Praktyczne porady jak spakować się na podróż? Sprawne pakowanie z check listą niezbędnych rzeczy

Jak spakować się na podróż? To pytanie pojawia się niemal u każdego podcza przygotowywania się na wyjazd. Bez wątpienia może przyprawić o zawrót głowy, zwłaszcza gdy nagle wszystko okazuje się potrzebne. Dlatego warto wcześniej przygotować check listę niezbędnych rzeczy. Jednak istotne okazuje się również nie tylko co, ale również jak spakujemy. Co będzie nam potrzebne? O czym należy pamiętać? Oto kilka praktycznych porad!

Nie czekaj z pakowaniem na ostatnią chwilę!

Zanim przejdziemy do wyboru odpowiedniego bagażu oraz stworzenia check listy, należy przede wszystkim pamiętać, aby nie zostawiać pakowania na ostatnią chwilę. W innym przypadku wszystkie poniższe wskazówki mogą okazać się zbędne, ponieważ z braku czasu nie zdążymy wprowadzić ich w życie. Jeżeli pomyślimy o pakowaniu z odpowiednim wyprzedzeniem, możemy zastosować poniższe porady oraz uzupełnić swój ekwipunek o brakujące przedmioty. Z pewnością każdy z nas pamięta sytuacje, kiedy dopiero na miejscu podróży, przypominamy sobie o niezbędnych rzeczach, których nie wzięliśmy z domu. Aby tego uniknąć, wystarczy zastosować kilka prostych porad.

Wybierz odpowiedni bagaż – nie zawsze większy znaczy lepszy

Na początku warto pomyśleć o tym, do czego się spakujemy. Większy bagaż nie zawsze oznacza lepsze rozwiązanie. Wybierając walizkę lub plecak o dużych rozmiarach, musimy pamiętać, że wiąże się to nie tylko z możliwością spakowania wszystkiego w jednym miejscu, ale również wyższą wagą pakunku. Jeżeli chcemy zapewnić sobie komfort podróży, powinniśmy dostosować obciążenie do własnych warunków fizycznych. Zaleca się, aby waga bagażu przenoszonego na plecach odpowiadała 10% wagi naszego ciała. Dla osoby ważącej 60 kg będzie to około 6 kg. Pamiętajmy również, aby zapoznać się z ograniczeniami wprowadzonymi przez przewoźnika, z którego usług korzystamy. Większe bagaże wiążą się zazwyczaj z dodatkowymi opłatami. Dodatkowo musimy wziąć pod uwagę to, na jak długo wyjeżdżamy, w jakich warunkach będziemy nocować oraz jak dojedziemy na miejsce.

Podczas pakowania powinniśmy pamiętać, że oprócz bagażu głównego możemy wyposażyć się w podręczną torbę lub plecak, do których spakujemy najpotrzebniejsze przedmioty.  Atrakcyjne rozwiązania proponuje, między innymi Jack Wolfskin. Wśród nich znajdują się: torby miejskie na ramię, niewielkie plecaki, a także pakowne saszetki biodrowe. W przypadku bagażu głównego uniwersalnym rozwiązaniem może być pojemny plecak turystyczny. Nie ulega wątpliwości, że jest to świetny wybór zarówno na wycieczki trekkingowe, jak i wyjazd wakacyjny do ciepłych krajów. Duży wybór oferuje między innymi sklep e-Horyzont.pl. Pamiętajmy, że im mniejszy rozmiar bagażu wybierzemy, tym weźmiemy więcej potrzebnych i mniej zbędnych przedmiotów.

Zrób check listę niezbędnych rzeczy

Jeżeli szukamy odpowiedzi, jak spakować się na podróż, z pewnością pomoże nam odpowiednio sporządzona check lista. Dzięki niej zyskamy kontrolę nad tym, co znajdzie się w naszym bagażu oraz z czego zrezygnujemy. Musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim termin i miejsce podróży, a także liczbę dni, na jaką będą nam potrzebne ubrania. Niektórzy kierują się zasadą, że nie powinniśmy brać ubrań więcej niż na tydzień. Następnie w kolejnych dniach pobytu zaleca się po prostu pranie. Jednak powinniśmy kierować się nie tylko praktycznymi poradami, ale również własnym poczuciem komfortu. Jeżeli będziemy się lepiej czuć, zabierając wystarczającą liczbę bielizny, koszulek na każdy dzień wyjazdu, po prostu to zróbmy. Przy tym należy pamiętać, że w bagażu powinny się znaleźć nie tylko ubrania. W check liście muszą znaleźć się następujące kategorie:

