Wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego w związku z kampanią, jaka jest (…) wymierzona przeciwko niemu i może spowodować negatywne konsekwencje dla całej branży hotelarskiej – piszą we wspólnym liście do premiera organizacje skupiające przedsiębiorców hotelowych.
List jest reakcją na dwie sytuacje, jakie miały miejsce w ostatnich dniach. Wiceminister rozwoju, pracy i technologii odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy był pomawiany o to, że wpłynął na decyzję rządu w sprawie pozwolenia dla ośrodków narciarskich na kontynuowanie działalności podczas ferii w styczniu. Sugestie te wzięły się stąd, że polityk, jako przedsiębiorca turystyczny z Zakopanego, był współudziałowcem wyciągu narciarskiego.
Kilka dni później, w ostatni piątek, w wyniku prowokacji dziennikarskiej radia RMF FM wyszło na jaw, że hotel Sabała w Zakopanem, którego Gut-Mostowy i jego żona są współwłaścicielami, daje do zrozumienia, że mimo zakazu jest gotów przyjmować gości. Więcej o tym: „Gut–Mostowy odcina się od Sabały. Sabała odcina się od łamania prawa”.
W liście prezesi Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium i Harmony Polish Hotels, podkreślają dużą fachowość ministra, jego znajomość problemów turystyki i otwartość w kontaktach, co przekłada się na dobrą współpracę z branżą turystyczną i korzystne dla niej rozwiązania prawne. Deklarują: „Wspólnie i solidarnie wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego”.
Publikujemy list w całości i bez zmian
Pan Mateusz Morawiecki
Prezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,
W imieniu wiodących organizacji samorządu hotelarskiego: Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, Harmony Polish Hotels – Polskie Hotele Niezależne i Małopolskiej Izby Hotelarskiej Gremium wspólnie i solidarnie wyrażamy pełne poparcie dla pana ministra Andrzeja Guta-Mostowego w związku z kampanią, jaka jest od wielu dni intensywnie prowadzona i wymierzona przeciwko niemu i może spowodować negatywne konsekwencje dla całej branży hotelarskiej.
Od pierwszych tygodni po odebraniu nominacji na sekretarza stanu w MRPiT, Pan Andrzej Gut Mostowy nawiązał szybki, roboczy kontakt z przedstawicielami naszych organizacji, chcąc jak najszybciej poznać ich stanowiska w najważniejszych sprawach dotyczących hotelarstwa. Jako wieloletni praktyk wniósł zupełnie nową jakość w postrzeganiu wyzwań, szans i wartości, jakie wnosi prawie 2700 krajowych hoteli do całej struktury gospodarczej.
Szybko znaleźliśmy zrozumienie w wielu ważnych kwestiach takich jak np. konieczność wprowadzenia rejestracji obiektów zakwaterowania, likwidacja tzw. podatku minimalnego w branży hotelowej, zmiana przepisów dotyczących kategoryzacji obiektów i in. Bezpośrednia, merytoryczna współpraca w tych sprawach między naszymi organizacjami i Panem Ministrem Gut-Mostowym została przerwana z chwilą ogłoszenia stanu epidemicznego w marcu br. Dramatyczne zmiany zachodzące na rynku hotelarskim i zapaść w naszej branży spowodowały całkowitą koncentrację uwagi na sprawach priorytetowych tj. pomocy dla obiektów hotelarskich w okresie pandemii.
Jego doskonała znajomość hotelarstwa wynika z osobistych doświadczeń, które wyniósł z okresu zarządzania własnym hotelem. Jest człowiekiem wywodzącym się z branży, co już samo w sobie jest ewenementem, nie mającym precedensu na stanowisku wiceministra odpowiedzialnego za sprawy turystyki. Dlatego wielokrotne spotkania, rozmowy i webinaria z hotelarzami przekonują nas, że rozmawiamy tym samym językiem, a każde spotkanie dowodzi, że Pan Andrzej Gut-Mostowy zna od kuchni hotelarstwo i jest doskonale zorientowany w problematyce naszej branży.
W związku z prowadzonymi działaniami dyskredytującymi Pana Ministra A. Gut-Mostowego sygnatariusze niniejszego listu w pełni solidaryzują się z działaniami sekretarza stanu w MRPiT, odpowiedzialnego za sprawy turystyki oraz wyraźnie i jednoznacznie sprzeciwiają się tworzeniu tendencyjnych ocen.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.