Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej

Lasy mieszane pełne sosen, jodeł, dębów i buków dostarczają nektaru i ambrozji rzadkim roślinom typu śródziemnomorskiego i alpejskiego, ptakom drapieżnym i zwierzętom leśnym, z królującą pośród stromych zboczy kozicą.

Olimp ze względu na swoje położenie geograficzne wytworzył szczególny topoklimat, charakteryzujący się gwałtownymi zmianami pogody na całym swoim obszarze. Nagłe burze, zamiecie śnieżne, gęste mgły, silne wiatry, ale i ostre słońce, gdy Zeusowi dopisuje lepszy humor... Zimą góra pokryta jest śniegiem, a wejście na nią wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiedniego sprzętu. W okresie od czerwca do października Olimp staje się natomiast bardziej gościnny i dostępny. Bez względu na porę roku, wejście na ten szczyt wymaga dobrego przygotowania, dyscypliny, koncentracji i szacunku dla góry. Warto jednak zdecydować się na  ten trud, by Olimp odwdzięczył się i przywitał Cię w swych ramionach i pozwolił odkryć swój mityczny urok.

Jeden z wodospadów na zboczach góry / Źródło: Shutterstock / Archiwum GNTO

Jeden z wodospadów na zboczach góry / Źródło: Shutterstock / Archiwum GNTO

Przemierzając ścieżki starożytnych bogów

Tras, które przecinają Olimp, jest bez liku i charakteryzują się dużym zróżnicowaniem pod względem stopnia trudności. Swoją inicjację z górą warto rozpocząć podążając najbardziej klasyczną trasą – idealną dla początkującyh – z okolic Mylos (bardzo blisko Litochoro Pieria) do lokalizacji Prionia na wysokości 1100 m. Przez Mylos przebiega europejski długodystansowy szlak pieszy E4, który przecina wąwóz Enipea, bramę prowadzącą do serca góry.

Gęsta roślinność tworzy tu z pomocą światła przepiękny teatr cieni... Zachwycające wodospady i potoki płyną wartko, piętrząc swe wściekłe wody na niemal pionowych zboczach. Ścieżkę wyznaczają tu ślady dzikiego życia… nagłe okrzyki spłoszonych ptaków alarmują o obecności „nieproszonych” gości…Potężne drzewa wydają się nas więzić w tej sennej scenerii, gdzieś na pograniczu rzeczywistości i fantazji. Tutaj trafimy też na jaskinię, w której św. Dionizy praktykował ascezę, a także poświęcony jego postaci monastyr – niezwykłą budowlę z XV wieku – otwartą dla pielgrzymów od kwietnia do października.

Z lokalizacji Prionia rozpoczyna się kolejna klasyczna trasa, która po około trzech godzinach doprowadzi nas do schroniska Spilios Agapitos na wysokości 2100 m.

Droga do schroniska staje się już zauważalnie trudniejsza. Chłodne powietrze zaczyna smagać nam twarz, a tętno przyspiesza od intensywnego wysiłku. Podążając dobrze oznakowanym szlakiem i utrzymując solidne tempo, docieramy wreszcie do gościnnego schroniska Spilios Agapitos. To świetna okazja do odetchnięcia i zebrania sił na cudownym naturalnym „balkonie” otoczonym imponującymi wielowiekowymi sosnami.

Wspinaczka po górnych partiach Olimpu  / Źródło: Shutterstock / Archiwum GNTO

Wspinaczka po górnych partiach Olimpu / Źródło: Shutterstock / Archiwum GNTO

Naszym celem jest szczyt!

Teraz nadchodzi najtrudniejsza część! Ostatnia część trasy (schronisko Spilios Agapitos – Skala – Mytikas) jest zdecydowanie najbardziej wymagająca, gdyż ścieżka mocno się wznosi. Po godzinie wspinaczki w gołym alpejskim krajobrazie docieramy na szczyt Skali. Pewnie kroczymy dalej, wszak nasz cel jest już bardzo blisko! Podążając za czerwonymi oznaczeniami na skałach docieramy na najwyższy szczyt Olimpu i całej Grecji. Mitikas! Naszym oczom ukazuje się zapierająca dech w piersiach panorama. Możemy stąd spojrzeć – jeśli Zeus akurat jest w dobrym humorze i uchyli nieco poły swego chmurnego płaszcza – na połowę Grecji, napawając się jednocześnie wszechogarniającą ciszą.

Olimp  w śniegu / Źródło: iStock / Archiwum GNTO

Olimp w śniegu / Źródło: iStock / Archiwum GNTO

Zdobywca czy zdobyty?

