„Jeśli lockdown potrwa do wakacji, będziemy zamykać hotele”

Fot. Pixabay

Decyzja o przedłużeniu obostrzeń na majówkę, choć spodziewana, znacznie pogorszyła nastroje w branży turystycznej. Aż 90 procent właścicieli obiektów noclegowych widzi przyszłość w czarnych barwach, a prawie połowa z nich rozważa zamknięcie biznesu, jeśli zamrożenie turystyki potrwa do wakacji – wynika z ankiety platformy Noclegi.pl.

Na ankietę przeprowadzoną po ogłoszeniu decyzji o utrzymaniu obostrzeń dla turystyki na weekend majowy odpowiedziało ponad 400 właścicieli obiektów noclegowych – informują Noclegi.pl w komunikacie.

– Zapytaliśmy między innymi o nastrój w branży. Aż 90 procent ankietowanych odpowiedziało, że pesymistycznie patrzy na dalszą możliwość prowadzenia biznesu – mówi cytowana w nim ekspert Noclegów.pl Natalia Jaworska.

CZYTAJ TEŻ: Niedzielski: Przedłużamy restrykcje, hotele zamknięte na majówkę

Ponad połowa, bo 53,9 procent, właścicieli obiektów noclegowych skorzystała wprawdzie z rządowej pomocy w ramach tarcz antykryzysowych, to jednocześnie prawie tyle samo, bo 52,3 procent, musiało zredukować zatrudnienie w ostatnim roku.

– Spora grupa, bo 16 procent, oddaje maj walkowerem i nie będzie przyjmować na ten czas rezerwacji. Trochę lepiej jest w czerwcu. Na pytanie o poziom rezerwacji w ostatnim miesiącu przed wakacjami prawie 30 procent respondentów odpowiedziało, że już teraz ma zarezerwowane powyżej 20 procent dostępnych miejsc. Liczba ankietowanych, którzy nie planują otwierać obiektu w tym czasie, spada do 7 procent – relacjonuje wyniki ankiety Natalia Jaworska.

Aż 46,9 procent respondentów rozważa całkowite zamknięcie biznesu, jeśli lockdown powróci w wakacje. Jeśli jednak tak się nie stanie, wciąż jest szansa na odbicie. Już teraz ponad jedna trzecia obiektów odnotowała obłożenie na poziomie powyżej 20 procent, a 13 procent deklaruje stan rezerwacji powyżej 50 procent.

ZOBACZ TAKŻE: Hotele w Polsce zamknięte? Polacy spędzą majówkę w Hiszpanii

– Rezerwacji na wakacje wciąż przybywa, więc sezon wakacyjny może przynieść branży wytchnienie – ocenia Natalia Jaworska. – Potrzebne są jednak wyraźne sygnały, jak będą wyglądać obostrzenia w Polsce w czasie wakacji. W przeciwnym wypadku Polacy, szczególnie ci już zaszczepieni, wybiorą zagranicę, korzystając z rosnącej z dnia na dzień oferty turystycznej na ten sezon – podkreśla.

Konieczność konkurowania o turystów z innymi rynkami powoduje, że aż 62,5 procent właścicieli obiektów nie zamierza podnosić cen, a raczej zachować je na obecnym poziomie, zbliżonym do tego z ostatnich dwóch lat. Cenę zamierza podnieść 31,3 procent ankietowanych, a obniżyć zaledwie 6,2 procent ankietowanych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Focus wkracza do Warszawy

Sieć Focus Hotels, należąca do Grupy Kapitałowej Immobile, otworzy hotel w Warszawie. Obiekt stanie ...

TUI Poland monitoruje bezpieczeństwo na świecie

Biura podróży należące do Grupy TUI w Europie środkowej, w tym TUI Poland, będą ...

Francuzi i Brytyjczycy podbili statystyki Grecji

21,8 miliona przyjazdów turystycznych naliczył od stycznia do sierpnia Grecki Bank Centralny. Goście nie ...

Enter Air: Drugi boeing 737 MAX 8 przyleciał do Warszawy

Czarterowa linia lotnicza Enter Air sprowadziła do Polski drugiego z sześciu zamówionych boeingów 737 ...

Antwerpia – potężny wybuch w restauracji

W Antwerpii na północy Belgii trwają poszukiwania dwóch osób pod gruzami budynku, który zawalił ...

Europa do USA: O co chodzi z zakazem wnoszenia laptopów do samolotów?

Komisja Europejska chce od USA informacji w sprawie potencjalnych zagrożeń, z powodu których możliwe ...