Wczasy w maseczce w czasach pandemii

Fot. AFP

Mycie rąk, zakryta twarz w lobby hotelu, skarpetki na zmianę w sali zabaw czy też szwedzki stół z obsługą kelnerską – takie obostrzenia czekają urlopowiczów.

Od poniedziałku mają ruszyć uzdrowiska. Coraz więcej hoteli, pensjonatów i ośrodków wczasowych wznawia działalność. Wytyczne dla tych obiektów zmieniają się z dnia na dzień. Obostrzenia są stale luzowane. Działają już restauracje, spa czy sale zabaw. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych zaleceń.

Uwaga! Rezerwując pokój, warto zapytać w pensjonacie czy hotelu, czy posiada on certyfikat bezpieczeństwa higienicznego Polskiej Organizacji Turystycznej. Taki certyfikat mogą otrzymać tylko obiekty przestrzegające zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczących ochrony przed zakażeniem koronawirusem.

Pleksi na stolikach

W hotelu czy pensjonacie można już zjeść posiłek w restauracji lub wypić kawę. Obostrzenia zostały zniesione. Musi być jednak zachowany dystans między stolikami, co najmniej dwa metry, a jeżeli między stolikami będzie pleksi, to jednego metra. Wrócił też szwedzki stół, ale z obostrzeniami. Nie wolno samemu nakładać na talarze ani robić sobie samemu kawy w automacie. Jedzenie nakłada kelner. U niego też można zamówić napoje. W kolejce do kelnera powinien być zachowany dystans społeczny.

CZYTAJ TEŻ: „Obiekt bezpieczny higienicznie” – wytyczne w drodze

A co z maseczkami? Nie trzeba nosić ich na powietrzu. Wciąż jednak są one obowiązkowe wewnątrz budynków. Gość pensjonatu czy hotelu, wychodząc z pokoju, powinien ją założyć. Jest ona wymagana w hotelowym lobby, w windzie, na korytarzu czy w sali zabaw. W restauracji maseczkę można zdjąć dopiero przy stoliku.
W hotelach i pensjonatach wolno też już korzystać z sal zabaw czy spa. Tam jednak również są obostrzenia.

Sale bez misiów

Przed salą zabaw powinien być dozownik z płynem do dezynfekcji. Rodzice, opiekunowie, pracownicy hotelu, wchodząc do środka, mają mieć zakryte nosy i usta. Trzeba też zdjąć buty i zmienić skarpetki lub założyć ochraniacze na obuwie.
W sali mogą znajdować się tylko zabawki, które nadają się do dezynfekcji. Misie, maskotki i zabawki z gąbki są więc na razie zakazane. Dzieci nie mogą też zabierać do sali zabaw swoich zabawek ani innych domowych przedmiotów.

Sala zabaw musi być minimum dwa razy dziennie czyszczona wodą z detergentem albo dezynfekowana. Jedno czyszczenie powinno się odbyć przed otwarciem, a drugi raz podczas obowiązkowej przerwy technicznej. W wypadku braku możliwości wietrzenia pomieszczeń dopuszczalna jest dezynfekcja poprzez zastosowanie generatorów pary.
Podłoże, na którym bawią się dzieci, musi być zdatne do czyszczenia i dezynfekcji. Dywany i wykładziny są więc niemile widziane.

Masaż w spa

Wiele osób nie wyobraża sobie wyjazdu rekreacyjnego bez chociaż jednej wizyty w hotelowym spa. Część hoteli uruchomiło już tego typu usługi. Decydując się na masaż, przychodzimy na niego sami, bez osób towarzyszących i w maseczce.

ZOBACZ TAKŻE: Noclegi dla turystów pod specjalnym (higienicznym) nadzorem

Przy wejściu do salonu trzeba zdezynfekować lub umyć ręce. Nie wolno używać telefonów komórkowych w trakcie wykonywania usługi. Czekając na korytarzu, powinno się pamiętać o odległości od innych klientów salonu.

Masażysta powinien mieć przyłbicę na twarzy lub maseczkę, a w miarę możliwości rękawiczki. Wyposażenie salonu musi być regularnie dezynfekowane, łącznie z klamkami i przyciskami. Podobne zasady obowiązują również w wypadku usług kosmetycznych czy manikiuru.

Kiedy sprzątanie

System sprzątania pokoi też się zmienił. Trzeba wyraźnie o to poprosić. Po wyjeździe klienta pokój powinien być nie tylko uprzątnięty, ale także przejść dezynfekcję. Chodzi o wszystkie powierzchnie dotykowe, na przykład oparcia krzeseł, sprzęt, między innymi piloty, oraz łazienki. Niezbędne jest też gruntowne wywietrzenie pokoju albo jego dezynfekcja, na przykład ozonowanie.

W łazienkach pokojowych nie wolno używać suszarek nadmuchowych. Pościel i ręczniki muszą być prane w temperaturze nie niższej niż 60 stopni Celsjusza. Ponadto rzeczy udostępniane przez hotel gościom, na przykład rowery czy sprzęt sportowy, powinny być dezynfekowane po każdym użyciu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dużo więcej turystów z Hiszpanii w Czechach

Dwa miliony turystów zagranicznych i niecałe dwa miliony krajowych wykupiło noclegi w Czechach w ...

Awionetka rozbiła się w Modlinie, utrudnienia dla pasażerów

Mały samolot szkoleniowy rozbił się na lotnisku w Modlinie. Nie ma osób poszkodowanych, ale ...

Francja wzmacnia ochronę turystów

We Francji miejsca uczęszczane przez turystów będą lepiej chronione. Paryska prefektura rozpoczęła realizację planu, ...

TUI: Bez numeru komórki nie ma rezerwacji

Od 25 kwietnia agenci niemieckiego TUI będą musieli wpisywać do rezerwacji numery telefonów komórkowych ...

Pięć firm rządzi greckim niebem

Dwóch touroperatorów i trzy linie lotnicze dominują na greckim rynku turystycznym w segmencie lotniczym ...

Polska traci w oczach niemieckich turystów

Niemiecki organizator wycieczek objazdowych Studiosus uznaje Polskę za jednego z tegorocznych turystycznych przegranych. Winny ...