przez krajowych turystów korporacyjnych. To oni przyczynią się do lekkiego wzrostu obłożenia hoteli – ocenia Kloszewski. – Linie lotnicze ogłaszają chęć wznowienia lotów do Warszawy w czerwcu. Widzimy szansę, że ruch lotniczy do i z wybranych krajów Unii Europejskiej będzie stopniowo wznawiany przez najbliższe trzy miesiące – dodaje. Zdaniem eksperta w czerwcu, lipcu i wrześniu obłożenie będzie rosło. – Część hoteli i obiektów nad morzem, w górach i na Mazurach będzie mogła liczyć na obłożenie nie większe niż 50-60 procent – ocenia.

Podkreśla, że hotelarze oprócz zachowania podstawowych procedur związanych z dbałością o zdrowie i bezpieczeństwo gości (środki odkażające, maski, certyfikowani inspektorzy higieny kuchennej, rękawice dla personelu), będą zmuszeni do ograniczania kontaktów pomiędzy gośćmi i pracownikami. Ekspert radzi jednocześnie, by obiekty zatrudniały firmy sanitarne, które odkażą każdy pokój po wymeldowaniu się rodziny.

Kloszewski ocenia też, że we wrześniu powoli powinien się reaktywować sektor MICE. Najpierw będą możliwe niewielkie spotkania i konferencje. W październiku powinna wzrosnąć liczba noclegów korporacyjnych, także dla turystów biznesowych podróżujących z niektórych państw UE. – Jeżeli do tego czasu zostaną znacząco poluzowane restrykcje związane z podróżowaniem, sektor spotkań powinien rozwijać się w dobrym tempie – ocenia Kloszewski.

CZYTAJ TEŻ: Rozpędzony rynek hoteli rozbije się o wirusa

W listopadzie i grudniu, jeżeli nie przyjdzie druga fala pandemii, obłożenie stopniowo zacznie powracać do standardowych poziomów dla tego okresu. W 2021 roku, jeżeli dostępna będzie szczepionka i leki na covid-19, sektor hotelowy może się zacząć odbijać od poziomów sprzed kryzysu w drugim półroczu. Z powodu 50-60-procentowych spadków dochodów niektórzy właściciele hoteli będą mieć problemy finansowe. Nadzieja w tym, że banki już pracują nad restrukturyzacją bądź odroczeniem zobowiązań.

Jego zdaniem duże hotele i kurorty, w szczególności działające pod szyldem marki hotelowej, będą miały swój udział w rynku, niezależnie od domów letniskowych czy pensjonatów. – Brandowe hotele wręcz będą miały dobrze dopracowane procedury sanitarne oraz procedury bezpieczeństwa, co może dać gościom poczucie, że są w bezpiecznym miejscu – komentuje ekspert. – Może to stanowić wyzwanie dla mniejszych obiektów noclegowych. Nawiasem mówiąc, wpłynie to również negatywnie na Airbnb ze względu na niepewność czy procedury sanitarne będą zachowane – podkreśla.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Bańka: Robert Andrzejczyk moim kandydatem na prezesa POT

Kandydatem rekomendowanym przez ministra sportu i turystyki Witolda Bańkę na prezesa Polskiej Organizacji Turystycznej ...

Na swoje 25-lecie TT Warsaw wracają do Pałacu Kultury

Najbliższe, 25. Międzynarodowe Targi Turystyczne TT Warsaw, jedna z największych takich imprez w Europie ...

Grecja zezwala na więcej przylotów

Grecja luzuje minimalnie covidowe obostrzenia – otwiera się na przyjazdy Rosjan, znosi zakaz lotów ...

Białoruś bez wizy na 10 dni?

Już 50 tysięcy turystów skorzystało z możliwości zwiedzania Białorusi bez wcześniejszego wyrabiania wizy. Władze ...

Kolejna rekordowa „Polska za pół ceny”

W wiosennej akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” wzięło udział ponad ...

Dominikana reaktywuje turystykę

1 lipca Dominikana będzie gotowa na przyjęcie zagranicznych turystów – informuje Ministerstwo Turystyki tego ...