 • niezbędny sprzęt – elementy należące do tej grupy powinniśmy dopasować do warunków noclegu, miejsca podróży. Możemy do nich zaliczyć: śpiwór, namiot, karimatę czy też sztućce.
 • ubrania – pamiętajmy, żeby sprawdzić prognozy pogody na dni, w których planujemy wyjazd. Następnie należy dostosować do nich swoją garderobę. Wśród niezbędnych elementów odzieży można wymienić: koszulki, ciepły sweter lub bluzę, kurtkę, spodnie, skarpety, bieliznę, buty, nakrycie głowy.
 • higiena – zwróćmy uwagę, że nie zawsze w łazience hotelowej lub campingu znajdziemy niezbędne środki higieniczne. Dlatego pamiętajmy o zabraniu: ręczników, dezodorantu, mydła, żelu pod prysznic, szamponu, pasty do zębów, szczoteczki, papieru toaletowego, patyczki do uszu,  a także ewentualnie kremów z filtrem.
 • apteczka – nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jak potoczą się losy podróży. Dlatego zawsze powinniśmy zabierać ze sobą apteczkę. Powinny znajdować się w niej: leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, na zatrucie pokarmowe, środki dezynfekujące, preparaty przeciw komarom, bandaż, plastry, środki na oparzenia.
 • elektronika – bardzo często zapominamy podczas pakowania o tej kategorii. Wśród przydatnych przedmiotów możemy wymienić: telefon komórkowy, aparat i baterie, ładowarki do sprzętów elektronicznych, selfie stick, powerbank, zapasowe karty pamięci. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę przydatne mogą okazać się również: adapter do gniazdek oraz kabel USB do ładowania telefonu w samochodzie.
 • oraz dokumenty – wbrew pozorom jest to jedna z najważniejszych kategorii, która powinna znaleźć się na szczycie check listy. Pamiętajmy o zabraniu ze sobą paszportu, dowodu osobistego, legitymacji uprawniających do korzystania ze zniżek, dokumentów potwierdzających posiadanie ubezpieczenia, karty płatnicze, prawo jazdy. W podróży zdarzają się różne sytuacje, dlatego też warto dodatkowo się zabezpieczyć, posiadając wersję elektroniczną powyższych dokumentów.

Na wszelki wypadek? Zdecyduj, co będzie potrzebne!

Na powyższej check liście znajdują się przedmioty, które okazują się niezbędne podczas podróży i powinny znaleźć się w każdej torbie podróżnej. Jednak pamiętajmy o tym, że to, co pakujemy do torby, później będziemy musieli nosić. Dlatego też przemyślmy, czego tak naprawdę potrzebujemy. Zabieranie rzeczy “na wszelki wypadek” może utrudnić skuteczną organizację oraz skompletowanie ekwipunku podczas pierwszego podejścia. Jeżeli zabraknie nam miejsca w torbie lub plecaku, zamiast szukać większego bagażu, przemyślmy, z czego możemy zrezygnować. Dobrym rozwiązaniem może być rezygnacja z kosmetyków oraz środków higienicznych w standardowych rozmiarach na rzecz miniaturowych opakowań podróżniczych. Pamiętajmy również o przedmiotach posiadających wiele zastosowań. Wśród nich mogą znaleźć się między innymi obszerne szale, które nierzadko sprawdzają się również jako koce.

Wybierz odpowiednią technikę pakowania bagażu na podróż!

