Tragiczne lato hotelarzy z Barcelony

Fot. AFP

3,2 tysiąca gości dziennie zamiast 58 tysięcy, jak w poprzednich latach, obsługiwali latem hotelarze w Barcelonie. Nie dość, że na otwarcie zdecydowało się tylko 25 procent obiektów, to średnie obłożenie wyniosło jedynie 10 procent.

Prezes Izby Hotelarskiej Barcelony Jordi Mestre twierdzi, że tegoroczne lato było dla tamtejszych gestorów bazy noclegowej tragiczne – pisze hiszpański portal branży turystycznej Hosteltur. Praktycznie 75 procent obiektów było zamknięte, a średnie obłożenie tych działających wyniosło 10 procent  Ceny obniżyły się o połowę, mimo to spadek przychodów za pół roku po wybuchu pandemii sięgnie około 850 milionów euro.

Jak podaje Mestre, w sierpniu z hoteli korzystało 3,2 tysiące osób dziennie, zazwyczaj o tej porze roku było to 58 tysięcy. Przez to do pracy nie mogło wrócić 30 tysięcy osób, w tym pracownicy sezonowi, których umowy nie zostały odnowione. Mestre informuje, że jedynie 3,5 tysiąca ponownie podjęło działalność zawodową.

CZYTAJ TEŻ: Barcelona zawiesza na rok wynajmowanie pokojów turystom

Zdaniem prezesa perspektywy w okresie krótkoterminowym są złe. Izba nie przewiduje w najbliższych miesiącach poprawy sytuacji, szczególnie że w tym roku nie będą odbywać się żadne targi czy kongresy. To powoduje, że istnienie wielu przedsiębiorstw jest zagrożone, a pod koniec roku może dojść do fali bankructw lub przejęć.

Rocznie hotelarze wpłacają do kasy miasta ponad 340 milionów euro podatków. By branża mogła przetrwać, potrzebuje bezzwrotnych dotacji w wysokości 450 milionów euro.

ZOBACZ TAKŻE: Turystyka hiszpańska z niedużo tylko lepszym wynikiem w lipcu

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Chorwacja przywraca kwarantannę dla krajów bałkańskich

Obowiązkową 14-dniową kwarantannę będą musieli przechodzić w Chorwacji goście z Bośni, Kosowa, Macedonii Północnej ...

Booking.com wie czego trzeba turystom w 2019 roku

Autentyzm odwiedzanych miejsc, otwartość na inne kultury, poszanowanie dla środowiska naturalnego i praw ludzi, ...

Wenecja to nie stołówka pod chmurką

Władze Wenecji wprowadziły zakaz otwierania nowych lokali gastronomicznych, sprzedających jedzenie na wynos Rozporządzenie zarządu ...

Niemiecki Small Planet zbankrutował ostatecznie

Nie udało się uratować Small Planet w Niemczech zakończył regularną działalność. Linia nie będzie ...

Bydgoskie biuro podróży Celtur niewypłacalne

Bydgoskie biuro podróży Celtur poinformowało kujawsko-pomorski urząd marszałkowski o swojej niewypłacalności. Celtur działał na ...

Aeromexico na granicy bankructwa

Największe meksykańskie linie lotnicze Aeromexico złożyły w sądzie w Nowym Jorku wniosek o rozpoczęcie ...