Ćwierć miliarda euro za pół Alitalii

Bloomberg

Lufthansa zaproponowała 250 mln euro za przejęcie większości floty Alitalii i połowy załogi, czyli 6 tysięcy ludzi

Niemiecki przewoźnik jest w gronie 7 kandydatów, którzy do 16 października złożyli wiążące oferty na całość lub części narodowej linii włoskiej. W ciągu 70 lat istnienia nie wypracowała ona zysku, a teraz jest pod zarządem komisarycznym.

Przedstawiciele kierownictwa Lufthansy i włoskiej Air Dolomiti mają spotkać się 16 listopada z trzema komisarzami Alitalii w celu omówienia tej propozycji częściowego przejęcia – podały dwa źródła w Niemczech. Według jednego z informatorów ani nie będzie to pierwsze spotkanie, ani nie musi ono doprowadzić do znacznego postępu w negocjacjach. Jak dodaje, Niemcy chcą zachować 90-100 samolotów Alitalii z floty 123 maszyn. Niemiecki przewoźnik nie jest jednak zainteresowany usługami naziemnymi, więc przejmie jedynie odchudzoną wersję Alitalii. Taki scenariusz podał już wcześniej dziennik „Il Messaggero”.

Oferta przewiduje przejęcie 6 tysięcy pracowników z 12 tysięcy zatrudnionych. Początkowa oferta 250 mln euro w gotówce może zostać podwojona. Wszystko zależy od umów z włoskim rządem i dostawcami – dodaje włoski dziennik. W przyszłości do oferty mogłyby też dojść nowe inwestycje, a część dawnych pracowników mogłaby wrócić po restrukturyzacji linii. Niemcy używaliby lotniska Rzym- Fiumicino jako dodatkowej bazy, oferując z niej połączenia przez Atlantyk do obu Ameryk, a lotniska w Mediolanie zapewniałyby transport bez przesiadek i dostarczałyby podróżnych na dłuższe loty – twierdzi dziennik.

Rzecznik Alitalii odmówił skomentowania tej informacji. Przedstawiciel Lufthansy potwierdził jednak, że linia jest zainteresowana wyłącznie Alitalią po restrukturyzacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wizz Air będzie latał z Frankfurtu?

Operator lotniska we Frankfurcie, spółka Fraport, stara się przyciągać więcej tanich linii lotniczych. Kolejną ...

Turecka turystyka chce dogonić hiszpańską

Nie możemy polegać tylko na Niemcach i Rosjanach. Jeśli chcemy mieć więcej gości, musimy ...

Wybrzeże Kości Słoniowej stawia na turystykę

Około 5,6 miliarda dolarów zainwestuje rząd Wybrzeża Kości Słoniowej w turystykę, zwłaszcza w budowę ...

Gdy leci z nami maluch

Sondaże mówią, że nic tak nie przeszkadza dorosłym w samolocie jak małe dzieci. Inaczej ...

Austriacy: Mamy specjalne oferty dla narciarzy

Co piąty Polak zaplanował w tym roku urlop zimowy. Duża grupa spędzi go aktywnie, ...

Młodzi Brytyjczycy wierzą w agentów turystycznych

Milenialsi i pokolenie Z chętnie korzystają z usług agentów turystycznych, bo dzięki nim wyjeżdżają ...