Ćwierć miliarda euro za pół Alitalii

Bloomberg

Lufthansa zaproponowała 250 mln euro za przejęcie większości floty Alitalii i połowy załogi, czyli 6 tysięcy ludzi

Niemiecki przewoźnik jest w gronie 7 kandydatów, którzy do 16 października złożyli wiążące oferty na całość lub części narodowej linii włoskiej. W ciągu 70 lat istnienia nie wypracowała ona zysku, a teraz jest pod zarządem komisarycznym.

Przedstawiciele kierownictwa Lufthansy i włoskiej Air Dolomiti mają spotkać się 16 listopada z trzema komisarzami Alitalii w celu omówienia tej propozycji częściowego przejęcia – podały dwa źródła w Niemczech. Według jednego z informatorów ani nie będzie to pierwsze spotkanie, ani nie musi ono doprowadzić do znacznego postępu w negocjacjach. Jak dodaje, Niemcy chcą zachować 90-100 samolotów Alitalii z floty 123 maszyn. Niemiecki przewoźnik nie jest jednak zainteresowany usługami naziemnymi, więc przejmie jedynie odchudzoną wersję Alitalii. Taki scenariusz podał już wcześniej dziennik „Il Messaggero”.

Oferta przewiduje przejęcie 6 tysięcy pracowników z 12 tysięcy zatrudnionych. Początkowa oferta 250 mln euro w gotówce może zostać podwojona. Wszystko zależy od umów z włoskim rządem i dostawcami – dodaje włoski dziennik. W przyszłości do oferty mogłyby też dojść nowe inwestycje, a część dawnych pracowników mogłaby wrócić po restrukturyzacji linii. Niemcy używaliby lotniska Rzym- Fiumicino jako dodatkowej bazy, oferując z niej połączenia przez Atlantyk do obu Ameryk, a lotniska w Mediolanie zapewniałyby transport bez przesiadek i dostarczałyby podróżnych na dłuższe loty – twierdzi dziennik.

Rzecznik Alitalii odmówił skomentowania tej informacji. Przedstawiciel Lufthansy potwierdził jednak, że linia jest zainteresowana wyłącznie Alitalią po restrukturyzacji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dwaj narciarze ofiarami lawin w Dolinie Aosty

Cztery osoby zginęły i co najmniej cztery odniosły obrażenia w czwartek w wyniku zejścia ...

Egipcjanie mają pracować w turystyce

Minister turystyki Egiptu Rania al-Maszat chce, aby co najmniej jedna osoba z każdej rodziny ...

Avis przyspiesza wybór i odbiór auta

Usługa „Digital check-in”, czyli cyfrowy odbiór auta, ma w czasach pandemii ograniczyć kontakt między ...

Właściciel British Airways z nową linią

Bezpośrednie i tanie połączenia między kontynentami ma zapewnić nowa linia lotnicza Level, tworzona przez ...

Thomas Cook inwestuje w Egipcie

Thomas Cook planuje powiększyć sieć własnych hoteli o dwa. W przyszłym roku nowe obiekty ...

Emirates wznowią połączenia do kolejnych miast

Od 15 czerwca linia lotnicza z Dubaju wznowi połączenia do 16 miast, po tym ...