Hotelarze przeciw „tendencyjnemu ocenianiu” Guta-Mostowego

Andrzej Gut-Mostowy odebrał w listopadzie ponownie nominację na sekretarza stanu resortu rozwoju. Fot. MRPiT

Wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego w związku z kampanią, jaka jest (…) wymierzona przeciwko niemu i może spowodować negatywne konsekwencje dla całej branży hotelarskiej – piszą we wspólnym liście do premiera organizacje skupiające przedsiębiorców hotelowych.

List jest reakcją na dwie sytuacje, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy był pomawiany o to, że wpłynął na decyzję rządu w sprawie pozwolenia dla ośrodków narciarskich na kontynuowanie działalności podczas ferii w styczniu. Sugestie te wzięły się stąd, że polityk, jako przedsiębiorca turystyczny z Zakopanego, był współudziałowcem wyciągu narciarskiego.

Kilka dni później, w ostatni piątek, w wyniku prowokacji dziennikarskiej radia RMF FM wyszło na jaw, że hotel Sabała w Zakopanem, którego Gut-Mostowy i jego żona są współwłaścicielami, daje do zrozumienia, że mimo zakazu jest gotów przyjmować gości. Więcej o tym: „Gut–Mostowy odcina się od Sabały. Sabała odcina się od łamania prawa”.

W liście prezesi Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium i Harmony Polish Hotels, podkreślają dużą fachowość ministra, jego znajomość problemów turystyki i otwartość w kontaktach, co przekłada się na dobrą współpracę z branżą turystyczną i korzystne dla niej rozwiązania prawne. Deklarują: „Wspólnie i solidarnie wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego”.

Publikujemy list w całości i bez zmian

Pan Mateusz Morawiecki

Prezes Rady Ministrów

Szanowny Panie Premierze,

W imieniu wiodących organizacji samorządu hotelarskiego: Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Harmony Polish Hotels Polskie Hotele Niezależne i Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium wspólnie i solidarnie wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego w związku z kampanią, jaka jest od wielu dni intensywnie prowadzona i wymierzona przeciwko niemu i może spowodować negatywne konsekwencje dla całej branży hotelarskiej.

Od pierwszych tygodni po odebraniu nominacji na sekretarza stanu w MRPiT, Pan Andrzej Gut Mostowy nawiązał szybki, roboczy kontakt z przedstawicielami naszych organizacji, chcąc jak najszybciej poznać ich stanowiska w najważniejszych sprawach dotyczących hotelarstwa. Jako wieloletni praktyk wniósł zupełnie nową jakość w postrzeganiu wyzwań, szans i wartości, jakie wnosi prawie 2700 krajowych hoteli do całej struktury gospodarczej.

Szybko znaleźliśmy zrozumienie w wielu ważnych kwestiach takich jak np. konieczność wprowadzenia rejestracji obiektów zakwaterowania, likwidacja tzw. podatku minimalnego w branży hotelowej, zmiana przepisów dotyczących kategoryzacji obiektów i in. Bezpośrednia, merytoryczna współpraca w tych sprawach między naszymi organizacjami i Panem Ministrem Gut-Mostowym została przerwana z chwilą ogłoszenia stanu epidemicznego w marcu br. Dramatyczne zmiany zachodzące na rynku hotelarskim i zapaść w naszej branży spowodowały całkowitą koncentrację uwagi na sprawach priorytetowych tj. pomocy dla obiektów hotelarskich w okresie pandemii.

Jego doskonała znajomość hotelarstwa wynika z osobistych doświadczeń, które wyniósł z okresu zarządzania własnym hotelem. Jest człowiekiem wywodzącym się z branży, co już samo w sobie jest ewenementem, nie mającym precedensu na stanowisku wiceministra odpowiedzialnego za sprawy turystyki. Dlatego wielokrotne spotkania, rozmowy i webinaria z hotelarzami przekonują nas, że rozmawiamy tym samym językiem, a każde spotkanie dowodzi, że Pan Andrzej Gut-Mostowy zna od kuchni hotelarstwo i jest doskonale zorientowany w problematyce naszej branży.

W związku z prowadzonymi działaniami dyskredytującymi Pana Ministra A. Gut-Mostowego sygnatariusze niniejszego listu w pełni solidaryzują się z działaniami sekretarza stanu w MRPiT, odpowiedzialnego za sprawy turystyki oraz wyraźnie i jednoznacznie sprzeciwiają się tworzeniu tendencyjnych ocen.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W biurach podróży obiecujący start nowego roku

Początek roku w biurach podróży zaznaczył się wysokim wzrostem sprzedaży wyjazdów i trochę wyższymi ...

Latem ruszy samolot z Krakowa nad Morze Czarne

Od 22 maja do 26 października samolot linii lotniczej YanAir będzie latał z Krakowa ...

Traveldata: Obniżkom w biurach podróży pomaga tanie paliwo

Obniżki cen wyjazdów w największych biurach podróży to nie tylko efekt niedostatecznego popytu, ale ...

Hilton: Mamy 100 tysięcy, chcemy jeszcze 40

Stu tysiącami pokojów w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki może pochwalić się Hilton. ...

Malbork miał rekordowy rok

607 tysięcy ludzi zwiedziło w 2016 roku Muzeum Zamkowe w Malborku. To rekord w ...

Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Do trzeciego stopnia podnieśli zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach ratownicy ...