W listopadzie hotele straciły prawie 80 procent gości

Fot. Pixabay

W październiku obiekty noclegowe gościły 1,4 miliona turystów, o ponad połowę mniej niż rok wcześniej. W listopadzie, kiedy weszło w życie rozporządzenie ograniczające działalność hoteli, spadek liczby gości sięgnął niemal 80 procent.

W październiku 2020 roku w obiektach noclegowych z co najmniej 10 łóżkami zatrzymało się 1,4 miliona turystów, o 54,4 procent mniej niż w tym samym miesiącu 2019 roku – podaje Główny Urząd Statystyczny. 87,3 procent gości stanowili turyści krajowi (1,2 miliona), 12,7 procent zagraniczni (0,2 miliona). W porównaniu z październikiem 2019 roku ich liczba spadła odpowiednio o 48,9 i 73,8 procent. Wśród zagranicznych klientów hoteli najliczniejszą grupę stanowili Niemcy (47,4 procent), było ich jednak o prawie połowę mniej niż rok wcześniej.

Spadek liczby turystów korzystających z noclegów zanotowały wszystkie województwa, największy małopolskie (o 66,9 procent), mazowieckie (o 65 procent) i łódzkie (o 59,6 procent), a najmniejszy zachodniopomorskie (o 32,2 procent).

Po ponad 150 tysięcy turystów skorzystało z noclegów w województwach dolnośląskim, mazowieckim, małopolskim i zachodniopomorskim. Najmniej turystów nocowało w województwie opolskim (17,6 tysiąca.).

CZYTAJ TEŻ: Fatalne wyniki hoteli. Bez 2,2 mld złotych nie przetrwają

Turyści najchętniej wybierali pobyt w hotelach – z ich usług skorzystało 68,2 procent turystów krajowych i 77,5 procent zagranicznych.

Turyści wykupili w sumie 3,7 miliona noclegów, o 46,8 procent mniej niż rok wcześniej. Turystom krajowym udzielono 3,1 miliona noclegów (o 40,7 procent mniej niż w październiku poprzedniego roku), zaś zagranicznym 0,6 miliona (spadek o 66,2 procent).

Największy spadek liczby noclegów nastąpił w województwach małopolskim (o 61,9 procent) i mazowieckim (o 61,6 procent), najmniejszy w województwie warmińsko-mazurskim (o 27,7 procent). Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych wyniósł 21,5 procent (spadek o 16,5 punktów procentowych).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 listopada 2020 roku ponownie ograniczyło od 7 listopada działalność hoteli do przyjmowania gości w podróży służbowej i sportowców w czasie zgrupowań i zawodów. Wejście w życie tych przepisów przyczyniło się do spadku wskaźników wykorzystania obiektów noclegowych do poziomu odnotowywanego w pierwszych miesiącach pandemii.

ZOBACZ TAKŻE: Rezerwuj bezpiecznie – hotelarze biorą sprawy w swoje ręce

W listopadzie z noclegów skorzystało tylko 549,1 tysiąca turystów, w tym 498,6 tysiąca turystów krajowych i 50,5 tysiąca zagranicznych. W porównaniu z listopadem 2019 roku liczba gości ogółem była niższa o 78,9 procent, przy czym liczba tych krajowych spadła o 75,8 procent, a zagranicznych o 90,5 procent.

W 15 województwach spadek liczby turystów przekroczył 70 procent, największy był w województwie małopolskim (o 86 procent), a najmniejszy w województwie lubuskim (o 61,1 procent).

Turystom udzielono 1,3 miliona noclegów, o 78,4 procent mniej niż rok wcześniej. Turyści krajowi wykupili 1,1 miliona noclegów, a zagraniczni 0,2 miliona, czyli mniej o odpowiednio 76,2 i 86,2 procent niż w listopadzie 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

W Łodzi o problemach europejskiej turystyki

Problemy prawne mające wpływ na branżę turystyczną w 2018 roku były przedmiotem odbywających się ...

Kolejki linowe nieczynne z powodu przeglądu

Polskie Koleje Linowe rozpoczynają sezonowe przeglądy techniczne kolei linowych i linowo-terenowych. Wyłączone z ruchu ...

Na Cyprze powstanie ministerstwo turystyki

Od początku przyszłego roku na Cyprze działać będzie ministerstwo turystyki. Ustawę w tej sprawie ...

Szardża – luksusowy emirat dla abstynentów

O Dubaju słyszał każdy, o Szardży wiadomo znacznie mniej, mimo że to jeden z ...

Startuje nowe biuro podróży. Cel – Polska

Dzisiaj oficjalnie ruszyła Mareda.pl – nowe, internetowe biuro podróży, które chce się specjalizować w ...

Kanada ma nowe logo. Liczy na wzbudzenie emocji u turystów

Czerwony napis „Canada” wpisany w kształt serca to nowy symbol tego kraju jako kierunku ...