Bezpieczeństwo na jachcie – zasady, które pozwolą Ci bezpiecznie wrócić do portu

Komu dane było spróbować jachtingu, ten wie, że jest to niezapomniana przygoda. Każda wyprawa może być wspaniałą zabawą, jednak aby tak się stało, polecamy przestrzegać tych kilku zasad, które uchronią nas od niepotrzebnych i niepożądanych doświadczeń.

Zadbaj o bezpieczeństwo jeszcze przed rejsem

Każdy, kto decyduje się na czarter jachtów, powinien poznać kilka ogólnych zasad odnośnie do bezpieczeństwa. Niech emocje nie biorą góry – na zdrowy rozsądek, do każdego wyjazdu należy się odpowiednio przygotować, niezależnie od tego, czy odbywa się ona na lądzie, czy też na wodzie. Przed wypłynięciem warto zapoznać się z prognozami pogody w regionie i spakować się biorąc pod uwagę różne warunki. Warto wyposażyć się w bluzę z długim rękawem oraz czapkę z daszkiem, która w upalne dni skutecznie uchroni nas przed promieniami słonecznymi. Jedno jest pewne: odpadają wszelkiego rodzaju sandałki, czy szpilki. Obuwie powinno być przede wszystkim wygodne i ułatwiać poruszanie się po pokładzie jachtu.

Wejście na jacht

Obowiązkowym punktem check-inu z operatorem jest sprawdzenie stanu technicznego jachtu — aby móc w ogóle mówić o bezpiecznym rejsie. Do tego podpunktu zaliczamy także odpowiednie przygotowanie środków ratunkowych – konieczny jest nie tylko ich wzorowy stan techniczny, ale również możliwość natychmiastowego użycia, co oznacza, że powinny być ,,pod ręką”.  Z pewnością każdy z nas słyszał o kamizelkach, które mogą uchronić nas przed tragedią. Dlatego warto przygotować osprzęt, zanim jeszcze wyruszymy z mariny.

Bezpieczeństwo na wodzie

Niezależnie od tego, czy zaliczamy się do osób pływających świetnie, czy nawet wręcz wzorowo, nie powinniśmy bagatelizować potencjalnego zagrożenia, jakie może mieć miejsce podczas żeglowania. Niezwykle ważne jest, aby każdy członek załogi miał ubraną na sobie kamizelkę ratunkową. Kiedy dana osoba nagle znajduje się za burtą, często towarzyszy jej szok. Będąc w pełnym ubraniu, które bardzo szybko przecież przemaka, nie jesteśmy w stanie zareagować w tak błyskawicznym tempie, jak podczas zażywania zwykłej kąpieli w basenie. Nasz ubiór bardzo szybko staje się ciężki, a nasze ruchy i możliwości mocno ograniczone. Człowiek za burtą to nie żart, a bom lubi spychać w najmniej oczekiwanym momencie. Rozsądnie należy podejść także do wszystkich trunków i alkoholu — wakacje nie zwalniają nas z odpowiedzialności. Poruszanie się po pokładzie również jest czynnością odbiegającą od zwykłego przemieszczania się z miejsca na miejsce. Istnieje ogólna zasada, która mówi o tym, że niezwykle istotne jest, aby jedną ręką trzymać się jachtu, zwłaszcza podczas opuszczania pokładu. W przypadku poślizgnięcia się pozwoli to na zamortyzowanie upadku.

Sam rejs bogaty jest w przeróżne, ciekawe sytuacje i nieoczekiwane wyzwania. Czas reakcji oraz zdrowy rozsądek są niezwykle ważny podczas uprawiania jachtingu. Warto być przygotowanym na kilka scenariuszy, a przede wszystkim zminimalizować potencjalne ryzyko, odpowiednio przygotowując się do czarteru.

Materiał Promocyjny 

Mogą Ci się również spodobać

Turystyka szkoli się na wypadek terroryzmu

Jak postępować w kraju i za granicą w wypadku wystąpienia zamachu terrorystycznego? Odpowiedzi na ...

Wymyśl wycieczkę i pojedź za darmo

Niemieckie biuro podróży Wikinger Reisen, specjalizujące się w organizacji aktywnego wypoczynku, zachęca turystów do ...

Leila Ben Arfi: Estetyka w turystyce jest dla mnie ważna

Prowadzi biuro podróży od 27 lat. Pokonując trudności, ale i wykorzystując atuty, jakie daje ...

Lotnisko w Zielonej Górze: 60 procent wzrostu

Od stycznia do września z lotniska w Zielonej Górze skorzystało 11,3 tysiąca pasażerów. To ...

Traveldata: Wielka obniżka wakacyjnych cen w Rainbow

W ostatnich dwóch tygodniach ceny na lato 2021 roku spadły w Rainbow o 540 ...

Ajia Napa nie chce pijanych turystów

Burmistrz cypryjskiej Ajia Napy ogłosił, że młodzi turyści, którzy na wakacjach tylko piją alkohol, ...