W listopadzie hotele straciły prawie 80 procent gości

Fot. Pixabay

W październiku obiekty noclegowe gościły 1,4 miliona turystów, o ponad połowę mniej niż rok wcześniej. W listopadzie, kiedy weszło w życie rozporządzenie ograniczające działalność hoteli, spadek liczby gości sięgnął niemal 80 procent.

W październiku 2020 roku w obiektach noclegowych z co najmniej 10 łóżkami zatrzymało się 1,4 miliona turystów, o 54,4 procent mniej niż w tym samym miesiącu 2019 roku – podaje Główny Urząd Statystyczny. 87,3 procent gości stanowili turyści krajowi (1,2 miliona), 12,7 procent zagraniczni (0,2 miliona). W porównaniu z październikiem 2019 roku ich liczba spadła odpowiednio o 48,9 i 73,8 procent. Wśród zagranicznych klientów hoteli najliczniejszą grupę stanowili Niemcy (47,4 procent), było ich jednak o prawie połowę mniej niż rok wcześniej.

Spadek liczby turystów korzystających z noclegów zanotowały wszystkie województwa, największy małopolskie (o 66,9 procent), mazowieckie (o 65 procent) i łódzkie (o 59,6 procent), a najmniejszy zachodniopomorskie (o 32,2 procent).

Po ponad 150 tysięcy turystów skorzystało z noclegów w województwach dolnośląskim, mazowieckim, małopolskim i zachodniopomorskim. Najmniej turystów nocowało w województwie opolskim (17,6 tysiąca.).

CZYTAJ TEŻ: Fatalne wyniki hoteli. Bez 2,2 mld złotych nie przetrwają

Turyści najchętniej wybierali pobyt w hotelach – z ich usług skorzystało 68,2 procent turystów krajowych i 77,5 procent zagranicznych.

Turyści wykupili w sumie 3,7 miliona noclegów, o 46,8 procent mniej niż rok wcześniej. Turystom krajowym udzielono 3,1 miliona noclegów (o 40,7 procent mniej niż w październiku poprzedniego roku), zaś zagranicznym 0,6 miliona (spadek o 66,2 procent).

Największy spadek liczby noclegów nastąpił w województwach małopolskim (o 61,9 procent) i mazowieckim (o 61,6 procent), najmniejszy w województwie warmińsko-mazurskim (o 27,7 procent). Stopień wykorzystania miejsc w obiektach noclegowych wyniósł 21,5 procent (spadek o 16,5 punktów procentowych).

Rozporządzenie Rady Ministrów z 6 listopada 2020 roku ponownie ograniczyło od 7 listopada działalność hoteli do przyjmowania gości w podróży służbowej i sportowców w czasie zgrupowań i zawodów. Wejście w życie tych przepisów przyczyniło się do spadku wskaźników wykorzystania obiektów noclegowych do poziomu odnotowywanego w pierwszych miesiącach pandemii.

ZOBACZ TAKŻE: Rezerwuj bezpiecznie – hotelarze biorą sprawy w swoje ręce

W listopadzie z noclegów skorzystało tylko 549,1 tysiąca turystów, w tym 498,6 tysiąca turystów krajowych i 50,5 tysiąca zagranicznych. W porównaniu z listopadem 2019 roku liczba gości ogółem była niższa o 78,9 procent, przy czym liczba tych krajowych spadła o 75,8 procent, a zagranicznych o 90,5 procent.

W 15 województwach spadek liczby turystów przekroczył 70 procent, największy był w województwie małopolskim (o 86 procent), a najmniejszy w województwie lubuskim (o 61,1 procent).

Turystom udzielono 1,3 miliona noclegów, o 78,4 procent mniej niż rok wcześniej. Turyści krajowi wykupili 1,1 miliona noclegów, a zagraniczni 0,2 miliona, czyli mniej o odpowiednio 76,2 i 86,2 procent niż w listopadzie 2019 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ministerstwo: W 2018 roku trzy ustawy i marki polskie

Przygotowanie nowej ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej i rozpoczęcie prac nad ustawami o usługach ...

Wizz Air otwiera bazy w Dortmundzie i Petersburgu

Węgierski przewoźnik ogłosił dziś otwarcie w Dortmundzie swojej 32 bazy. W sierpniu umieści w ...

Prezydent podpisał ustawę zwaną tarczą dla turystyki

Prezydent Andrzej Duda podpisał tak zwaną tarczę antykryzysową dla turystyki. Dzięki nowym regulacjom touroperatorzy ...

Zima w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Porywisty wiatr, opady deszczu i trzymetrowe fale – tak wygląda zima, która odwiedziła Zjednoczone ...

Pierwsi klienci Neckermanna wrócą dziś do kraju

Do Polski wróci dziś okoo 500 klientów biura podróży Neckermann Polska. To pierwsze takie ...

Tarnogórskie zabytki z listy UNESCO już zwiedza więcej turystów

W zabytkach Tarnowskich Gór, które przed tygodniem zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ...