Lotnisko Katowice do remontu za dwa lata

Facebook

Na sezon zimowy 2019/2020 lotnisko Katowice odsunęło rozpoczęcie rozbudowy swego głównego obiektu, terminalu B. Powodem zwłoki jest przygotowywany na grudzień 2018 roku szczyt klimatyczny COP24 w Katowicach

GTL dysponuje już koncepcją przebudowy trzykondygnacyjnego obiektu. Obecnie trwa wykonywanie dokumentacji projektowej. Wszystko przez szybko rosnący ruch w Katowicach. Lotnisko według obecnych prognoz w całym 2017 roku ma obsłużyć 3,8 mln pasażerów, a w przyszłym roku liczba podróżnych przekroczy 4 mln.

Według wcześniejszych informacji rozbudowa terminalu B miała rozpoczynać się w 2018 roku. O aktualnych planach dotyczących ważnej dla zwiększenia przepustowości lotniska inwestycji poinformował Artur Tomasik, prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego (GTL), które nim zarządza,

– Projekt odbierzemy w przyszłym roku. Prace planujemy dopiero w sezonach 2019/20 i 2020/21. Odsuwamy je dlatego, że nie chcemy modernizować terminalu w sezonie zimowym, w którym w Katowicach będziemy mieli szczyt klimatyczny, a musimy to robić w tzw. niskim sezonie – podkreślił prezes GTL.

W ramach szczytu klimatycznego w Katowicach od 3 do 14 grudnia 2018 roku odbędą się: 24. konferencja stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), 14. spotkanie stron protokołu z Kioto (CMP 14) oraz konferencja sygnatariuszy porozumienia paryskiego (CMA 1). Organizatorzy spodziewają się co najmniej kilkunastu tysięcy uczestników.

Według Tomasika planowana modernizacja terminalu B będzie polegała przede wszystkim na zwiększeniu jego powierzchni i rozbudowie w kierunku południowym. Najważniejszą zmianą dla podróżnych będzie przeniesienie kontroli bezpieczeństwa na powiększone, poprzez zbudowanie nowych stropów, pierwsze piętro.

– Będziemy tam mieli możliwość ustawienia znacznej liczby bramek, aby zwiększyć płynność kontroli. W związku z tym na dole będziemy mieli też możliwość utworzenia większej liczby stanowisk odpraw – wskazał prezes zarządcy Katowice Airport.

Wszystkie trzy terminale lotniska mają też zostać połączone jednym pasażem. Ze względu na oczekiwania linii lotniczych na razie w Katowicach nie powstaną rękawy lotniskowe (ruchome zadaszone przejścia z terminala do samolotu); projekt architektoniczny umożliwi jednak ich zabudowę w przyszłości.

Prezes GTL zapewnił, że ze względu na bardzo dobre wyniki finansowe lotniska „nie będzie problemu z finansowaniem” przebudowy terminalu B.

W poprzednich latach Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze przebudowało już najstarszy terminal A i zbudowało od podstaw nowy terminal C, wykorzystywany jako hala przylotów. Znajdujący się między nimi terminal B, to największy obiekt obsługujący pasażerów na lotnisku Katowice. Został otwarty w 2007 roku.

Port prowadzi też m.in. inwestycję związaną z przekształceniem starej drogi startowej w drogę kołowania oraz dostosowaniem pola manewrowego portu do II kategorii operacji lotniczych. Zakończenie tego projektu jest planowane na styczeń 2018 roku. Lotnisko rozbudowuje też płytę postojową cargo przed bazą cargo w południowo-wschodniej części portu i planuję budowę nowej bazy paliw.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej buduje w Katowicach nową wieżę kontroli lotów, która ma być gotowa do pracy pod koniec 2018 roku. Trwają też przygotowania do uzbrojenia zachodniego (pomocniczego) podejścia do nowej drogi startowej w system ILS. Dzięki temu, Katowice będą pierwszym lotniskiem regionalnym w Polsce z tym systemem na obu podejściach do drogi startowej.

W połowie tego roku spółka Chopin Airport, która przy katowickim lotnisku postawi hotel marki Moxy, podpisała umowę z generalnym wykonawcą tego obiektu. W hotelu, który ma przyjąć pierwszych gości w przyszłym roku, znajdzie się sto pokojów.

W perspektywie 20 lat lotnisko Katowice prognozuje obsługę 7,4 mln pasażerów rocznie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak zakupy – to w Dubaju

Dubaj to raj dla miłośników zakupów. Tu znajdziesz szeroką ofertę sklepów dostępnych o każdej ...

Wizz Air uziemiony do odwołania

Wizz Air ogłosił, że w wyniku restrykcji dotyczących lotów międzynarodowych ogłoszonej przez rząd, obowiązujących ...

Rzym przykręca kurek z wodą

Z powodu utrzymującej się suszy w Rzymie od początku września w nocy obniżone będzie ...

Gowin: Turystyka musi poczekać kilka tygodni

Tutaj musimy się uzbroić w cierpliwość na co najmniej kolejne tygodnie – tak wicepremier ...

Odmówiono im lotu klasą biznesową. Były „zbyt duże”

Trzem Nowozelandkom, które wracały z Tajlandii odmówiono podróży w klasie biznes. Personel zmierzył kobiety ...

Grecos: Mamy katalog inny niż wszyscy

Hotele uporządkowane nie według kierunków, ale według rodzajów – to charakterystyczna cecha katalogu biura ...