Olimp przytłacza swym majestatem, a jego niepowtarzalny urok potrafi wzniecić w każdym zwiedzającym istną walkę pomiędzy rozumem i emocjami, która zawsze skutkuje tym samym: nieuniknionym powrotem na zbocza tej Świętej Góry i odkrywaniem kolejnych ścieżek i cudów, które oferuje wasz zdobywca!

Strumień na zboczach góry  / Źródło: Shutterstock / Archiwum GNTO

Strumień na zboczach góry / Źródło: Shutterstock / Archiwum GNTO

Trasy i schroniska

Na Olimp prowadzi wiele tras. W zależności od zainteresowań, kondycji fizycznej i stopnia zaawansowania można skorzystać z następujących ścieżek:

• Litochoro – Golna – Pigi Kastanias – Litochoro

• Krevatia Vrontous – Papa Aloni – Agia Triada

• Gorcia – Petrostruga – Płaskowyż Muz

• Płaskowyż Muz – Szczyty

• Xerolakki – Rema Naum – Płaskowyż Muz Dziewięć głównych schronisk na Olimpie, które chętnie Cię ugoszczą:

• Schronisko„Spilios Agapitos” na wysokości 2100 m. (tel.:+30 23520 81 800 lub 81 329)

• Schronisko „Giosos Apostolidis” na wysokości 2700 m. (tel.: +30 2310 224.710)

• Schronisko na terenie Krevatia Vrontous na wysokości 950 m. (tel.: +30 23520 83.000)

• Schronisko „Christos Kakkalos” na wysokości 2650 m. (tel.: +30 23520 81 800 lub 81 329)

• Schronisko „Stavros”/„Dimitrios Boutolas” na wysokości 940 m. (tel.: +30 23520 84 100)

• Schronisko na terenie „Petrostrugi” na wysokości 2000 m. (tel.: +30 23520 83 000)

• Schronisko w rejonie „Koromilies” Leptokarii na wysokości 950 m. (tel.: +30 23520 31 242)

• Schronisko w rejonie „Koromilia” Dion na wysokości 1000 m. (tel.: +30 23520 83 000)

• Schronisko „Vrysopoules”/„KEOACH” na wysokości 1800 m. (tel.: +30 24930 62 163 lub 23 467)

Lasy porastające okolicę / Źródło: H. Kakarouhas / Archiwum GNTO

Lasy porastające okolicę / Źródło: H. Kakarouhas / Archiwum GNTO

U stóp Olimpu

Pięć kilometrów od zboczy znajduje się święte miasto Macedończyków, Dion. Starożytny Dion był najważniejszym miejscem kultu Zeusa, gdzie ku czci i chwale władcy Olimpu składano ofiary oraz śluby. To właśnie w Dion Filip II Macedoński dziękował za powodzenie w swoich bitwach a jego syn, Aleksander Wielki, składał ofiary przed swą wielką wyprawą na Persję.

Dziewicza natura na zboczach Olimpu. Źródło: S. Mourelatou/ Archiwum GNTO

Dziewicza natura na zboczach Olimpu. Źródło: S. Mourelatou/ Archiwum GNTO

Co jeszcze warto zobaczyć:

• Stanowisko archeologiczne. Wykopaliska ujawniły duży obszar ufortyfikowanego starożytnego miasta, świątynie, teatry, stadion i cmentarze, dokumentujące zasiedlenie tego obszaru przez ponad 1000 lat (od V w. p.n.e. do V w. n.e.). Na szczególną uwagę zasłguje imponujący kompleks łaźni publicznych, zbudowanych około 200 roku naszej ery. Po północnej stronie łaźni znaleziono marmurowe posągi Asklepiosa, jego synów i córek.

• Muzeum Archeologiczne, w podziemiach którego znajduje oryginalna ekspozycja edukacyjna.

• Duże cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza na zachodnich skalistych zboczach Olimpu.

• Kościół Panagia Kontariotissa (XI w.) we wsi Kontariotissa, najstarszy bizantyjski zabytek w prefekturze, z unikalną architekturą i cennymi malowidłami.

• Mały kościół Agia Kori, 2 km na południowy zachód od wsi Vrontou. W pobliżu znajdują się również „zielone jeziora” - trzy naturalne stawy z małymi wodospadami.

• Osada Palaia Vrontos (8 km na północny zachód) z pustelniami i zachowanym kościołem Agios Nikolaos.

• Wąwóz Ourlia, przez który przepływa starożytna rzeka Helikon.

Źródło: http://www.visitgreece.gr

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej