Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej 

Leżące w zachodniej części Peloponezu, w tak zwanej „dolinie bogów”, miasto Olimpia, stało się najbardziej znanym świętym miejscem w całej starożytnej Grecji. To miejsce narodzin igrzysk olimpijskich, od prawie 2800 lat najważniejszych imprez sportowych w cywilizowanym świecie.

Począwszy od roku 776 przed naszą erą wszyscy Grecy – na całym znanym ówcześnie świecie – jednoczyli się co cztery lata i zawieszali wszelkie działania wojenne, aby każdy mógł wziąć udział w zmaganiach sportowych w duchu rywalizacji zgodnej z zasadami. Do dzisiaj Olympia jest słynnym celem podróży, znaczącym punktem orientacyjnym na mapie świata.

Zanurzenie w świecie starożytnych sportowców i artystów

Udaj się do stanowiska archeologicznego w Olimpii, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i odwiedź imponujące pozostałości budowli, które starożytni Grecy wznieśli jako miejsca kultu, administracji, życia codziennego, a przede wszystkim liczne obiekty dla sportowców, jak stadion, gimnazjon i palestra.

Olympia / Źródło: Archiwum GNTO

Odwiedź Muzeum Archeologiczne w Olimpii i zobacz z bliska starożytne eksponaty - najważniejsze z nich to słynny posąg boga kupców i podróżnych Hermesa autorstwa Praksytelesa, bogini zwycięstwa Nike dłuta Paioniosa, arcydzieło sztuk plastycznych, oraz rzeźby, które kiedyś zdobiły świątynię Zeusa, uważane za jedne z największych dzieł starożytnej sztuki greckiej.

Latem podczas Międzynarodowego Festiwalu Starożytnej Olimpii można podziwiać tu występy artystów, wędrować nad malowniczym brzegiem dzikiej rzeki Alpheios, pływać w małych jeziorach utworzonych przez wodospady Neda, a na końcu odpocząć na plaży Kato Samikos, 18 kilometrów od Olimpii.

Nie można też przegapić wizyty w spa Kaiafas – gorące źródła biją w bujnym lesie, który jest zaliczony do najcenniejszych europejskich zasobów przyrodniczych Natura 2000. Można tu zażywać relaksujących i leczniczych zabiegów, ciesząc oczy wspaniałym widokiem na jezioro. W okolicy miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą uprawiać turystykę pieszą, rowerową, rafting, kitesurfing lub spływać kajakami.

Olympia / Źródło: Archiwum GNTO

Dalsze okolice starożytnej Olimpii na Peloponezie obfitują w interesujące miejsca. Port Katakolo do którego zawijają statki wycieczkowe, ale też w którym leniwie bujają się niewielkie łodzie rybackie, oddalony jest od niej o 33 km. Dotarcie do świątyni bogini Afrodyty i pobliskiej świątyni Apolla Epikuriusza, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wymaga tylko 30-kilometrowej wycieczki.

Nieco dalej położone są średniowieczny zamek Chlemoutsi (60 kilometrów) i teren starożytnej Ilidy (75 kilometrów od Olimpii). W tej ostatniej warto wziąć udział w wydarzeniach odbywającego się tam latem, a poświęconego teatrowi i dramatowi Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Antycznej i odwiedzić miejscowe Muzeum Archeologiczne oraz odrestaurowany amfiteatr.

Olympia / Źródło: Archiwum GNTO

Inną atrakcją, szczególnie dla fanów kina, będzie letni Olimpijski Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży.

Jak się tam dostać?

Olimpia jest łatwo dostępna z wielu miejsc w Grecji. Mniej niż 4 godziny jedzie się do niej samochodem z Aten i tylko godzinę z portu Patras lub międzynarodowego lotniska Kalamata. Codziennie kursują tu autobusy i pociągi z Aten i innych miejsc. Można też wykupić w lokalnym biurze podróży zorganizowaną wycieczkę do Olimpii.

Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej 
Źródło: 
http://www.visitgreece.gr