Jeżeli mamy problem ze zmieszczeniem wszystkich przedmiotów w plecaku, torbie czy walizce, a jest to niezbędne minimum, wówczas może okazać się, że wybraliśmy złą technikę pakowania. Jednym z uniwersalnych rozwiązań jest rezygnacja ze składania ubrań na rzecz rolowania. Bez wątpienia materiał zwinięty w rulon zajmuje mniej miejsca niż idealnie poskładany czy rzucony luzem. Dodatkowo powinniśmy segregować przedmioty według ich wielkości. Największe zaleca się umieścić na dnie bagażu, a następnie układać na nich warstwowo mniejsze przedmioty. Niewielkimi rzeczami możemy również wypełnić wolną przestrzeń między większymi przedmiotami. Wypełniając szczelnie dostępne miejsce, zapewnimy sobie większe szanse na zapakowanie całego ekwipunku do jednego bagażu. Zwróćmy jeszcze raz uwagę na kosmetyki. Warto zapakować je do torby próżniowej. Dzięki temu zyskamy dodatkowe miejsce, zastępując nimi klasyczną kosmetyczkę. Pamiętajmy również, że część niezbędnych rzeczy możemy spakować do bagażu podręcznego.

Kiedy decydujemy się na podróż samolotem, należy bezwzględnie przestrzegać ograniczeń znajdujących się na stronach internetowych przewoźników. W innym przypadku będziemy musieli pokryć opłatę za nadbagaż lub po prostu pozbyć się niektórych przedmiotów. Dlatego warto wcześniej zważyć i zmierzyć walizkę, plecak lub torbę, aby uniknąć ewentualnych problemów. Możemy to zrobić przy pomocy standardowej wagi oraz metra. Ponadto taką możliwość udostępniają również lotniska.

10 najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać podczas podróżowania!

 1. Wybierz wygodny plecak lub torbę.
 2. Pakuj się tak, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca. Skarpetki włóż do butów, ubrania zwijaj w rulonik. Pamiętaj, że ciężka torba będzie utrudnieniem, jeżeli masz długą drogę do przejścia, na przykład z dworca do hotelu.
 3. Pamiętaj o sprawdzeniu pogody przed wyjazdem i dostosuj do niej swoją garderobę.
 4. Najlepiej zabrać ubrania szybkoschnące. Unikaj wełnianych swetrów, które są ciężkie i zajmują dużo miejsca. Postaw na sprawdzone, rozchodzone obuwie.
 5. Pamiętaj o spakowaniu dokumentów do bagażu dodatkowego, nie głównego. Gotówkę trzymaj w portfelu oraz kilku innych miejscach.
 6. Warto mieć bilet zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej!
 7. Przed podróżą upewnij się, czy w wybranym środku transportu oraz miejscu noclegu jest możliwość ładowania telefonu. Warto mieć przy sobie powerbank.
 8. Sprawdź, czy w razie awarii autobusu, spóźnienia pociągu lub odwołania lotu, masz inną możliwość dotarcia do celu. Przed wyjazdem zrób sobie symulację kilku rozwiązań.
 9. Jeśli podróżujesz ze znajomymi, podzielcie się podczas pakowania rzeczami wielokrotnego użytku, na przykład szampon, żel pod prysznic. Dzięki temu bagaż będzie lżejszy i zyskasz miejsce na inne przedmioty.
 10. Na koniec pamiętaj! Nie odkładaj pakowania na ostatnią chwilę! Pośpiech jest złym doradcą.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Dwie zmiany i test na covid w zimowej promocji

„Kierunki pełne słońca i swobodnej zmiany” to nazwa promocji w biurze podróży Rainbow. Chodzi ...

TUI rozbudowuje flotę wycieczkowców

SkySea Golden Era to nowy statek, który TUI Group kupił od Royal Caribbean Cruises. ...

Turystyka na skraju przepaści

Hotele i obiekty noclegowe mają minimalne obłożenie, wciąż sparaliżowana jest też turystyka przyjazdowa, przewoźnicy autokarowi, ...

Brytyjscy agenci nie boją się PUNPUT-a

Model agencyjny w Wielkiej Brytanii zmienia się, a coraz więcej biur staje się podmiotami ...

Enter Air ma już pierwszego MAX-a

Enter Air odebrał pierwszy z sześciu zamówionych boeingów 737 MAX 8. Samolot jeszcze w ...

Kobiety poprowadzą nowy hotel w Dubaju

80 procent pracowników nowego hotelu sieci Time Hotels będą stanowiły kobiety, a w obiekcie ...